Ги разгледуваме слушалките Jabra Elite 7 Pro, подобри во речиси сè

Jabra се натпреварува директно со други гиганти како Apple или Sony на пазарот за безжични слушалки и неговата премиум вистинска безжична мрежа, Jabra Elite 7 Pro, се подобри од претходните генерации во сè, или речиси во сè.

Jabra оваа година објави три модели на слушалки истовремено. Најевтиниот Jabra Elite 3, чија анализа можете да ја прочитате и видите на видео на овој линк, Jabra Elite Active, наменет за вежбање спорт и неговиот премиум модел, Elite 7 Pro што го анализираме во оваа статија. Со палета на слушалки од 79 до 199 евра, тие ги покриваат потребите на повеќето купувачи. Со активно намалување на шумот, висококвалитетен звук, безжично полнење и натпросечно траење на батеријата, Jabra Elite 7 Pro сака да се натпреварува со многу поскапи слушалки и тоа го прават без проблеми.

клучните карактеристики

 • Микрофони: Два микрофони плус сензор за пренос на коски во секоја слушалка
 • звук: драјвери од 6 мм
 • Отпорност на вода и прашина: IP57 сертифициран
 • аудио кодек: AAC и SBC
 • Автономија: До 8 часа траење на батеријата со едно полнење и дополнителни 22 часа од кутијата за полнење. Брзо полнење: 5 минути даваат еден час автономија.
 • Карга: кутија за полнење со USB-C конекција и безжично полнење (стандард Qi)
 • Conectividad: Bluetooth 5.2, поврзување со повеќе точки (два уреди истовремено)
 • тежина: 5.4 грама по слушалка
 • Апликација: Jabra Sound+ (линк)
 • Режими на звук: нормално, активно поништување на шум, амбиентален звук
 • Контроли: физичко копче на секоја слушалка
 • Содржина на кутијата: слушалки, три комплети силиконски приклучоци за уши, торбичка за полнење, USB-C кабел

Jabra го рационализираше дизајнот на слушалките од почеток до крај. Кутијата за полнење има сличен дизајн, но со порамна форма. Тоа е една од најмалите кутии за полнење што сум ги пробал, совршен за ставање во секој џеб од вашите панталони, сако или чанта. Црна пластика со мат финиш и чувство на добар квалитет во материјалите, исто како и во претходните модели. Првото нешто што ми го привлече вниманието е локацијата на USB-C конекторот, напред. Не е ништо негативно (или позитивно), едноставно е чудно и во повеќе наврати ме натера да се обидам да го отворам случајот на погрешен начин.

Во кутијата слушалките се фиксираат магнетно. Многу е лесно да ги поставите, бидејќи практично магнетот ги носи до нивното место и да ги отстраните, што не е секогаш лесно со дизајните на некои слушалки. Капакот со магнетно затворање ќе го спречи да се отвори во вашиот ранец., а исто така и да се отвори тешко ќе паднат слушалките благодарение на магнетите кои ги фиксираат. Слушалките се вклучуваат и исклучуваат автоматски кога ќе ги извадите од куќиштето и ќе ги вратите назад.

Слушалките имаат и нов дизајн, многу попрефинет од Elite 75T и 85T. Целиот надворешен дел од слушалките е големо физичко копче да контролираме различни функции, по една во секоја слушалка, и кои можеме да ги конфигурираме по наш вкус. Слушалките се помали и поставени на ушите се многу помалку забележливи од претходните модели. Сепак, тоа не значи намалување на нивното ракување, ниту на тоа како тие се фиксираат на ушите.

Тие го одржуваат дизајнот за во уво, неопходен за поништување на бучавата. И тие остануваат удобни за носење и покрај неколкучасовното носење во вашиот слушен апарат. Би рекол дека се уште поудобни од 85T, кој го користев со месеци и ме натера да го спуштам мојот AirPods Pro. Без чувство на затнати уши, без замор по неколку часа, нема чудни звуци при одење. Ова бара од вас да го изберете вистинскиот сет на силиконски приклучоци (вклучени се три големини).

