Ајакс, безжична безбедност и ваша мерка

Го тестиравме безбедносниот систем Ајакс, форма на поставете го вашиот дом или деловен систем за безбедност сами, комплетно модуларен и проширен, со додатоци од секаков вид и со одлики резервирани за тимови од највисоко ниво. И најдобро од сè, нема месечни надоместоци.

Систем за безбедност од прв степен

Кога размислувате да поставите сопствен систем за безбедност во домот, имате две алтернативи. Од една страна можеш ангажирајте ги услугите на која било компанија дека ќе го инсталирате веднаш и без компликации, но за возврат треба да плаќаме месечна претплата што во зависност од бројот на договорени уреди може да вклучува значителен трошок на крајот на годината. Другата поевтина опција е поставете ваш сопствен систем купување додатоци за автоматизација на домот (сензори за движење, камери ...) и нивно интегрирање во платформа како што се HomeKit, Alexa или Google Home. Како што велам, второто е поевтино, но има многу недостатоци затоа што овие платформи не нудат многу специфични опции во однос на безбедноста на домот.

Ајакс ни нуди мешавина од двете опции, всушност најдобрата од двете. Можеме да поставиме сопствен безбедносен систем, со уреди специјално дизајнирани за оваа намена, со користење на најсовремени безбедносни протоколи, на целосно модуларен и проширлив начин со наше темпо, контролирано од нашиот паметен телефон и без да плаќаме вид на месечна претплата.

Комплетот што го инсталиравме во овој тест ги вклучува сите следниве:

 • Главна основа Хаб 2: база со Ethernet врска, траење на батеријата до 16 часа и два microSIM слотови што овозможуваат автономно работење без потреба од напојување. Сите уреди што ги додаваме на нашиот безбедносен систем се поврзани со оваа база. Тој е единствениот уред на кој му се потребни кабли во целиот систем.
 • Безжична тастатура со кои можете да го контролирате системот.
 • Сензор за движење MotionCam со снимање на слика (640 × 480) и вградена 4-годишна траење на батеријата.
 • Внатрешен звучник ДомаСирен- Мал безжичен звучник што ќе се активира кога алармот ќе се вклучи за да ве предупреди и да ги одврати измамниците.
 • Сензор за врата и прозорец Заштита на врата: сензор кој открива отворање на врати и прозорци.
 • Детектор за чад и топлина Заштита од пожар: сензор кој ќе открие и чад и нагло зголемување на температурата што се јавува во случај на било каков пожар. Може да работи независно од остатокот на системот благодарение на неговата интегрирана сирена.
 • Детектор за истекување на вода LeaksProtect: детектор за вода да се постави на места со ризик од истекување: под машината за перење, машина за миење садови ...
 • Контролни копчиња: едно целосно контролно копче Контрола на просторот со различните режими на аларм и копче за паника што може да се користи и за автоматизација.
 • Паметен приклучок Грло: паметен приклучок што ја следи потрошувачката на енергија и исто така може да изврши програмирана автоматизација според распоредот или да се изврши со активирање / деактивирање / прескокнување на алармот.

На веб-страницата на Ајакс (линк) можете да видите други достапни додатоци, иако се наоѓаат во долгата постоечка листа. Да, има камери од трети страни кои можат да се додадат на системот без проблеми.

Безжични, моќни и заменливи батерии

Сите уреди, освен контролната база, имаат огромна доблест да работат безжично, што во голема мера ја поедноставува нивната инсталација. Едноставно, треба да го пронајдете најсоодветното место за секој додаток што ќе го инсталирате и да го поставите, без оглед дали има излез во близина, или дури и ако има WiFi конекција. Протоколот за врска што го користи овој систем Ајакс се нарекува „Накит“, различен од Bluetooth или WiFi. Се постигнуваат опсези на акција до 2000 метри (Да, немам никаква нула) така што нема да имате ни најмал проблем со обемот дома. Тоа е многу брз протокол за комуникација, испраќајќи сигнали до неговата централна база за само 0,15 секунди. Како безбедносни механизми, сите податоци се криптирани и откриваат радиопречки и заглавувања.

Овој протокол троши и малку енергија, постигнувајќи автономија на додатоци, дури и на најмалите, имаат времетраење измерено во години. Покрај тоа, сите уреди имаат предност што нивните батерии лесно се заменуваат, така што кога ќе се исцрпат може да ги менувате. Тие користат стандардни батерии, ништо ексклузивни модели на Ajax, туку обични батерии што можете да ги купите во која било физичка и онлајн продавница.

