Безбедносни клучеви за вашиот Apple ID: основи и што ви треба

Копчиња за пристап во iOS 16.3

Посветеноста на Apple за безбедност продолжува од првиот момент кога предложија да се фокусираат на корисникот во нивниот екосистем. Оттогаш, секој пат кога се објавува ново големо ажурирање, тие заштедуваат простор да се посветат на вести поврзани со подобрување на приватноста и безбедноста на корисниците. Пред неколку недели го воведе безбедносни клучеви за нашиот Apple ID, физички уред кој ни овозможува да додадеме дополнителен слој на безбедност на нашата сметка на Apple. Ако сакате да знаете како функционираат овие безбедносни клучеви, какви предности ви даваат и што ви е потребно за да започнете да ги користите, продолжете да читате.

Алијанса ФИДО

Поглед на безбедносните клучеви на Алијансата FIDO

Како што коментиравме, безбедносни клучеви Тие се мал физички надворешен уред кој наликува на мал USB флеш драјв. Овој уред може да се користи за многу функции, а една од нив е верификација кога се најавувате со нашиот Apple ID користејќи двофакторна автентикација.

За да го олесниме компресирањето, да речеме дека кога користиме двофакторна автентикација за да се најавиме некаде, тоа го правиме преку два чекори. Првиот фактор е пристап со нашите ингеренции, но тогаш ни треба надворешна потврда преку втор фактор. Обично тоа е код што го добиваме во форма на текстуална порака до нашиот телефон или ја потврдуваме сесијата од уред со сметката и започната.

Постои еволуција на овој втор фактор познат како U2F, универзален втор фактор, што ја подобрува безбедноста и доверливоста на двојната автентикација. За тоа Дополнителен хардвер е неопходен за да може да пристапите до сметката, а овој хардвер е вториот фактор за да ја потврдите нашата сметка. А тој хардвер за кој зборуваме се безбедносните клучеви.

iOS 16.3

iOS 16.3 и безбедносни клучеви

iOS 16.3 ја претстави компатибилноста на безбедносните клучеви за пристап до нашиот Apple ID кога го започнуваме некаде не сме најавени. Со овие клучеви, она што Apple сака да го направи е да спречи измама со идентитет и измами со социјален инженеринг.

Копчиња за пристап во iOS 16.3
Поврзана статија:
Првата бета верзија на iOS 16.3 воведува поддршка за безбедносните клучеви 2FA

Благодарение на овие безбедносни клучеви автентикацијата со два фактори малку се подобрува. Запомнете дека првите податоци сè уште се лозинката на нашиот Apple ID, но вториот фактор е сега безбедносниот клуч, а не старата шифра што е испратена на друг уред во која нашата седница веќе беше започната. Со едноставниот факт за поврзување на клучот, ќе можеме да добиеме пристап со прескокнување на овој втор чекор, бидејќи вториот чекор е суштински самиот клуч.

FIDO клучеви за пристап

Што ни е потребно за да почнеме да ја користиме оваа подобрена проверка во два чекора?

Apple јасно го дефинира на својата веб-страница за поддршка. Неопходно е да се има од низа барања пред да почнете неселективно да ги користите безбедносните клучеви. Ова се барањата:

 • Најмалку два безбедносни клуча со сертификат FIDO® што работат со уредите на Apple што ги користите редовно.
 • iOS 16.3, iPadOS 16.3 или macOS Ventura 13.2 или понова верзија на сите уреди каде што сте најавени со вашиот Apple ID.
 • Активирање на автентикација во два чекора за вашиот Apple ID.
 • Модерен веб прелистувач.
 • За да се најавите на Apple Watch, Apple TV или HomePod по поставувањето на безбедносните клучеви, потребен ви е iPhone или iPad со верзија на софтвер што поддржува безбедносни клучеви.

Накратко, ни треба најмалку два безбедносни клуча, сите уреди ажурирани на iOS 16.3 и модерен веб-прелистувач.

Безбедносни клучеви на Apple ID FIDO

Ограничувањата на безбедносниот клуч за нашиот Apple ID

На прв поглед, овој систем се чини дека има многу добри работи, особено не зависи од шестцифрена шифра секогаш кога сакаме да се најавиме на нашата сметка на Apple ID. Сепак, како и сите алатки, тие имаат ограничувања кои можат да направат разлика кога се користи или не функционалноста.

Apple го истакна следново во рамките на нивната веб-страница:

 • Не можете да се најавите на iCloud за Windows.
 • Не можете да се најавите на постари уреди што не може да се надградат на софтверска верзија компатибилна со безбедносни клучеви.
 • Детските сметки и управуваните Apple ID не се поддржани.
 • Уредите на Apple Watch спарени со iPhone на член на семејството не се поддржани. За да користите безбедносни клучеви, прво поставете го часовникот со свој iPhone.

Со овие ограничувања Apple има намера да се фокусира на самиот корисник исклучиво за да ги заштити неговите информации. Кога почнуваме да воведуваме споделени кориснички сметки или семејни сметки, малку ги отвораме нашите информации за други луѓе и тоа не прави ранливи. Новите стандарди вградени во iOS 16.3 заедно со безбедносните клучеви Тие работат само ако имаме индивидуализиран Apple ID во нас и затворени за функции како што е Family.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.