Фил Шилер ја презема App Store. Ffеф Вилијамс, новиот COO на Apple

Фил Шилер

Нови движења на извршните места на „Епл“. Компанијата предводена од Тим Кук утрово (во Соединетите држави) објави дека Ffеф Вилијам ќе биде новиот КОО (Главен оперативен директор - Главен оперативен директор) на компанијата, позиција што е испразнета откако сегашниот извршен директор на компанијата го презеде извршното управување со „Епл“ во 2011 година. Вилијамс дојде во „Епл“ во 1998 година и беше именуван за потпретседател на работењето пред 11 години, во 2004 година. Тој во моментов ја надгледува програмата Apple Watch.

Потегот да се подигне Вилијамс на позицијата КОО е повеќе за формализира улога дека менаџерот веќе окупирал во компанијата отколку што било друго, нешто како што се случи со промоцијата на onyони Ајв во главен дизајнер (ЦДО). Во случајот на Ајв, кој стана првиот ЦДО на компанијата во целата нејзина историја, тоа се сметаше и како награда за неговата кариера во „Епл“ и во неговиот случај е можно да се помисли дека тој би можел да стане извршен директор кога Тим Кук ќе замине постот.

Од друга страна, постариот потпретседател за маркетинг, Фил Шилер ќе ја преземе App Store. Според „Епл“, Шилер ќе ги преземе скоро сите функции поврзани со развивачите и ова ќе биде негов врвен приоритет во компанијата, без да се занемарат глобалниот маркетинг, меѓународниот маркетинг, образованието и бизнисот со маркетинг. Во Купертино тие сакаат Шилер да се фокусира на проширување на екосистемот на Епл низ неговите уреди, вклучително и на iPhone, iPad, Mac, Apple Watch и Apple TV, на оваа нова позиција.

Според изгледот, од двете состаноци што ги објави Епл денес, новата позиција на Фил Шилер е онаа со најтешка работа. На екосистем на јаболка Многу се зголеми во последниве години, нешто за што iPhone и неговиот App Store имаа многу да направат. Покрај тоа, 2015 година видоа два нови уреди кои пристигнаа во овој екосистем, паметен часовник и сет-кутија што направија повеќе корисници да имаат барем еден уред од јаболкото. Без оглед на работата што ја имате, мислам дека ќе направите одлично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.