Изградете свој Oculus Rift со VR слушалки, вашиот iPhone и KinoVR

КиноВР

Во други прилики веќе ви кажавме за апликациите развиени од Кинони, како што се Киноконзола, апликација што ви овозможува да играте видео игри на вашиот компјутер од вашиот паметен телефон или вашиот Apple TV 4, а апликациите Кинони се карактеризираат со тоа што работат многу добро и го исполнуваат ветеното на задоволително ниво, дури и ако за ова е потребно да оставите неколку евра начинот на кој, вреди.

Па, следејќи го сличниот принцип, од Кинони тие помислија „Ако можеме да пренесуваме од компјутер на iPhone, зошто да не го удвоиме тој стриминг и да го претвориме iPhone во VR очила?“. Речено и готово, ние ви претставуваме КиноВР.

КиноВР е бесплатна апликација што ни овозможува да ги гледаме видео игрите што ги извршуваме на нашиот компјутер во VR (може да се користи само со Windows), операцијата е едноставна, клиентот "Server" е инсталиран на нашиот компјутер и апликацијата дејствува како клиент, сопствената програма ги детектира игрите инсталирани на компјутер (што исто така може да се додаде рачно) и активира стриминг, така што апликацијата може да се поврзе од нашиот iPhone (или уред со Android), врската може да се изврши преку Wi- Fi (по можност 5GHz за поголема ширина на опсег и помала пречка) или преку кабелско поврзување кабел за молња на нашиот компјутер и деактивирање на Wi-Fi на нашиот iPhone.

Карл Зејс VR Еден

Штом сè е конфигурирано, ние треба да ја отвориме апликацијата само на нашиот iPhone и потоа да започнеме игра на нашиот компјутер, таа ќе започне да се емитува и нашиот iPhone автоматски ќе се поврзе, со тоа што ќе можеме да ја играме избраната видео игра.

И тоа е дека оваа програма не е задоволна со стриминг од екранот до нашиот iPhone, но е способна за обработка на «Следење на главата„Или следете ги главите и интерпретирајте ги овие движења во играта како да се вистински Oculus Rift, и ако тоа не беше доволно, самата програма Виндоус ви овозможува да поврзете Bluetooth контролери и„ лажни “или„ имитирајте “дека станува збор за контролер од Xbox, овозможувајќи ни да уживаме во уште подобро искуство.

Се разбира, искуството ќе биде подобро колку што е поголемо резолуција на екранот на нашиот паметен телефон и помоќен е Графичкиот процесор на нашиот компјутер, и ова бара дополнителен напор од компјутерот (и паметниот телефон) што овозможува да се добие многу, многу добро искуство, во мојот случај латентноста беше толку мала што практично не забележав разлика, да, резолуцијата на iPhone 6s не е споредлива со таа на iPhone 6s Plus или Galaxy S7, колку е поголема, толку подобро е нашето искуство.

VR

Апликацијата тоа е бесплатно преземање но времето на играта е ограничено (иако сè уште не сум потрошил сè), за да го отклучите на неограничен начин, треба да направите плаќање во апликација од 9 €, што ќе биде тотално вредно и ќе се согласите со мене откако ќе го пробате:

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Програмата за Windows мора да се преземе од официјалната веб-страница следејќи ја оваа врска, и апликацијата и програмата тежат многу малку за тоа колку добро функционираат, иако препорачувам да го инсталирате системот софтвер OpenTrack Head Tracking System, дополнителна програма што значително ќе го подобри следењето на главата што ја вклучува основната апликација, што е практично единствената работа со која можам да им замерам.

Водич за конфигурација за iOS


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џонтан02 dijo

  И не можам да ја користам апликацијата iPhone со виртуелната реалност View Master?

 2.   ๔ ค ภ Ŧ ภ ๔z (@DanFndz) dijo

  Ако ми дозволите малку да ја завршам статијата, јас обично користам VR на iPhone, таа апликација навистина создава лажен 3д, не ги извршува пресметките за да добие две гледишта, така што потопувањето не е како што треба. Препорачувам да користите tridef 3d на компјутер, ако направите две вистински гледишта на компјутерот (разликата е голема, всушност тоа е она што се користи во окулусот) и потоа синхронизирајте го екранот со iphone преку кабел за да избегнете заостанување со некоја апликација, како splashtop жична xdisplay или kino vr конзола, отстранувајќи ја двојно сликата.

 3.   Рандол dijo

  Со почит,

  Кој прегледувач на VR препорачувате за iphone 6 plus?