Инсталација и конфигурација

Многу додатоци што се вклучени во овој комплет доаѓаат со двострана лента, повеќе од доволно за да ги поставиме таму каде што сакаме. Најмногу ќе мора да направиме неколку дупки во wallидот за да ги поправиме потешките единици како детекторот за движење MotionCam. За само неколку минути ќе ги имате уредите поставени на нивното соодветно место. Сите може да се отстранат од тоа место благодарение на фактот што сите вклучуваат задни капаци што се отстрануваат за да може да ги исклучите, да ги менувате батериите итн. Но, ако претпочитате професионална инсталација, тоа е исто така можно, и со тоа да ги добиете најдобрите совети за тоа кои додатоци да ги поставите и каде.

Ако инсталацијата е едноставна, конфигурацијата во апликацијата Ajax (App Store y Google Play) не заостанува многу. Прво ќе треба да ја конфигурирате основата, а потоа едноставно скенирајте го QR-кодот на секоја од додатоците, дајте му име и доделете му соба, и сè што е подготвено да се оди. Апликацијата е многу интуитивна, многу визуелна и многу лесна за употреба, со јасни и директни конфигурациски менија. Willе треба да потрошите само неколку минути, давајќи the неколку круга на апликацијата за да ја запознаете и сите опции за конфигурација што ги нуди, што се многу.

Конвенционална контрола или преку вашиот паметен телефон

Безбедносен систем класично ја има својата тастатура каде го внесувате кодот за пристап за вооружување и разоружување на алармот и далечински управувач со кој можете да го контролирате. Овие елементи не недостасуваат во системот Ајакс, но исто така, имаме целосна контрола преку нашиот паметен телефон. Не само што можеме да ги конфигурираме сите уреди да работат како што сакаме, поставување одложувања на активирање, гледање на нивото на батеријата или прилагодување на чувствителноста на сензорите, туку исто така можеме да ја контролираме работата на алармот и да добиваме известувања за сите настани што се случуваат. .

Ajax ќе нè извести на нашиот iPhone и Apple Watch за сите настани поврзани со системот, не само за можни повреди на истиот, туку и кога тој е активиран, деактивиран и кој го прави тоа. Затоа што можеме да го споделиме нашиот систем со корисниците што ги сакаме, така што од нивните паметни телефони можат да го контролираат системот. Нашиот партнер и семејството ќе можат да го контролираат системот Ајакс со едноставна покана за нивната е-пошта. Апликацијата ни нуди функции напредни како известувања според локацијата, кои нè потсетуваат да го активираме алармот при напуштање на куќата или да го деактивираме кога ќе пристигнеме во него.

Известувањата што ги добиваме на нашиот iPhone се разликуваат, да биде многу погласно и поочигледно кога има повреда на системот, и подискретно кога станува збор за друго известување. Ако имаме звучник, како што е во нашиот случај, тоа ќе се огласи и кога ќе се случи некој настан, а алармот ќе се огласи ако натрапникот го натера да скокне, со прилично строг сигнал што може да им помогне на натрапниците да престанат да се обидуваат да влезат во нашата соба. видете дека постои алармен систем што ги изневерил.

Без месечни такси

Овој систем го градите сами, по свое темпо. Можете да купите некои комплети за почетници што можете да ги најдете, или да ги купите додатоците индивидуално, очигледно почнувајќи од главната основа и проширување на системот што е можно повеќе. Вие не треба да плаќате никаков вид на месечна претплата, но ако некогаш сакате да го направите тоа, можете. Ајакс има долг список на услуги што се компатибилни со неговиот систем, вклучително и некои добро познати, затоа можете да го искористите вашиот сопствен систем и да го поврзете со таа услуга и доколку во кое било време сакате да престанете да плаќате, ќе продолжите со вашиот систем Ајакс непроменет.

Мислење на уредникот

Доколку сакате безбедносен систем кој не ве врзува за никаков вид на месечна претплата, оној што Ајакс ни го нуди сигурно ќе ве интересира. Нејзини главни доблести се модуларноста и проширливоста, големата автономија и опсегот на нејзините уреди, а исто така имаат многу лесна за употреба мобилна апликација што во голема мера ја олеснува конфигурацијата на целиот систем. Исто така, има широк каталог на додатоци од сите видови за да можете да ги најдете оние што ве интересираат најмногу. Можете да го купите во официјалните дистрибутери што ги има Ајакс во Шпанија (линк) со променливи цени во зависност од додатоците што ги вклучувате.

Ајакс безбедносен систем
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Модуларен и прилагодлив
 • Безжичен
 • Долг дострел и автономија
 • Многу интуитивна апликација

Contras

 • Без сопствени камери (да од трети страни)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јаранор dijo

  Овој алармен систем е неверојатен, го сакав со години и само оваа недела го купив и веќе го имам инсталирано и работи совршено, неверојатно е колку добро работи.

