AirPower може да трае уште подолго - сè уште нема одобрение од FCC

Сè сугерираше дека базата за безжично полнење на Apple ќе пристигне на крајот на овој месец март. Покрај тоа, се сеќаваме дека оние од Купертино веќе ги испратија соодветните покани за Настан следниот 27 март во Чикаго што ќе биде насочено кон образованието. Сепак, изгледа дека овој долгоочекуван додаток може да трае уште подолго. И не заради Apple, туку заради сертификатот FCC.

Како што е наведено од „Епл Пост“, Сертификацијата на FCC сè уште не е достигната во базата на AirPower. И, ако веќе сте еден од ветераните, добро ќе знаете дека без ова одобрение од регулаторното тело, „Епл“ врза раце за да стави на продажба која било од својата опрема.

Се чека одобрување на FCC AirPower

Од порталот тие одекнаа една од фуснотите што Apple ја постави на својата страница. Тоа гласи на следниов начин: „AirPower не е лиценцирана како што се бара со правилата на Федералната комисија за комуникации. Овој уред не е понуден и не може да се понуди на продажба или изнајмување, или продаден или изнајмен, сè додека не се добие овластување. "

Можеби најновиот случај што го имаме е оној што се однесува на паметниот звучник HomePod; дена пред конечно да влезам во препродажба, го добив овој сертификат. Уште повеќе, сертификатот пристигна на 19 јануари и неколку дена подоцна - поточно 23 јануари - Apple ја даде веста дека звучникот може да биде резервиран за пристигнување две недели подоцна во рацете на првите купувачи.

Има уште денови додека не заврши месецот март. Затоа, многу е можно одобрението да пристигне во следните неколку дена на една од најочекуваните додатоци на Apple, од кои сè уште немаме информации за неговата цена или колкава ќе биде максималната моќност на товарот што може да ја понуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.