Далечинската апликација сега работи со Apple TV 4

Јаболко-далечинско

Кога Apple TV 4 започна да се продава, наскоро можевме да провериме нешто што не го разбиравме: новиот сет-топ-кутија не е компатибилен со Bluetooth-тастатурите, вклучувајќи ја и официјалната од Apple. И не само тоа, туку, сè до денес, моравме да го користиме далечинскиот управувач Siri за да напишеме што било, што го претвори во кошмар пребарувањето, на пример, на апликација во App Store или видео на YouTube. Apple денес започна tvOS 9.1 и една од новините што ги носи е Поддршка за далечинска апликација.

Сега, кога ќе ја отвориме апликацијата Далечински управувач, покрај симболот iTunes над името на нашата библиотека, ќе видиме и икона во форма на Apple TV. Кога ќе ја допреме иконата на Apple TV, можеме да се движиме низ системот, да играме / паузираме, да се вратиме со притискање на копчето за мени, и што е најважно од сè, користете ја тастатурата iOS за да напишете кога сме во поле каде треба да внесеме текст.

Од друга страна, оние од вас кои имаат а Епл Види Може да ја контролирате и четвртата генерација на Apple TV од вашиот паметен часовник. Ако не се лажам и ако направам, поправете ме, лошата работа во контролирањето на Apple TV од Apple Watch е што не можеме да внесуваме текст како што можеме со iPhone, но исто така е точно дека, за сè друго , многу поудобно е да се контролира од уред што секогаш го имаме на нашиот зглоб отколку со мобилен телефон што ќе го имаме или во џеб или на маса, а да не спомнувам дека мобилниот може да падне на земја.

Важно е да се спомене дека, за да го користиме нашиот iPhone или Apple Watch за да го контролираме Apple TV, мора да конфигурираме Сподели дома со истиот Apple ID. Ова можеме да го направиме во Музика или видео на iOS и од Сметки / Споделување дома на Apple TV.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Шон_Гц dijo

  ДОБРО ПОпладне, Ве молам, возам лудо, не можам да добијам или да направам авион, а не да работи далечинскиот управуван телефон на телефонот со јаболко телевизија. ГО НАПРАВИВ ТЕСТОТ, И КОГА ЈА ИСКЛУЧУВАМ ЕТЕРНЕТСКАТА КАБЛА СЕ СЛУАМ СИТЕ !! ДВЕ АВИОНСКИ И ДВОOTЕН ПРИМЕНА !!
  ВЕ МОЛИМ ДА ПОГЛЕДНЕТЕ АКО НЕКОЈ ИМА РЕШЕНИЕ ИЛИ СИЛИ ДА ЈА ОБРАВАМЕ СО WIFI, ОТКАКО САКАМ ДА ЈА ИМАМ ТВОАТА ТВ АПЛЕТ ОД ЕТЕРНЕТ ПРАВА ПОДОБРО, БЛАГОДАРИМ И ДАЛИ ОДГОВОР, ПОЗДРАВ