Според најновата одлука, Epic Games беше принудена да плати 6 милиони долари на Apple

Денес е празник за Apple, тоа е денот во кој момците од Купертино ќе се вратат на сцената, практично, за да ги претстават најновите уреди на брендот. Нов iPhone 13, но без сомнение она што е под центарот на вниманието е новиот Apple Watch Series 7 кој ветува голема промена. Но, сето ова ќе го оставиме неколку часа ... Сега се враќаме на една од технолошките сапуници што најмногу го погодила Епл: војна со Епските игриНа Војна која се чини дека заврши и која излезе „во корист“ на Apple. Epic Games плати 6 милиони долари на Apple по пресудата против неа. Продолжете да читате дека ви ги даваме сите детали.

И тоа е дека на крајот жалбите на Epic Games не се залудни. На плаќањето што Epic Games треба да го направи на Apple е во концепт на штета поради целата збрка во која го навлекоа брендот Купертино. Пред отстранување на Fortnite од Apple Store, Epic Games заработи 12 милиони долари од Fortnite и од таа причина Epic Games треба да му плати на Apple 30% во концепт на провизијата на Apple за приходите од август и октомври 2020 година, и уште 30% за приходот помеѓу 1 ноември истата година и датумот на неуспех. Според судијата во случајот, Епл нема монопол за игри за мобилни телефони и затоа оваа пресуда немаше место.

Да, исто така го принудува Apple да им дозволи на програмерите да додаваат копчиња до надворешни врски, така што тие им овозможуваат на своите корисници плаќајте директно без да поминете низ контрола на AppleНа Од страната на Епик, тие потврдуваат дека ќе продолжат да се борат за фер конкуренција помеѓу начините на плаќање во рамките на апликацијата и продавниците за апликации. И тие исто така го потврдуваат тоа Fortnite никогаш нема да се врати во iOS App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.