Главни нови карактеристики на iPadOS 14

IPad добива важни вести во ажурирањето на iPadOS 14, споделено во голем дел со верзијата за iPhone, iOS 14, но со некои ексклузивки за таблетот Apple. Ви ги покажуваме главните промени што можеме да ги видиме на нашиот iPad од оваа есен.

Списокот на Промените за iPad со ажурирањето на iPadOS 14 се долги, но можеме да ги сумираме главните промени во следната листа, што ги гледаме по овој редослед на видеото што го придружува овој напис:

 • графичките контроли: iPad ги прима графичките контроли на iOS 14, иако тука промената е помалку впечатлива бидејќи пред една година со iPadOS 13 веќе добивме повеќе рудиментирана, но естетски слична верзија на графички контроли. Но, графичките контроли не се поограничени во верзијата iPad, бидејќи не е дозволено да се поставуваат никаде на отскочна штица.
 • Библиотека на апликации: Apple го остави iPad надвор од оваа одлика, нешто што не знаеме дали ќе биде дефинитивно или едноставно е неуспех што ќе се реши подоцна.
 • Повеќе дискретни повици и Сири, како во верзијата на iPhone. Повиците се појавуваат како известување, со копчиња за закачување и исклучување, а Siri се појавува со новата икона и анимација во долниот десен агол, со одговорите што се појавуваат во мини прозорец што се прилагодува на содржината, а не на целиот екран.
 • Универзален Пронаоѓач: Apple сега дозволува пребарувања каде било во системот, во рамките на апликациите, итн.
 • Странична лента во апликациитеНекои апликации како што се Фотографии, Датотеки, Музика и Дома добиваат промена во дизајнот со странична лента во најчистиот стил „macOS“.
 • Пораки Добијте го најновиот во iOS 14, со можност за цитирање пораки, споменување корисници, пински разговори и промена на иконата за групни разговори.
 • Апликацијата Музика променете ги аспектите на дизајнот како што е новата странична лента, плеерот со цел екран или можноста за отворање на два истовремени прозорци.
 • El Препознавање ракопис / чкртаница Според мене, тоа е најзабележителната новина. Сега сè што пишувате со вашиот Apple Pencil можете да го трансформирате, да го изберете, да ја смените бојата итн. Системот ќе препознае што пишувате рачно, со можност да го користите Apple Pencil за да пополните било кое поле за текст во системот.

Ова се главните новини, иако има и други како Клипови, промени во HomeKit... но тоа ќе го видиме на други видеа подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.