Апликацијата iPhone Camera може да понуди Зголемена реалност

Зголемена реалност на iPhone 6s

Apple работи на вклучете ја зголемената реалност во апликацијата iPhone Camera. Ова не е ништо ново, ниту воопшто не треба да нè изненадува бидејќи извршниот директор на Apple, Тим Кук, во повеќе наврати изрази манифестен и зголемен интерес на компанијата во врска со ова, но сега, извештајот објавен од Business Insider покажува некои детали како компанијата Купертино би ја интегрирала зголемената реалност на iPhone.

Можностите за проширена реалност, сектор кој штотуку започна да започнува, се огромни, и не само во врска со слободно време и забава, туку исто така, и што е уште поважно, се применуваат на сектори како што се информации, деловно поле, образование или медицина меѓу другите. „Епл“ се чини дека е решена да го започне тоа, но како ќе го стори тоа е нешто што сè уште не го знаеме точно, иако индициите почнуваат да се појавуваат.

Зголемена реалност: од iPhone до „паметни очила“

Извршен директор на Apple Тим Кук веќе повеќепати го изразуваше својот интерес за проширената реалност, често промовирајќи ги можностите на оваа технологија, па дури и сугерирајќи дека има повеќе потенцијал во реалниот свет отколку виртуелната реалност.

Само пред неколку дена веста го објави тоа Apple ќе започне да ја тестира желбата за проширена реалност, можеби добра алатка за „Подобрување на човечкиот контакт“, исто како и Кук изразена пред само еден месец:

Зголемената реалност ќе потрае некое време да се исправи, но мислам дека е длабока. Можеме… да имаме попродуктивен разговор, ако обајцата имаме искуство со АР, овде, нели? И затоа мислам дека ваквите работи се подобри кога се вклучени без да станат пречка за нашиот разговор. … Сакате технологијата да се засили, а не да биде пречка.

Сега А. пријавите објавен од Бизнис Insider нуди неколку детали за тоа како Apple планира да ја интегрира зголемената реалност во iPhone. Според оваа информација, „Епл“ работи на интегрирање на проширената реалност во апликацијата „Ајфон Камера“ користејќи технологија од неколку компании што ги стекна со текот на времето, како што е „Метаио“.

Всушност, од почетокот на оваа година компанијата започна да создава А. „тајна“ работа и истражувачки тим фокусирани на технологиите AR (додадена реалност) и VR (виртуелна реалност).

Како што забележува овој извештај, со додавање на додадена реалност во апликацијата за камера на iPhone, „Епл“ се надева дека корисниците можат да посочат на вистински објект и дека камерата ќе може да го препознае.

Со додавање на АР технологија во софтверот за камери на „Ајфон“, „Епл“ сака потрошувачите да можат да го насочуваат телефонот кон реален објект и да му се признае, според лицето запознаено со ова прашање. Тоа би барало креирање или лиценцирање на база на податоци за 3D предмети.

Исто така, Apple сака интегрирајте понапреден софтвер за препознавање на лице на iPhone со помош на проширена реалност, дозволувајќи им на апликацијата за камера да ги препознава лицата на луѓето.

Подоцна, Apple се надева дека ќе објави SDK, така што развивачите на апликации исто така можат да ја интегрираат зголемената реалност во нивните апликации., што би ја донело оваа технологија до повеќе корисници и употреби.

Сето ова би бил претходен чекор кон крајната цел на Apple, а тоа би било лансирање на оние паметни очила што ги споменавме погоре. Во суштина, Она што „Епл“ се надева е дека со внесување на проширена реалност на „Ајфон“, корисниците можат да видат сè за што е способна оваа технологија и со тоа да го разбудат нивниот интерес за наведените очила.

Извештајот „Бизнис инсајдер“ делумно се совпаѓа со цела низа претходни гласини, особено оние што ги направи Роберт Скобл, кои тврдеа за тоа iPhone 8 ќе понуди плод на „мешана реалност“ од тројната комбинација на зголемена реалност, виртуелна реалност и вештачка интелигенција.

Роберт-Скобл-додадена-реалност-Ајфон

Напорите на „Епл“ да ги интегрира АИ во апликацијата за камери се слични на иницијативата на „Танго“ на „Гугл“, сепак е нејасно кога „Епл“ ќе воведе „АР“ во апликацијата „Камера на iPhone“, но најверојатно се совпаѓа со големо ажурирање на уредот. Можеби „iPhone“ за 2017-годишнината од XNUMX година?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Морали на Јуриј dijo

    Тоа веќе го стори мојата стара нокиа лумија 920 од 2011 година