Твитер ги подобрува своите известувања

Twitter

Апликацијата Твитер за iPhone и iPad, бесплатно преземање од App Store, е ажурирана со важна новина: богати известувања за iOS 10 кои отсега ќе се прикажуваат со вклучени слики и вообичаените опции на оваа социјална мрежа за интеракција со твитовите на другите без да мора целосно да ја отворите апликацијата. Кога известувањето за Твитер се прикажува на заклучениот екран на мобилниот телефон или исто така од Центарот за известувања со употреба на 3D Touch, се отвора проширен преглед на известувањето со сликичка на сликата доколку ја носи публикацијата, како и опциите за интеракција со твитот, како што е лајк или ретвит.

Со богатите известувања за iOS 10, апликациите можат да ги понудат информациите на поцелосен начин од Центарот за известувања или заклучениот екран, без да мора целосно да ја отворат апликацијата, па дури и да го отклучуваат мобилниот. Покрај текстот, овие нови известувања што ги нуди оперативниот систем „Епл“ можат да вклучуваат и мултимедијални елементи, како што се фотографии или видеа. Покрај употребата на богати известувања, верзијата 6.66.1 на Twitter за iPhone, iPad и iPod touch, исто така, поправа проблем што предизвика текстот „како одговор на“ да биде прикажан во дупликат во некои твитови. Конечно, исто така е додадена опцијата за „оневозможување на известувањата во овој разговор“, со што им се овозможува на корисниците да ги замолчуваат известувањата во одреден разговор и да им дадат до знаење на останатите учесници дека сте ги замолкнале сигналите.

Тоа не е единственото нешто што Твитер неодамна го ажурираше. На почетокот на неделата, социјалната мрежа на птиците имплементираше подобрувања во системот што им овозможува на корисниците да пријавуваат несоодветно однесување од други високотонци, како и опција за замолчување на другите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.