LIFX Beam, неверојатен систем за осветлување

Осветлувањето одамна престана да биде чист систем за да може да се гледа, а доаѓањето на интелигентни системи го направи декоративен елемент достапен за секого. Тестиравме еден од најдобрите системи за украсно осветлување што можеме да го најдеме на непрофесионалниот пазар: LIFX Beam.

Компатибилен со HomeKit, Amazon Alexa, Google Home, па дури и Microsoft Cortana, овој систем е инсталиран за само неколку минути без потреба од каков било вид алатка и ви нуди опции за осветлување кои нема да остават никого рамнодушен. Ние го тестиравме и ви ја покажуваме нашата анализа во оваа статија, но не пропуштајте го придружното видео.

Комплет со сè што ви треба

Во рамките на кутијата на овој зрак LIFX ќе најдете сè што ви треба за инсталација, и нема да видите алатка, па дури ни обичен шрафцигер. Вклучува 6 светлосни ленти, приклучок за аголот, адаптерот и кабелот за приклучување и картичката со кодот за конфигурација за HomeKit. Кабелот е со вкупна должина од 2,5 метри, така што не треба да имате многу проблеми да стигнете до излез во близина.

Секоја лента има десет различни зони кои можат да имаат различни бои, така што можете да добиете до 60 зони со различна боја во секој зрак LIFX. Прачките се изработени од проucирна пластика, екстремно лесни и се поврзани едни со други на секој крај со магнетни врски доволно силен за да го одржи целиот систем стабилен. Решетките се лепат на површината на која ги поставувате со помош на лепила што се наоѓаат на задната страна.

Со парчињата што се вклучени во комплетот (LIFX не нуди можност за негово проширување или за купување на повеќе независни аголни парчиња) цртежот што можеме да го направиме е на „L“. Иако е многу едноставна, моја препорака е тоа за да го инсталирате системот, прво пробајте на рамна површина како што е креветот или подот, поврзувајќи ги сите делови, вклучувајќи го и аголот и кабелот, бидејќи не сите врски се исти, и ако ја инсталираме неправилно, може да биде изненадување што кабелот не може да се поврзе на крајот што го сакаме, но на оној што останува понатаму.

Откако ќе станеме јасни за цртежот, тоа е едноставно како поставување, со помош на ниво, на решетките една по една и притискање, така што лепилото ја исполнува својата мисија. И покрај фактот дека wallидот каде што го поставив не е особено добро израмнет, како што можете да видите на сликата, немаше никаков проблем така што решетките се совршено залепени и да бидат толку лесни, ризикот да паднат поради нивната тежина не постои.

Процесот на конфигурација е ист што сме го повториле повеќе пати со кој било додаток што е компатибилен со HomeKit, па доколку сте нови во ова, ве охрабрувам да гледате какво било видео од нашата листа за репродукција HomeKit (линк) Вие само треба да ја отворите апликацијата Home, скенирајте го кодот на картичката LIFX Beam Kit и дајте му име и локација на додатокот откако ќе биде додадена. Сега е подготвена да се користи со вашата автоматизација или да се контролира од вашиот глас и од вашиот HomePod. Ако се одлучите за кој било друг асистент како што се Amazon Alexa или Google Home, ќе мора да го следите нивниот сопствен систем за конфигурација.

А витаминизирана апликација

LIFX Beam може да се контролира од апликацијата Home како и секоја друга сијалица. Вклучување, исклучување, затемнување и промена на бојата на шипката како и секоја паметна сијалица е детска игра, и можете да го сторите тоа користејќи го вашиот глас, или да креирате автоматизација за кога ќе се вратите дома, односно одредено време од денот. Сето ова е многу добро, но тоа е само она што можеме да го направиме со која било едноставна сијалица, проблемот е во тоа што Casa не ни дозволува да правиме ништо друго.

И да, тоа е проблем, бидејќи гледајќи што можеме да направиме со апликацијата LIFX што ја имаме на располагање во App Store (линк) и Google Play (линк), па дури и во Microsoft Windows (линк) ни е многу кратко она што ни го нуди HomeKit и неговата природна апликација. Опциите вклучени во Casa се веќе вклучени во апликацијата LIFX, но можеме да избереме и различни теми, како што е симулирање на светлината на свеќата. Наоѓаме релевантни, забавни, празнични теми за Ноќта на вештерките ... Можеме да создадеме и ефекти и тука „Музички визуелизатор“ се издвојува пред сè.: до ритамот на музиката, осветлувањето на зракот LIFX ќе се разликува по интензитет и боја, и се движи низ различните области на секоја лента.

Мислење на уредникот

Паметното осветлување пристигна во нашите домови, а LIFX Beam е еден од најнапредните системи што можеме да го најдеме во моментов. Со многу едноставна инсталација, ќе најдеме различна алатка за секоја пригода. Од создавање опуштена атмосфера за вечера, до обезбедување осветлување во позадина додека гледате филм или анимирање забава во ритамот на музиката, овој зрак LIFX е, без сомнение, најневеројатниот систем што можев да го тестирам досега. За да откриете дефект, LIFX не нуди опции за проширување. Неговата цена, 199 € од официјалната веб-страница на LIFX (линк).

Зрак LIFX
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
199
 • 100%

 • Зрак LIFX
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Апликација
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Многу едноставна и инсталација без алатки
 • Компатибилен со сите системи за автоматизација на домот, вклучително и HomeKit
 • 10 зони во боја за секоја од 6-те ленти
 • Бесплатна апликација LIFX со многу опции

Contras

 • Не може да се прошири

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.