Каде iTunes го чува фирмверот преземен од iPhone, iPad?

Отворете ја датотеката IPSW на Apple

Од првата верзија на iPhone оперативниот систем, датотеките или фирмвер на iOS уред има екстензија .ipsw (софтвер за iPhone). Еден начин да се објасни што е датотека .ipsw би било да се каже дека тоа се слики на дискот на оперативен систем за iOS уред. Во некои Mac програми, сликата на дискот е .dmg, во многу други програми овие слики пристигнуваат во формат .iso и, иако нема да бидат снимени на диск, овие типови на слики за iPhone, iPod Touch или iPad се датотеките .ipsw.

Како што се фирмвер или оперативен систем, Датотеките .ipws ќе бидат потребни за ажурирање или враќање на iPhone, iPod Touch или iPad од iTunes, така што можеме да ги отвориме само со мајчин плеер на Apple, и на Mac и на Windows компјутери (не е достапен за Linux). Со ова објаснето, има уште многу да се објасни и во остатокот од овој пост ќе се обидеме да ги решиме сите ваши сомнежи во врска со фирмверите на iOS уредите.

Каде да ги зачувате фирмверите на iTunes

Како што се различни оперативни системи, кога iTunes презема фирмвер за iPhone, iPod Touch или iPad, тоа го прави во различни правци во зависност од тоа дали сме го преземале на Mac или Windows. Патеките ќе бидат следниве:

На Мек

Патека за фирмвер на IOS на Mac

~ / Библиотека / iTunes / Ажурирања на софтвер за iPhone

За да добиеме пристап до оваа папка, треба да ја отвориме Пронаоѓач, кликнете на Одете во менито и притиснете го копчето ALT, што ќе го направи библиотека.

Покажете папка на библиотека во OS X

На прозорците

Патека за ажурирање на iOS на Windows

C: / корисници / [Корисничко име] / AppData / Роаминг / Apple Computer / iTunes / iPhone Ажурирања на софтвер

Во Windows папките ќе бидат скриени, така што ќе мора да овозможиме „Покажи скриени папки“ или едноставно копирајте ја и залепете ја патеката во лентата за адреси на Прелистувач на датотеки.

Поврзана статија:
Врати го iPhone

Како да отворите IPSW во iTunes

Отворете го фирмверот за iPhone или iPad IPSW

Дури и ако датотеките .ipsw се наменети само за iTunes, нема да се отвори автоматски ако кликнеме двапати на нив. За да ги отвориме, ќе треба да го направиме следново:

На Мек

 1. Ние го отвораме iTunes
 2. Ние го избираме нашиот уред од горниот лев агол.
 3. И тука доаѓа важната работа: ние го притискаме копчето ALT и кликнуваме на Врати или Ажурирај.
 4. Ја бараме датотеката .ipsw и прифаќаме.
Отворете ја датотеката IPSW на Apple
Поврзана статија:
Како да отворите IPSW-датотека на Mac

На прозорците

Во Виндоус процесот е скоро следен, со единствена разлика што ќе треба да го замениме клучот ALT со Префрлат (голема буква). За сè друго, процесот е точен на оној на Мек.

Како да знаете дали Apple сè уште потпишува верзија на iOS

Проверете дали Apple потпишува iOS верзија

Иако е вистина дека во „Актуалидад iPhone“ обично известуваме кога ќе престанат да потпишуваат верзија на „iOS“, исто така е точно дека можеби ќе сакаме да го знаеме статусот на верзијата за која долго време објавувавме статија. Најдобар начин да знаете дали Apple потпишува iOS верзија е следново

 1. Ајде да одиме на веб-страницата ipsw.me
 2. Ние го избираме фирмверот за нашиот уред
 3. Ние го прикажуваме менито за фирмверот и, во истиот дел, ќе видиме со зелена боја дали таа верзија на iOS е сè уште потпишана. Не може да биде полесно.

На истата веб-страница исто така можеме да пристапиме до делот "Потпишани фирмвери" или директно со кликнување на овој линк. Откако ќе се најде на таа веб-страница, ние треба само да го избереме нашиот уред и да провериме дали Apple продолжува да ја потпишува верзијата што нè интересира.

