AirPods за мерење на дишењето

аеродроми про

Пред неколку години видовме патент што се однесува на оваа функција во AirPods, мерејќи ја стапката на дишење. Ова е функција која Се чини дека тие користат некои од истражувачите на Apple за да направат мерења на дишењето.На Ова го покажува новиот извештај во кој некои истражувачи снимаат податоци за аудио и можност за добивање клучни податоци за мерење на дишењето преку звукот на вдишување и издишување на воздухот.

Иако документот не именува „AirPods во секое време“, познато е дека Apple истражувал некои од овие опции со слушалки. Патентот за кој зборуваме, на пример, Епл опиша систем за мониторинг на фитнес на слушалки кои се интегрирани заедно со напреден биометриски сензор кој може да открие физиолошки метрики, вклучувајќи температура, отчукувања на срцето, нивоа на потење и многу повеќе.

Податоците се собрани од 21 лице кои носеа слушалки во близина на теренот со микрофон пред, за време и после вежбање. Оваа фреквенција "RR" е снимена рачно со броење на вдишувањата и издишувањата што се слушаат звучно. Меѓу другото, за да се постигне јасност на сигналот, се користеше повеќестепена конволуционална невронска мрежа, а набудуваните резултати покажуваат дека RR може да се процени со коефициент на корекција на корекција (CCC) од 0,76 и средна квадратна грешка (MSE) од 0,2, што покажува дека аудио може да биде остварлив сигнал за пасивно проценување на RR.

Презентираните резултати потврдуваат дека RR може да се процени од аудио снимен со преносни микрофони, овозможувајќи откривање на тешки услови за дишење и следење на промените на RR, мерка за кардиореспираторна кондиција, со текот на времето.. Наодите ветуваат за понатамошен развој на алатка за респираторно здравје со поголема група на студии.

Можеби е тоа конечно AirPods стануваат повеќе од само слушалки и со доаѓањето на нови опции во нив, се очекува тие да бидат интегрирани во здравството како што прави Apple Watch денес, уред скоро целосно фокусиран на функциите за мерење на здравјето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.