Го тестиравме Даналок V3, паметната брава компатибилна со HomeKit

Автоматизацијата на домот продолжува да го напаѓа нашиот дом на незапирлив начин, а кога неодамна некои веќе предвидоа дека со текот на времето ќе ги отвориме вратите на куќата со нашиот паметен телефон, малкумина замислуваа дека ова ќе биде достапно за никого наскоро. Веќе е факт дека можеме да го сториме тоа и се обидовме првата паметна брава компатибилна со HomeKit што можеме да ја користиме во Европа.

Даналок V3 е моделот што веќе го имаме на располагање и кој можете да го инсталирате дома во бравата. Интегриран во платформата на Apple со сите можности што ни ги нуди HomeKit, ние ви покажуваме како е инсталиран и како работи. Сега е можно отворање на вратата од куќата со вашиот глас или вашиот часовник.

Комплет за инсталација

За да ја инсталирате паметната брава на вашата врата, треба да го набавите комплетниот комплет кој се состои од паметната брава Даналок и цилиндерот што ја претвора вашата конвенционална брава во заклучување на Даналок. Елементите можете да ги купите одделно, дури има и компатибилни цилиндри со висока безбедност, но економски најинтересно е да ги купите заедно.

Комплетниот комплет се состои од паметна брава Даналок, цилиндарот и неколку адаптери кои служат за да го направат цилиндерот потребната должина за сè да работи совршено. Постојат многу видови на врати, затоа е важно да знаете дека нема да имате никаков вид на проблем бидејќи сè е вклучено. На видеото можете да видите како се користат овие адаптери во процесот на склопување. Не е тешко и секогаш можете да одите на Веб-страница на Даналок за да видите како да се прават видеа. Секој со две раце може да го стори тоа и постапката трае само 5 минути.

Прашање кое многумина ми го поставија кога им реков за бравата е како може да се отвори без да останат без батерии или да се заклучат. Се разбира, бравата работи исто како конвенционална брава со својот клуч., и ако сте внатре во куќата, можете да ја отворите користејќи го нејзиниот рачен механизам. Неговата безбедност е многу висока, и покрај фактот што можете да купите компатибилни безбедносни цилиндри, системот Даналок има 256 AES криптирање, така што безбедноста не претставува проблем. Патем, бидејќи разговаравме за тоа како можат да се истрошат батериите ... немојте да мислите дека ќе го сторат тоа за еден месец, како што уверува брендот автономија од повеќе од две години дури и отворање на бравата 10 пати на ден.

Важноста на клучевите е важна. Даналок има два вида цилиндри, свој, кој вклучува 5 клучеви и не можете да добиете повеќе копии (треба да нарачате друг цилиндар) и други од марката Герда (што е таа што ја имам јас). Овие копчиња не можат да се копираат насекаде, само можете да нарачате копии од самиот производител (наредби@igerda.com) по цена од 15 € копијата и 5 € цена за испорака. За да ги нарачате копиите, потребен ви е кодот што е вклучен во картичката за заклучување. 

Конфигурација и управување

Откако ќе заврши инсталацијата, нашата брава ќе биде подготвена за работа. Прво ќе треба да ја калибрираме бравата така што таа знае каква рута да правиме кога сакаме да ја отвориме или затвориме. Бравата е способна да отвори која било врата, дури и оние што покрај бравата имаат и слајд, и можете да одлучите дали сакате да го отворам целосно или само да го отворам затворачот и потоа да го отворите слајдот. Сè зависи од тоа како ја калибрирате бравата, нешто што можете да го промените во секое време.

Бравата работи преку вашата апликација или преку апликацијата iOS Home, watchOS (и macOS од септември). Поврзувањето со нашите уреди се врши преку Bluetooth. Апликацијата на Даналок е прилично рудиментирана и исто така не дозволува далечински пристап, затоа штом бравата е конфигурирана и вклучена во моите уреди HomeKit, реалноста е дека не ја користев повторно вашата апликација. Да, треба да го користите кога има ажурирање на фирмвер за заклучување.

HomeKit отвора свет на можности

Тоа е она што ја прави оваа брава многу поинтересна од оние што можете да ги набавите во продавниците за градежни работи. Интеграцијата со платформата на Apple, покрај гарантирањето на безбедноста на системот и совршената интеграција со сите ваши уреди на Apple, ќе ви овозможи далечински пристап, можност за давање пристап до други корисници што ги овластувате, известувања секој пат кога бравата ќе се отвори или затвори и долга и слично. Можете да го проверите нивото на батеријата, нешто важно кога работите со 123V CR3A батерии, многу честа појава во камерите.

