Дали вашиот Apple TV се вклучува сам по себе среде ноќ? Не си сам

јаболко ТВ 4

Мислев дека полудувам.

Секоја вечер пред да одам да си легнам, мојата рутина е „да го заспијам Apple TV“. Исклучете го ТВ и исклучете ја звучната лента ». Добра ноќ. Но, среде ноќ, кога ќе се разбудев, гледав стабилна, будна светлина што доаѓаше од Епл ТВ. «Sweе се заколнам дека ќе го исклучам", Јас мислев. Паранормалните феномени продолжија. Кога се вратив од работа, имаше денови кога мојот Apple TV ме чекаше понатаму.

И тоа не е сè. Проблемот започна да се шири на мојата телевизија, која понекогаш се вклучуваше и сама по себе, без очигледна причина. Тогаш ми стана сомнително: дали само Apple TV ми се вклучуваше? И навистина, тоа е она што се случува, како што можеме да видиме во Официјални форуми на Apple. На Четвртата генерација на Apple TV има грешка што предизвикува таа да се вклучи сама по себе, иако ја заспавме. Проблем што во некои случаи се протега и на телевизорите на кои се поврзува преку HDMI-CEC.

Сè укажува на тоа дека тоа се должи на проблем со софтвер и дека би било лесно да се поправи со ажурирање на оперативен систем. Сепак, во најновата бета-програма tvOS за програмери, објавена оваа недела, ја нема нема трага од решение за оваа бубачка. Ако од Apple не се свесни за овој неуспех, мислам дека сите коментари направени на нивните официјални форуми ќе помогнат.

Несреќна бубачка, особено ако тоа влијае и на нашите телевизии, од нашата електричните сметки ќе бидат засегнати. Доста домино ефект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   IOS 5 засекогаш dijo

  Која грешка?
  Ахах мислиш на оној што не ги поврзува работите со струја? Да, вид со убаво црвено копче што навистина ги вклучува и исклучува работите! Тие се супер кул, чудо на технологијата ...
  И да, мислам дека полудевте

 2.   Дан Фернандез Фернандез dijo

  Боже мој, запреј го светот, пресметувам дека овој трошок за електрична енергија ќе ја надомести планетата и ќе експлодира. Мислам дека треба да ги осудиш за да платат сметка, како и да е. Како што рекоа, постојат ленти за напојување за тоа, и ако навистина ве загрижува потрошувачката на електрична енергија, исклучете ги работите од штекер и не ги оставајте во мирување или слично.

 3.   Алфонсо Р. dijo

  Зачуден сум со претходните коментари, но уште повеќе со вашето псевдо-решение. Ајде да видиме дали имам електронски уред што ви овозможува да го оставите во мирување, ако се вклучи по некое време, само што има проблем или бубачка како што вели Пабло. Што по ѓаволите е да се препорача електрична лента? Но, што правиш? Јас не мора да се исклучувам од напојувањето целосно (за што прави тоа мало црвено копче за кое зборуваш) сите мои уреди (Apple TV, Television, итн.) Затоа што Apple TV има грешка во оперативниот систем што дури влијае и на мојот уред на ТВ. Ова е нешто што Apple мора да го реши сега.

  Се чини дека ја минимизирате целата важност што е неверојатно заради дефект на оперативниот систем Apple TV, да направиме шишиња за да го поправиме откажувањето на третата страна. Покрај тоа, како што е мојот случај, многумина од нас немаат лесен пристап до таа лента што се наоѓа зад кабинетот каде го имаме телевизорот и што по ѓаволите! Тоа е дека не мора да го правам ова кога моите уреди треба да одат во режим на мирување доколку го имам така и тие ја имаат имплементирана таа функција што ја имаат сите денес.

  Ајде, ова е сензационално, станувам навечер да пијам вода на пример и гледам дека со магија мојот телевизор е вклучен, троши светлина и корисен век поради дефект на оперативниот систем на Apple TV и вашето решение е, наместо бараат Apppe да го поправам, да ми купам електрична лента ??? Како што велам, халуцинирам со некои мислења, каква панда.

  1.    Талион dijo

   Мислам исто како тебе. Лудо е што луѓето се толку конформисти и се преправаат дека треба да ги решите проблемите што треба да ги реши производителот што ви го продал производот (и патем по прилично висока цена). Ми се допаѓа Apple, но нема да бранам вакви грешки, да грешам е човечко, но тие се плаќаат за квалитет. Нека ги поправат проклетиот проблем ...

  2.    IOS 5 засекогаш dijo

   Црвено копче на лентата, пишува: лента. да!
   И јас халуцинирам со тебе, режим на подготвеност ... Хахахаха. И, сигурно веруваш и во Дедо Мраз, нели?

   1.    Алфонсо Р. dijo

    Не ми се допаѓа ова, но ти си тој што започна шампион. Јасно е, пред нас е будалата на блогот.

    1.    IOS 5 засекогаш dijo

     Eи, и што треба да дадеш? награда? Го освоивте шампион, честитки!

  3.    Антонио Теиксидо dijo

   Здраво,
   Јас целосно се согласувам со тебе. Она што Apple треба да направи е да го реши проблемот. Ние не купуваме точно производи на болвата.
   Се претпоставува дека е врвна технологија и не треба да се мешаме како што сугерираат некои.

 4.   митоба dijo

  Еднаш ми се случи тоа. Го рестартирав од менито и никогаш повеќе. И го имам од денот кога излезе.

 5.   Армандо Караско dijo

  Моментното решение што го најдов е да ги избришам сите програми што остануваат отворени и само Apple TV веќе не се вклучува

 6.   Алекс dijo

  «Дали вашиот Apple TV се вклучува само среде ноќ? Не сте сами, имате дома полтергеист »

 7.   CsC dijo

  Вишокот на чувствителност на допир во далечинскиот управувач нè тера да го разбереме ненамерно, само допирање малку внатре во ноќната маса ќе предизвика вклучување на уредот и телевизорот.

 8.   Рафаел пазос dijo

  Го исклучувате Apple TV и тоа е тоа (кабел за напојување), така што ќе го продолжите животниот век додека не се реши проблемот, што е тоа што го работам.

 9.   Gabriel dijo

  Покрај тоа, не само што се вклучува, туку и дека друг уред ги носи информациите, ова може да биде мобилниот телефон во случај да имате iPhone. Ова служи така што кога некој ќе го окупира Apple TV брзо реагира. Но, ако тие мора да извршат ажурирање.

  Во мојата куќа имаме три стари телевизори на „Епл“ и неколку „Ајфони“ и „ајпади“ и секогаш сум го набудувал тој детал, особено сега го забележувам откако купив звучна лента и ја набудував пантолоната лента во одредени прилики.

 10.   Ллобаз dijo

  Денес е 26 и нема што да ги реши.

  (I.e.