Адаптерот 30-пински до Молња веќе не е достапен во Apple Store

Кога „Епл“ ја започна врската со молња во рацете на „Ајфон 5“, многумина беа корисници кои ги кренаа рацете кон главата бидејќи сите уреди со 30-пинска врска тие веќе не беа компатибилниБарем првично и сè додека не го користевме адаптерот 30-пински за молња, адаптер кој имаше цена од 30 евра.

Од лансирањето на iPhone 5, поминаа шест години, повеќе од доволно време за корисниците со уреди со 30-пинска врска, како што се звучници, имале време да се обноват според модели помодерен, па затоа одлучи да се повлече од продавницата на Apple преку Интернет, адаптерот за 30-пински до молња.

Промената од 30-пински приклучок во врска со молња, не беше каприц со јаболко, иако првично може да изгледа. Овој тип на врска не само што ни овозможува да го полниме нашиот iPhone или iPad многу побрзо, без оглед на моќноста на полначот, туку и брзината на пренос на податоци е многу поголема, што ни овозможува да пренесуваме информации за многу помалку време.

Покрај тоа, можете исто така користете за како приклучок за слушалки, како што видовме со лансирањето на iPhone 7, првиот модел на iPhone што успеа без приклучок за слушалки. Проблемот во оваа смисла е што не можете да го полните iPhone-от додека слушате музика со вашите омилени жични слушалки, но за тоа веќе има AirPods или кои било други безжични слушалки со Bluetooth-врска.

Ако iPhone 5 беше првиот iPhone со молскавична врска, четвртата генерација на iPad (објавен 6 месеци по третата генерација) заедно со Pad mini, беа првите модели на iPad со овој тип на врска. Различните гласини дека Епл би можеле да ја имплементираат USB-C конекцијата се уште се такви, гласини и во моментов не се чини дека компанијата со седиште во Купертино има краткорочни планови да ја користи на iPhone и iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.