Гласините дека Apple ќе го купи GoPro ги зголемуваат своите акции

GoPro

ЈаболкоКако и многу други големи компании, таа стекнува многу компании за подобрување на сопствените производи. Според некои аналитичари, следната аквизиција на компанијата што ја води Тим Кук може да биде GoPro, познатата марка која произведува лични фотоапарати за, пред сè, снимање на екстремни спортови. Како и обично во овие случаи, „Епл“ не кажа ништо, но акциите на „ГоПро“ пораснаа за 16% во последните часови, зголемување што се случува по падот до 45% во последните месеци.

Според аналитичарот Ден Ајвс од FBR & Co., оваа аквизиција би имала смисла за Apple, особено ако е идејата за Купертино додајте ги овие камери вашиот познат екосистем колку сакаме корисници. Но, Ајвс не е првиот аналитичар што зборува за оваа можност. Во септември, аналитичарот Гас Ричард де Главен град на Нортленд Тој рече дека GoPro има за цел да го привлече вниманието на Apple со создавање добра содржина, софтвер и хардвер.

Кога сметате дека Apple веќе создава паметни часовници и дека се шпекулира дека создаваат свој автономен автомобил, овие аналитичари не кажуваат ништо лудо. Камерите на „Епл“ (оние на „Ајфон“) веќе се едни од најпопуларните во светот, достигнувајќи број 2 година само зад „Никон“ и први на „Фликр“. Не треба да изненадува што тие се здобија со компанија што прави видео камери што можеме контрола со нашиот iPhone или, што би било поинтересно, со Apple Watch. Покрај тоа, веќе видовме патент на Apple кој опишува систем во кој може да се монтира камера на нуркачки кациги и наочари за да се контролира од далечина.

Во секој случај, ние зборуваме само за гласини кои се родени од извештаи на некои аналитичари. Ако Епл заврши со купување на GoPro е нешто што ќе го знаеме само како минуваат месеците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.