  Јас ја имам контролната табла Hub2 поврзана со етернет и како резервна сим картичка на Симио, како елементи тастатура, детектор за движење што е исто така сензор за прекин на стакло, сирена за внатрешни работи и надворешна сирена, магнетски контакт што е исто така сензор за вибрации и наклон, и додадов 2 сензори за завеси кои се најдобри, алармните системи секогаш забораваат на периметарот и поважно е да се заштити периметарот отколку внатрешноста бидејќи периметарот е добро заштитен, натрапниците не стигнале до внатрешноста на куќиштето а алармот веќе се вклучи и овозможува брзо да се откаже од него.

  Најдобрата вистина е сè, алармите пристигнуваат супер брзо, системот за спречување на инхибиција на фреквенцијата е одличен, кога открива инхибиција на фреквенција автоматски се менува на друга фреквенција, работи во 860.0 / 868.6, елементите се надгледуваат на секои 12 секунди (скоро ниту еден CRA не го постигнува тоа) ова е многу важно бидејќи во случај на инхибиција на сите опсези системот ќе открие за 12 секунди дека сите елементи паднале, па системот ќе скокне, исто така многу важно облакот ajax го надгледува централниот центар на секои 10 секунди, па ако се прекине врската на Интернет и GPRS, системот ajax ве известува веднаш да комуницирате дека има прекинување на врската. Покрај користењето на протоколот (златар) креиран од нив, што ги тера елементите да пристигнуваат на голема оддалеченост како што се вели во написот (2000м), а батериите траат долго бидејќи системот е исто така интелигентен и ја емитува потребната моќност од каде уредот детектор, па ако детекторот е близу, тој ќе испушти пониско, заштедувајќи повеќе батерија бидејќи не е потребно да му „викате“ на тој детектор.

  Апликацијата е неверојатна интуиција, создавање на корисник, можете дури и да креирате групи наречени партиции и да ги ставите саканите елементи во групата што ја сакате, можете, на пример, да ја заштитите дури и просторијата за складирање на вашата куќа, бидејќи елементите пристигнуваат во голема оддалеченост и создавате група како „просторија за складирање“ и секогаш можете да ја оставите вооружена, има бесконечен број модификации на параметрите, а апликацијата е многу брза. Една многу важна работа е дека АПЛИКАТА ЗА IPHONE користи КРИТИЧНИ НОТИФИКАЦИИ, т.е. ако го имате активирано, секогаш ќе ве предупредува дури и ако iPhone молчи или е во режим „не вознемирувај“, ова е многу важно за да можете да добивате известувања секогаш сега кога овие известувања се многу критични и секогаш треба да се примаат. НЕ најдов ниту една апликација што го има овој систем за известување, ниту гнездо, ниту која било марка или самата апликација за јаболко ДОМ го има ова за критичните известувања.

  Исто така, бев во можност да ги поврзам моите 6 камери од брендот ezviz (бренд hikvision) и тие совршено се интегрираат во апликацијата AJAX, што значи дека можете брзо да ги отворите фотоапаратите и да не ја менувате апликацијата.

  Единствените недостатоци што ги најдов е тоа што за да можат различни корисници да се вооружат од тастатурата, тие мора да го внесат бројот на корисникот што го имаат покрај нивниот код, ова е задоцнување бидејќи може да се вооружат од корисник со нивниот код тие мора да го внесат бројот проследен со sterвездичка, потоа кодот, а потоа опцијата за рака / разоружување, нешто како 01 * 1234 рака, ова го прави покомплексен за постарите луѓе, на пример, ако е точно дека тие можат да го внесат генерички код што е создаден на тастатурата и би бил внесен само 1234armar, но неговата работа е дека секој има свој корисник и се прима со тој код на едноставен начин без да мора да го внесува корисничкиот број, тоа е задоцнување од каков било аларм системот што го внесува креираниот кориснички код веќе идентификува и знае за кого станува збор. Ова треба да се поправи и се надевам дека ќе го сторат тоа во ажурирање, како и можноста за создавање на кориснички кодови без да мора да се регистрираат во апликацијата со телефонски број и е-пошта, на пример за чистење на персонал итн., Овие работи претпоставувам дека ќе ги ажурира со текот на времето, бидејќи тоа е систем што го ажурираат многу често, тоа е стил на јаболко, тие стартуваат континуирани ажурирања на системот наречен ОС Малевич и едно годишно (што сега го стартуваа последното) започнуваат подобрувања многу значајна како оваа година со можност за создавање автоматизација и програмирање на автоматско вооружување и разоружување итн. Но, еј на крајот, ние секогаш се вооружуваме и разоружуваме со апликацијата, па не ја користиме ни тастатурата бидејќи апликацијата е многу брза, интуитивна и безбедна.

