Еј Сири, што планира Apple да направи со тебе?

Пристигнувањето на Сири на Ајфон без сомнение беше еден од чекорите што привлекоа најголемо внимание во тоа време и од тогаш сме го виделе најспомнуваниот од година во година. Сепак, и покрај нејзината очигледна сеприсутност, се чини дека чекорите што неодамна ги презеде Apple во врска со нејзиниот виртуелен асистент тие се далеку од големи како оние на другите понови асистенти, особено Алекса во сопственост на Амазон.

Компанијата на Jeеф Безос прави спектакуларна работа да им даде до знаење на сите за тоа Amazon Echo, производите дизајнирани да бидат дом и кои го формираат оперативниот центар Alexa во ова време. Или поточно, тие се формираа, бидејќи Алекса ги проширува своите домени на производи од трети страни.

Со подобро препознавање на темите за разговор, поживотен тон на гласот и генерално способен да извршува повеќе функции од Сири, Алекса се чини дека се позиционира како виртуелна асистентка што секој би посакал дома. Иако има уште време за тоа, не можеме да кажеме дека тие залутаат, бидејќи во рамките на CES што се одржува деновиве во Лас Вегас, веќе видовме неколку производи од компании надвор од Амазон кои работеле со нив да ја донесете Алекса на вашите сопствени производи.

Плановите на Apple за блиска иднина може да вклучуваат и лиценцирање на Siri, така што другите производители можат да го вметнат во своите производи и на тој начин, малку по малку, неговите карактеристики се подобруваат. Неодамна, Тим Кук, извршен директор на „Епл“, рече дека еден од неговите главни фокуси во оваа иднина е да се фокусира на вештачката интелигенција, иако не знаеме во која насока. Она што е јасно е дека мора да се стори нешто, така што Siri не заостанува на пазарот на виртуелни асистенти, повторно ги заблудува своите стари корисници и ги возбудува новите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.