Воопшто не паѓаат. Овде нема чудни дизајнерски елементи за фиксирање на слушалките, тие остануваат фиксирани според нивната форма и со лизгање во ушниот канал. Според мене тие се совршени за спорт, бидејќи покрај тоа што се добро фиксирани имаат и IP57 сертификат. Не го тестирав Elite 7 Active за да видам дали има некои суштински разлики.

Апликација Jabra Sound+

Една од главните предности на слушалките Jabra е нивната одлична апликација. Со различни функционалности во зависност од моделот, овие Jabra Elite 7 Pro ги имаат сите функции на Premium слушалките на брендот. Ако Elite 3 имаше некои „ограничени“ функции во апликацијата, Elite 7 Pro има „сите вклучени“. Се препорачува да ја користите апликацијата за конфигурација на слушалките и нивно прво поврзување, бидејќи нема да биде едноставна Bluetooth конекција.

За време на првото поврзување на слушалките со вашиот iPhone, ќе треба да и помогнете на апликацијата да го наруши вашиот слух. Тоа е процес што веќе го пробав со неколку слушалки (меѓу другите и Elite 85T) и тоа ви овозможува да го прилагодите звукот на слушалките на вашиот слух, затоа што не сите слушаме исто, а овие разлики се зголемуваат со текот на годините. Можеме да конфигурираме и многу други функции, како што се намалување на шумот, режим на транспарентност, физички копчиња итн. Можете да ја контролирате јачината на звукот од самите слушалки, што ми се допаѓа.

 

Опциите за прилагодување на апликацијата се единствени. Изедначувањето на звукот може целосно да се конфигурира по ваша желба, со тоа што можете да одлучите да му дадете поголемо значење на басот или да изберете побалансиран звук. Можете да креирате различни звучни профили, да го приспособите интензитетот на поништување на шумот или режим Hearthough (транспарентност/амбиент). Можете дури и да ги менувате опциите за подобрување на звукот за време на повиците.

 

Едно нешто што го дозволуваат и слушалките е да го инсталирате асистентот Alexa на Amazon на вашите слушалки, па ако сте навикнати да го користите вашето Amazon Echo наместо Siri, сепак ќе можете да го правите тоа на слушалките. Доколку претпочитате да го користите асистентот Siri, тоа е исто така можно, се разбира, а во случајот со Android ќе го користите и на Google. Можете исто така да ја користите апликацијата за да ги пронајдете вашите слушалки, што ќе ја зачува последната позната локација каде што сте ги исклучиле од вашиот iPhone. Фантастична апликација на која и наоѓам само мана: сè уште ги користи старите графички контроли за iOS, не е прилагодена на новите што Apple ги објави во iOS 14.

Квалитет на звук

Jabra успеа да го подобри звукот на оваа нова генерација слушалки и тоа не беше лесна задача. Ако елитниот 85T ме убеди за нивниот звук (меѓу другото), овие нови Elite 7 Pro ме убедија уште повеќе. Звукот му е поизбалансиран, нешто што некои можеби го сметаат за загуба. Басот не е толку забележлив како кај 85T, но ми се допаѓа како подобро се слуша целиот опсег на звуци., како може да се разликуваат инструментите и како се слушаат гласовите. И ако сакате порелевантен бас, тогаш само треба да го користите еквилајзерот и да креирате звучен профил по ваш вкус.

Меѓутоа, ако зборуваме за поништување на бучавата, работите се менуваат, бидејќи овде нешто губиме во споредба со претходните генерации. Не знам дали тоа ќе биде директна последица на подобриот звук, но откажувањето е нешто полошо отколку во 85Т. Не дека е лошо откажување, но тој со 85Т беше многу добар. Дури и ако го кренете до крај (можете да го прилагодите интензитетот во апликацијата), никогаш не го достигнува нивото на кое сум навикнат од неговите претходници. Никој не е совршен. Ако зборуваме за Режимот HearThrough мора да ставиме и некое „но“, бидејќи звукот ми изгледа нешто повештачки кога го имаме активен овој амбиентален режим на звук, кај 85Т го немав тоа чувство.

