Твитер повторно размислува за отстранување на границата од 140 карактери

Twitter

Пред неколку месеци, од заминувањето на извршниот директор на Твитер, заменет со еден од основачите на платформата, почнаа да се појавуваат разни гласини кои сугерираат дека Твитер мораше да ја крене главата еднаш засекогаш и имаше неколку опции на масата за да се обиде да го стори тоа. Ако сте забележале, веќе неколку недели, ниту една веб-страница не го покажува бројот на споделувања на страната што ја посетувате. Твитер одлучи да ја отстрани таа вредна бројка и за издавачите и за читателите по своја волја, и во моментов нема намера повторно да се појави.

Најновите гласини што доаѓаат од компанијата, го наведуваат тоа социјалната мрежа ќе се обиде да ја елиминира границата од 140 карактери и да ја постави на 10.000, зголемување што ќе стави крај на една од причините за нејзиното основање. Во моментот се чини дека Твитер веќе ја тестира оваа нова граница на карактери со мала група на корисници, а според нивните реакции и на нивните следбеници, тие би можеле да ја намалат на 5.000. Ако сте корисници на Твитер, мора да препознаете дека во многу наврати 140-те знаци не изостануваат, принудувајќи ни да скратиме одредени зборови за да ја примиме целата порака.

Како што е логиката, нема да можеме да читаме толку долг твит во нашата временска линијаНаместо тоа, Твитер би додал линк кој, кога ќе се кликне, ќе ја отвори целата порака. Нудејќи можност за твит до 10.000 XNUMX карактери, гледам на тоа како целосна глупост, но можеби она што го сака Твитер, благодарение на соработката што штотуку ја продолжи со Гугл, е што толку долги статии се индексираат во платформата за пребарување, со цел да мотивира повеќе корисници да отворат сметка на социјалната мрежа.

Што мислите за социјалната мрежа да го прошири ограничувањето на знаците на 10.000?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.