Го посетивме Apple Park во Купертино, ова е нашето искуство

Неодамна бев во Сан Франциско и ја искористувам предноста дека Писуерга минува низ Ваљадолид, како што велат, Решив да застанам за момент во мојата туристичка желба да фотографирам што повеќе локации, да стапнам во Купертино, локацијата на седиштето на Apple и како би можело да биде поинаку, погледнете го тој спектакуларен џиновски прстен наречен Apple Park.

Доаѓам да ви кажам какво е моето искуство, а за возврат ве потсетувам дека штом стапнавме во Шпанија, бевме зборувајќи долго за тоа на нашиот неделен подкаст на Вести iPhone.

Apple Park, сонот на Стив Џобс

Во април 2017 година работите беа завршени и избраните вработени ќе станат дел од интегрираниот тим во рамките на Apple Park. голем кружен магацин од околу 260.000 квадратни метри кој вклучува канцеларии и лаборатории за повеќе од 12.000 вработени. Всушност, проектот го започна покојниот Стив Џобс, кој не можеше да види завршено едно од неговите најистакнатите дела. Самиот му се обратил на тимот на Норман Фостер (архитекти на Apple Park) и ги поставил темелите на неговото седиште, најголемото и за кое некогаш сонувал Apple во градот каде што е роден.

Како може да биде поинаку, за внатрешни работи на Apple Park беше задолжен Џони Ајв, една од десните раце на Стив Џобс и до неодамна задолжен за најреволуционерните дизајни во историјата на Apple, додека не отиде во втор план во оваа нова ера предводена од Тим Кук која им носи толку многу насмевки на инвеститорите.

Локацијата на Apple Park исто така се совпаѓа со локацијата на седиштето на напредни производи на Hewlett Packard (HP за пријатели), претворени во урнатини во 2014 година кога започна мега проектот Apple Park. За изработката на овој вселенски брод, на Apple му беа потребни околу 6 километри стакло со поглед кон надвор и секако кон огромната внатрешна градина во која се наоѓа. Ова е составено од овошни дрвја на барање на Стив Џобс, кој пораснал во близина на полињата со кајсии, а особено затоа што Силиконската долина била нешто повеќе од овошно поле пред експлозијата на технологијата.

Заобиколувајќи го еден час за да го посетите Apple Park

Да речеме дека Apple Park не е баш на периферијата на Сан Франциско, тој е на околу 80 километри од Union Square, една од најнервозните точки на големиот град. Ако на ова го додадеме и исцрпувачкиот сообраќај, во некои прилики наоѓаме патување до еден час за да стигнеме од центарот на Сан Франциско до Центарот за посетители на Apple Park, во Купертино. И ова е местото каде што внимателен човек вреди два, препорачувам дека резервирате термин ако сте размислувале, и тука може да дојде вашето прво разочарување.

Очекувано, не е можно да се посети самиот Apple Park, Appel дизајнираше хибриден Apple Store веднаш пред Apple Park кој комбинира кафетерија, изложбена сала, тераса со поглед на Apple Park и продавница, сите во едно. Центарот за посетители на Apple Park има добар простор за паркирање резервиран за корисниците на продавницата, така што, како општо правило, нема да имате никакви проблеми да стигнете таму или да најдете паркинг. Моја препорака е да пристигнете рано и да ја искористите можноста да прошетате таму пред вашиот термин. Ја искористив приликата да се обидам да го погледнам моделот на Apple Park што го имаат изложено на едниот крај од продавницата и се качив на терасата со поглед на Apple Park, каде што го добив второто разочарување.

Дрвјата што го опкружуваат Apple Park се огромни (како сè во Соединетите Американски Држави...) и да се додаде INRI, самиот Apple Park е на еден вид рид. Сето ова заедно значи дека огромната конструкција не може да се види од патот што ја опкружува, толку многу што да не беше прелистувачот немаше да знаете дека сте до седиштето на Apple. Накратко, ова се „разочарувачките“ погледи на Apple Park од Центарот за посетители.

Во овој момент се враќаме во областа на продавницата што ја имаат овозможено, каде што наоѓаме ексклузивни производи од таа продавница на Apple. Како општо правило, тие имаат шолји, капи и други видови сувенири, но денот кога отидов можевте да најдете само маици (во неколку големини бидејќи обожавателите на брендот ги земаа пет по пет), торби за пазарење и мал плус. Штета, затоа што навистина би сакал да добијам чаша. Од друга страна, и очекувано од Apple, овие сувенири имаат цени според компанијата, околу 40 евра за кошулата, а околу 25 евра за криглата.

Решивме да ја завршиме посетата како што налагаат каноните, купувајќи Apple Watch Series 7, iPhone 12 Pro и неколку маици, не можев да заминам од таму без подарок за нашиот колега Луис Падила.

Дали вреди да се посети?

Ова е нешто што треба да го земете предвид на индивидуална основа, особено кога сметате дека погледите на Apple Park се малку разочарувачки, и иако кафето е добро, сепак не вреди да се патува еден час за да се напие кафе во Apple Store, каде што Патем, сапунот за раце мириса на лижавче. Тоа што, Ако сте љубител на брендот или сте особено возбудени поради тоа, никогаш не боли. Особено ако се земе предвид дека може да се купат одредени детали (како маици, чаши, капи... итн) кои се продаваат исклучиво во оваа продавница, еден вид "Јас бев тука" и дека го одземаат орото.

Веројатно би го направил тоа повторно, всушност тоа беше нешто што го планирав, па не ми ги смени плановите за патување, во вашиот случај ќе треба сами да одлучите. Барем можам да кажам дека бев толку блиску колку што може да дојде нормален човек до седиштето на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.