Фејсбук на iOS дозволува пренос во живо на видео и создавање колажи со фотографии и видео

Лого на Фејсбук

После неколку месеци тестирање на својата опција за пренос на видео во живо со различни познати личности и други корисници на висок профил, Фејсбук конечно одлучи да ја прошири оваа опција на пошироката јавност. Од денес, функцијата за видео во живо беше објавена на мал сет на корисници на iPhone во Соединетите држави, очекувајќи дека ќе биде објавен за сите корисници многу скоро.

Мобилни апликации и услуги во живо, како што се перископ y Миркат Тие веќе воспоставија ниша за себе во светот на мобилното видео во живо, но со оглед на огромната база на корисници на Фејсбук, масовното усвојување ќе дојде на власт. користете видео-стриминг во истата апликација на Фејсбук.

Во апликацијата Фејсбук за iOS Видеото во живо може да се започне преку полето „Статус“. Само потчукнете на „статусот на ажурирање“ и кликнете на иконата за видео во живо за да започнете видео во живо. Видеото во живо може да биде придружено со брз опис, и исто така може да се прилагоди да може да го гледа само избрана публика, исто како и секој друг вид на државна содржина што ја споделувате на Фејсбук.

Пријателите што се вклучиле во вашиот пренос ќе бидат наведени по име, а исто така ќе можат да коментираат за време на преносот во живо и да им се допаѓаат во реално време.

Видеа во живо што ги правите на Фејсбук ќе бидат достапни за да можат да ги видат вашите пријатели на вашата временска линија, додека не одлучите да ги избришете. Ова е различно од Periscope и Meekat каде што видеата се достапни за репродукција само 24 часа по завршувањето на преносот.

Гледајќи преноси во живо од други корисници, можете да се претплатите на радиодифузерот за да може Фејсбук да ве извести следниот пат кога тој или таа повторно ќе емитува во живо.

Опцијата за колаж со фотографии и видео е додадена и во апликацијата iPhone.

Кога ќе допрете на фотографиите, ќе ги видите неодамнешните моменти на фотографиите и видеата направени од камерата, организирани во колажи засновани на тоа кога и каде се направени. Колажот можете да го уредувате со додавање, бришење или преуредување на фотографиите и видеата што сакате да ги вклучите. Кога ќе завршите, можете да додадете наслов во колажот пред да споделите.

Накратко, „колаж“ во основа е колекција на фотографии и видеа групирани заедно што сте ги направиле на одредено место.

Колажот е достапен за корисниците на iOS во моментовДодека корисниците на Андроид ќе мора да почекаат до почетокот на следната година за да ја добијат оваа одлика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.