  Друга опција за подобрување ќе биде компатибилноста со HomeKit, се повеќе алармни центри стануваат компатибилни и тоа е иднината, бидејќи многу корисници веќе имаат многу уреди HomeKit, бидејќи зошто да не ги искористите сите тие уреди за да можат да создаваат автоматизација без трошење При купување нови уреди на марката или дури и дека такви уреди не постојат, на овој начин, што го прави компатибилен со HomeKit, корисникот може да создаде правила или автоматизација, на пример, ако се вклучи алармот, таквите светла се вклучени, сите светлата во куќата и ги затвораат ролетните, а со тоа и мноштво можности без да трошат на купување повеќе уреди и да ги искористат оние што веќе ги имаат, а корисниците веќе ги имаат многу и затоа да не ги искористат и да ги вклучат со алармен систем. Секако и се надевам дека наскоро ќе го направат компатибилен.

  Детекторите за пожар не можам да ви кажам затоа што ги немам, но според она што го видов тие се многу добри, но за мој вкус сè уште победуваат гнездото што ги штити, а тоа се оние што ги имам и ве известуваат со глас во сите детекторите во куќата на можен пожар или чад и на овој начин гласно ви кажува во која просторија се случува инцидентот, затоа гнездото го тепа, АЈАКС би требало да го стори истото и да зборува.

  Друг многу важен аспект е што детекторот за отворање на вратата и прозорецот (DoorProtectPlus), покрај тоа што го користи класичниот магнет за неговото работење, има и сензор за движење и навалување (акцелерометар), така што може да се постави на прозорец, а прозорецот може да биде оставете малку отворено за да го проветрите и вооружите системот, бидејќи ако „лошото момче“ го придвижи прозорецот за да влезе, алармот ќе се вклучи, така што тоа е уште една голема предност што не ве принудува целосно да го затворите прозорецот бидејќи ќе го поместите скокајте го алармот, покрај тоа што работи како „сеизмички“ бидејќи секое тропање на прозорецот или вратата, исто така, ќе направи да скокне. Многу корисно, бидејќи пред да ја отворите вратата или прозорецот, ако тие го принудуваат да го активира алармот ќе се вклучи.

  И детекторот за движење (Door ProtectPLus) покрај движењето користи микрофон со алгоритам кој детектира кршење на стакло, ова е исто така одлично, и сето ова е совршено конфигурирано од апликацијата, како што е прилагодување на чувствителноста на сензорите итн.

  Сензорот за завеси (MotionProtectCurtain) како што коментирав претходно е одличен, на овој начин ставив два на балконот, едниот на едното крило на балконот и на овој начин ја покривам влезната врата, а другиот на другото крило што го покријте ги двата виндоуза, на овој начин кој ќе стапне на балконот ќе го вклучи алармот без да стигне или присилува на кој било прозорец и затоа без да стигне до внатрешноста на куќата, тие се одлични, исто така не произведува лажни аларми ниту од ветер ниту од птици ниту растенија бидејќи има многу добар алгоритам и има два сензори кои проверуваат дали станува збор за вистинска личност, вистината е дека сум ги направил тестовите и работи одлично. Овие сензори се многу важни и многу пати не забораваме подобро да го заштитиме периметарот.

  Sorал ми е за палтото, но само што го добив овој аларм оваа недела и многу сум мотивиран хехе, ако имаш прашања или нешто, пиши ми и ќе бидам воодушевен бидејќи сум многу задоволен од овој аларм и научив сè многу добро.

  Секако дека им го препорачувам 100% 100 на сите, барав вистински професионален аларм кој во исто време беше убав, елегантен и интуитивен, но тоа беше многу ефикасно и овој AJAX е совршенство на сето ова, овој бренд се шири секој пат и во Шпанија многу се шири, не е за помалку бидејќи за мене е најдобриот алармен систем на пазарот. Јас работам во CRA како шеф за безбедност и многу алармни системи ми поминуваат низ рацете со што ви кажувам сè хехе.

  Па, задоволство е да го споделам моето искуство со вашиот преглед.

  Честитка.

 2.   Диего dijo

  Ми се чини интересно, но сè додека нема компатибилност со HomeKit или друг систем за автоматизација на домот, како што е Abode, некако се виновни тековните преференции. Да, многу е интересно што се интегрира со камера од трета страна и тоа ја прави уште поинтересна, во случај на интеграција со HomeKit во иднина.

 3.   Sergio dijo

  Прегледот на претходниот коментар е скоро подобар од оној на самите вести хахаха!