Каде да преземете која било верзија на iOS за iPhone или iPad

Преземете која било верзија на iOS

Неодамна е затворена многу добра и ажурирана веб-страница од каде што можеме да преземеме кој било фирмвер или оперативен систем на Apple, како и да откриеме дали фирмверот сè уште е потпишан. Во секој случај, покрај претходната веб-страница, ние секогаш ја имаме класичната и лесна за паметење опција на гетио-стихови. Лесно е да се запомни затоа што е „добиј iOS“ на англиски јазик (Земи iOS) .com. Во гетиос.com ќе ги имаме на располагање сите фирмвери што можеби ќе ни бидат потребни. Всушност, има некои достапни кои повеќе не се потпишани, па затоа е 100% сигурно дека ќе можеме да преземеме кој било фирмвер за iPhone, iPad, iPod Touch и Apple TV што продолжува да се потпишува.

Каде да ја преземете најновата верзија на iTunes

Интернет за преземање на iTunes

На Mac, iTunes е инсталиран стандардно. Во секој случај, секогаш можеме да го отстраниме по грешка или поради некоја причина, поради што ќе треба повторно да го инсталираме. За ова, доволно е да одиме во Официјална веб-страница на iTunes   и ајде да го преземеме. Истата веб-страница важи и за Mac и за Windows и ќе ни понуди преземање на една или друга верзија во зависност од системот од кој ја посетуваме мрежата.

Ако сакаме да преземеме друга верзија, треба само да скролуваме надолу и да избереме „Земи iTunes за Windows“ за Windows или „Земи iTunes за Mac“ за да ја преземеме верзијата за OS X.

Запомнете дека тоа е многу важно ажурирајте го iTunes за да ги инсталирате најновите верзии на iOS на нашиот iPhone или iPad, затоа, ќе објасниме како се прави подолу.

Упатство за iTunes без картички
Поврзана статија:
Туторијал Бесплатна сметка на iTunes и можете да ги преземете кориците на CD-а

Како да го ажурирате iTunes

IMEI во iTunes

Ако сакаме да користиме нова функција или проверете дали ја користиме најновата верзија на iTunes, ќе мора да провериме дали ја користиме најновата верзија. Еве како да го ажурирате iTunes и на Windows и на Mac:

 • За да го ажурирате iTunes на Mac, само отворете ја продавницата за апликации Mac и внесете го делот Ажурирања. Од друга страна, ако имаме активирано автоматско ажурирање, ќе добиеме известување дека е достапно ажурирање. Ако го прифатиме известувањето, тоа ќе го преземе и инсталира автоматски.
 • Ако сакаме да го ажурираме iTunes во Windows, тој исто така вели дека се ажурира автоматски, но бидејќи и јас не го користам многу, не сум целосно сигурен. Она што го знам е дека ако го отвориме iTunes и има поажурирана верзија, ќе добиеме известување што ќе не одведе на мрежата за да ја преземеме новата верзија на Apple media player.

Мислам дека тоа е сè. Се надевам дека ви помогнав и дека веќе немате сомнежи во врска со датотеките .ipsw. Ако не, дали има нешто што би сакале да знаете за фирмверот за iOS?


Следете не на Google News

40 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пасте dijo

  Прво на сите, честитки за мрежата,
  Она што можев да го разберам тука е дека ако имам зачуван колега со фирмата 312 на неговиот компјутер, можам да го заменам мојот 313 и да го инсталирам сето тоа. Добро?
  Ви благодарам многу.

  1.    Хозе Луис dijo

   Ви благодарам многу!

 2.   Енрике Бенитез dijo

  Ова САМО служи за да избегнете повторна преземање на датотеката од Интернет, но за да ја земете директно од нашиот компјутер (ако iTunes претходно ја преземал).

 3.   Пасте dijo

  Ви благодарам многу, прашањето се реши !!

 4.   елфоникс dijo

  Поздрав го правам овој чекор, ја ставам трасата во експлоретот и го додавам мојот корисник и не ја обновува. Те молам, помогни ми, ќе го ценам тоа во мојата душа. Имам домашна премија за windows 7

 5.   Моќност dijo

  Ајде да видиме, мојот iTunes го презема ажурирањето 4.2.1, на мојот ipod се појавуваат информации како да ги имам ... но потоа го следам патот што ми го дадовте и нема ништо ...
  можете ли да ми помогнете?

