Детали за новите големини на екранот на iPhone 14 Pro и 14 Pro Max

На гласини околу новите дизајни на iPhone 14 се редот на денот. Тонот е вообичаен: Apple има намера да лансира уреди со континуиран дизајн освен отстранување на засекот на iPhone 14 Pro и Pro Max. Конечно, големото јаболко ќе направи разлика во моделите „Про“ многу подалеку од третата задна камера. и го прави преку нов дизајн во облик на таблета на предната страна. Пред неколку часа беше објавен извештај каде што протекоа димензиите на екраните на овие Pro модели без засек и гледаме дека големината не се зголемува значително но на функционално ниво е јасно дека ќе има промени.

Мали промени во големината на екранот на iPhone 14 Pro и Pro Max

Новиот iPhone 14 ќе пристигне во септември. Дотогаш, имаме уште долг пат да одиме врз основа на протекување, гласини и концепти кои ќе ја оцртаат, уште повеќе, иднината на паметниот телефон на Apple. Она што ни е јасно досега е тоа iPhone 14 ќе започне делумна промена на циклусот елиминирање на засекот на Pro терминалите.

Како што споменав претходно, Apple одлучи отстранете го засекот што првпат се појави на iPhone X на iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max. Со ова, големото јаболко прави голема разлика на дизајнерско ниво во однос на стандардната верзија и Max. Но, исто така, засекот се збогува со поздрав нов дизајн во облик на „дупка + пилула“. Овој нов дизајн малку ја зголемува големината на екранот.

Поврзана статија:
iPhone 14 Pro ќе има позаоблен дизајн од iPhone 13

Дизајн на iPhone 14 Pro

Според последните податоци дадени од аналитичарот Рос Јанг во неговиот профил на Твитер ова би биле димензиите:

  • iPhone 14 Pro: 6.12″
  • iPhone 14 Pro Max: 6.69 инчи

Ако ги споредиме овие големини со тековната генерација на iPhone 13 Pro и Pro Max со засекот, ќе видиме дека едвај има некоја суштинска промена помеѓу димензиите на екранот:

  • iPhone 13 Pro: 6.06″
  • iPhone 13 Pro Max: 6.68 инчи

Да се ​​потсетиме и на тоа Рамките на iPhone 14 ќе бидат позаоблени и потесни. Иако ова не предизвикува голема промена во димензијата на панелите, на визуелно ниво може да отпечати голема промена што прави уредите да изгледаат поголеми. Сега е време да се оттргнеме околу можностите на екранот на ниво на софтвер што му го дава на Apple зголемувањето на екранот на iPhone 14 Pro и Pro Max. Дали конечно ќе го видиме процентот на батеријата до нејзината икона во статусната лента? Ставете ги вашите облози.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.