Апликацијата Ени ви овозможува да додавате статистички податоци за вашите апликации на Apple TV

апликација Ени

Ако сте развивач, сигурно го знаете Платформа на Ани во длабочина. Таа е најбараната веб-страница за добивање статистика за апликации во App Store. И, имаме добра вест за заедницата на програмери, бидејќи App Annie сега влегува во четвртата генерација на Apple TV. Програмерите ќе имаат можност да добијат анализа и статистички податоци од App Store специјализирани за апликации на Apple TV.

Апликацијата Ени може да ги анализира најсимнуваните бесплатни и платени апликации во продавницата за апликации на Apple TV. Исто така, им покажува рангирање на програмерите со апликации со најголема заработка преку сетот Apple. Платформата веќе ги објави своите први извештаи во кои се демонстрираат вкусовите на корисниците на четвртата генерација на Apple TV за време на Божиќ.

На пример, успеавме да откриеме дека преферираните категории на корисници на сетот се игри и забава. Повеќето од најсимнуваните апликации во ТОП 100 припаѓаа на една од овие категории. Само во САД, апликациите за забава ги надминаа преземањата на игри. Која е причината за ваквото однесување што може да изненади повеќе од една? Едноставниот факт дека американските гледачи претпочитаат да се збогуваат од кабелската телевизија и да ги консумираат своите омилени серии преку апликациите на Apple TV, опција која е поекономична и поудобна.

Како што може да очекуваме, Netflix е една од најсимнуваните апликации во рангирањето на App Annie, заедно со VLC.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.