Она што многу се подобри е звукот на повиците. Два микрофони во секоја слушалка и сензор за пренос на коски овозможуваат звукот што допира до вашиот соговорник да биде многу подобар од претходните модели, особено кога условите не се поволни (сообраќај, ветер итн.). Ако направиме глобална проценка на звукот во овие Elite 7 Pro, ние очигледно победуваме во споредба со 85T, иако има аспекти во кои ми недостасува второто.

режим со повеќе точки

Jabra Elite 7 Pro беше лансиран без карактеристика што ја имаа неговите претходници: режим на повеќе точки. Оваа функционалност овозможува слушалките се поврзуваат со два уреди истовремено, за да можете автоматски да се префрлате помеѓу нив. Слушате музика на вашиот iPhone, дали сакате да се поврзете на вашиот Mac? Така, ја паузирате музиката на iPhone и ја започнувате репродукцијата на Mac, и автоматски звукот ќе се смени во вашите слушалки. Jabra вети дека ќе објави ажурирање на софтверот што ќе ја овозможи оваа функција на Elite Pro 7 и Elite 7 Active, и тоа го има.

Овој режим на повеќе точки донекаде ја заменува автоматската синхронизација преку iCloud на AirPods и автоматското префрлување на уредот. Вистина е дека се поддржани само два уреди, но тоа е повеќе од доволно за повеќето корисници. Нејзината работа е многу едноставна, како што реков претходно се што треба да направите е да ја прекинете репродукцијата на вашиот моментален уред за да се префрлите на нов, и мило ми е што во моментот на пишување на оваа рецензија таа е веќе достапна, бидејќи е многу важна точка за мојата конечна евалуација.

Автономија

Jabra не уверува дека слушалките траат до 8 часа со едно полнење. Не успеав да го потврдам, мислам дека никогаш не сум носел слушалки 8 часа по ред, но ги носам долги 3 часа и од проценката на преостанатата батерија мислам дека лбидејќи 8 часа се доста блиску до реалноста. Со куферот за полнење ќе имаме уште 22 дополнителни часа полнење, со што ќе додадеме вкупно 30 часа. LED на предната страна на куќиштето за полнење и на слушалките ви помага да знаете кога треба да се наполните.

Мојата употреба на слушалки може да се смета за нормална. Обично не ги користам на работа, во основа ги користам кога сум во движење или дома, така што нема да акумулувам многу часови по ред со слушалките. Но да, можам да имам во просек околу 3 часа дневно користење. Овие Jabra Elite 7 Pro ги користам веќе 3 недели и ги полнам навечер на безжичната база еднаш неделно.. Со ова секогаш ги имам 100% спремни за употреба. Не можете да барате повеќе.

Фактот дека тие вклучуваат безжично полнење е удобност за оние од нас кои едвај користат кабли за полнење на нашите уреди. Имам бази распослани низ цела куќа и на работа, така да можете да заборавите на каблите е голема предност, а кутијата за полнење работи навистина добро со моите бази за полнење и покрај тоа што се толку мали. Не забележувам дека се вжештува додека се полни, а предната ЛЕД ми помага да знам кога се полни и кога е полна.

Мислење на уредникот

Новиот Jabra Elite 7 Pro претставува чекор напред за брендот на пазарот на слушалки, со очигледни подобрувања во неговиот дизајн и звук, додека го задржува важниот плус на одличната апликација со опции за конфигурација кои се невообичаени за овие уреди. Иако намалувањето на бучавата претрпе мало влошување во споредба со Elite 85T, подобрувањата во останатите карактеристики далеку го надминуваат овој недостаток и ги прават една од најдобрите опции во рамките на премиум слушалките „True Wireless“ за перформанси и цена. Можете да ги купите на Амазон за 199 € (линк) пониска цена од нејзините главни конкуренти.

Jabra Elite 7 Pro
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • Jabra Elite 7 Pro
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 90%
 • Откажување
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • одлична автономија
 • Звук со висок квалитет
 • компактен случај
 • Безжично полнење

Contras

 • Поништувањето на бучавата е полошо од претходната генерација
 • Донекаде вештачки режим на транспарентност

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.