Не можеме да ги заборавиме најинтересните: автоматизација. Може да поставите заклучување да се отвора и затвора во одредени периоди, без да се грижите дали ќе ја затворите кога ќе легнете. Можете исто така да конфигурирате дека кога никој не е дома, заклучувањето се затвора автоматски, или кога ќе го отворите по одредено време, светлото на коридорот се вклучува. Ова се само неколку примери за можностите што ги нуди платформата „Епл“ и оваа брава „Даналок“.

Се разбира дека можеме да го користиме нашиот Apple Watch за да го отвориме, можеме дури и да го користиме Siri за да го направиме тоа. За да може асистентот на Apple да ја отвори бравата, ќе биде потребно iPhone да се отклучи, во спротивно, тој нема да може да ја отвори вратата. И со HomePod се случува нешто слично: може да се затвори, но да не се отвори. Звучникот на Apple нема препознавање на глас, па затоа секој може да побара да ја отвори вратата од улицата. За да се реши, Apple ја одзема најкратката рута: со HomePod можете да затворите, но не и да отворите.

Мислење на уредникот

Според дизајнот и перформансите, бравата Даналок е супериорна во однос на која било друга слична брава што можеме да ја најдеме на пазарот. Неговата голема сила е интеграција со платформата на Apple, HomeKit, што му дава огромна количина можности во однос на употребата со уредите на Apple, како и автоматизација што може да се конфигурира. Неговиот процес на инсталација е прилично едноставен ако се следат упатствата на производителот и не е потребно да се прибегнува кон кој било професионалец да го направи тоа. Нејзината единствена точка за подобрување е апликацијата за iOS, нешто сосема ирелевантно со оглед на тоа што се работи совршено од апликацијата Home на нашите уреди. Комплетниот комплет што вклучува брава и цилиндар е со цена од 248 € на Амазон (линк) Исто така е достапен и на Apple Store преку Интернет (линк) и на сопствената веб-страница на Даналок (линк)

Даналок V3
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
248
 • 80%

 • Даналок V3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
 • Издржливост
 • Завршува
 • Квалитет на цената

Добрите

 • Дизајн и завршувања
 • Интеграција со HomeKit
 • Лесно управување од iOS, watchOS и macOS
 • Можност за возење со Сири

Contras

 • Рудиментирана апликација за мајчин јазик

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Кои се компатибилните цилиндри? Поточно Tessa tk100 е тоа?

  1.    Луис Падилја dijo

   Не, тој не е компатибилен. Треба да биде модел специјално дизајниран за Даналок, како овој од КЕСО: https://en.robbshop.nl/security-cilinder-from-keso-for-the-danalock-inside-40mm-outside-45mm-3032

 2.   Андрес dijo

  Прочитав дека се поврзува преку Bluetooth со iphone. Па, како се поврзува со Хомекит кога сум далеку од дома и сакам далечински да ја отворам куќата?

 3.   Микеланџело dijo

  Здраво, со денови размислував да го купам и имам неколку сомнежи. Првиот е дали може да се отвори од далечина и вториот, дали е многу бучен?

 4.   Жозе dijo

  Имам прашање откако го гледав видеото, дали првично се вклучени 3 или 5 клучеви? На видеото можев да видам само 3. Ви благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Јас го наведувам во статијата: ако се одлучите за цилиндарот Даналок, 5 доаѓаат без можност за копирање. Ако се одлучите за другите, дојдете 3 и можете да побарате повеќе копии.

 5.   Алваро dijo

  Да, може да се отвори од далечина СЕКОГАШ И КОГА имате * iPad што работи како централна домашна автоматизација. Од таа причина ги вратив моите ...
  * iPad / Apple TV / Homepod

 6.   Жозе dijo

  Апликацијата Даналок што се појавува во видеото и сликите од екранот што се појавуваат во статијата не изгледаат исти, всушност јас ја добивам апликацијата како на сликите од екранот, но не можам да ја натерам да излезе како на видеото. Ви благодариме и со почит.

 7.   Rita dijo

  Сакав да знам дали е погоден за надворешна инсталација, за да можам да ја отворам пристапната врата до парцелата (пешачка врата). Никаде не можам да ги најдам овие податоци. Ако е IP66, во ред е, но не можам да ја најдам оценката за IP