 6.   Paola dijo

  Јас веќе испробав сè, и не можам да го најдам фирмверот на мојот iphone 3g. Сакам да го затворам, но без тие датотеки не можам, ми треба помош!

  1.    ROLO dijo

   Дали веќе сте ја активирале опцијата за прикажување скриени папки во прозорците? Мислам дека тоа може да биде проблемот ... тоа е во опциите за организирање, папка и пребарување, видете, и мора да ја поставите опцијата за прикажување датотеки, скриени папки и дискови

   1.    Пепе dijo

    гарации Јас веќе можев да ја лоцирам датотеката

 7.   E1000IOL dijo

  Ви благодариме за информацијата, беше многу корисно ...

 8.   Карлос dijo

  Ви благодарам многу, прашањето е решено

 9.   Брадфорд35КРИСТАЛ dijo

  Имав сон да направам моја организација, но не заработив доволно сума пари за да го направам тоа. Фала му на Бога, мојот колега препорача да земам деловни заеми. Оттаму добив краткорочен заем и го остварив мојот стар сон.

 10.   обичајно пишување dijo

  За да најдат новости за овој добар пост, студентите купуваат пред-напишан есеј и сопствен есеј на услугите за пишување хартија. Но, некои услуги за пишување хартија нудат есејско пишување за овој добар пост.

 11.   мандатни трудови dijo

  Составивте супериорно знаење за да им помогнете на неискусните студенти со нивните задачи за пишување истражувачки труд, претпоставувам. Дури и услугата за пишување хартија не би имала можност да направи ваков познат есеј на колеџ.

 12.   Роберт dijo

  Ви благодарам многу, вистината беше дека веќе ја барав и никогаш не ја најдов

 13.   Александар dijo

  Јас ја немам папката Ажурирања на софтвер за iPhone во Windows XP.

 14.   Банди dijo

  Големо благодарам- !! Многу ми помогна !! Да, го најдов и ме спаси 2 часа со повторно преземање

 15.   osосело.82 dijo

  Здраво, многу ви благодарам, вашите информации се скапоцен камен.

  На оние што не се појавија во папката, можеби ја имаат скриена.

  Десен клик на почеток (логото на Windows во долниот лев агол)
  одете на Windows Explorer / документи / организирај / преглед и таму овозможете ја опцијата за прикажување скриени датотеки и папки.

  Со почит

 16.   Билгејт dijo

  C: \ Корисници \ COMPUTERNAME \ AppData \ Roaming \ Apple Computer \ iTunes \ iPod Software Updates

  ова е патеката каде што се скриени и зачувани ipws за windows7, но во пребарувачот напишете го следново: Ажурирања на софтверот и ќе ве однесе до папката за преземање на ipws

  1.    Вселенско момче dijo

   Благодарам ... Знаевте да објасните. Потребен беше 1 месец за да дознаете

  2.    кано dijo

   Добро утро, ја немам таа папка, како што имав, бидејќи iTunes не сака повеќе да се ажурира на iOS 4 и не преземаше ниту еден од мојот компјутер

 17.   Репос dijo

  еј ти благодарам многу

 18.   Ероблес 56 dijo

  многу ти благодарам
  многу добро!!!!

 19.   Чави dijo

  Ако не можете да го најдете таму, можете да му дадете C: Documents and SettingsAll UsersProgram DataAppleInstaller Cache. Барем го најдов таму

 20.   Сем dijo

  БЛАГОДАРАМ !!!

 21.   Јован dijo

  благодарам што ми послужи

 22.   erik dijo

  благодарам лок оло итно ми требаше да го ажурирам ipod-от во друг iTunes затоа што мојот iTunes не вреди хехех ти благодарам многу

 23.   џуџе dijo

  МУИ БИЕН!

 24.   Тунингкабо dijo

  Илјада ГРАЦИАААААС ми заштеди 3 часа преземање

 25.   AGЕГЕР Д. dijo

  ИМАМ ПРОБЛЕМ. ИМАМ ПРОЗОРИ 8. И ПОВЕЕ ОНА ШТО ГИ БАРАМ, НЕ МОА ДА ГО НАЈДАМ Може ли некој да ми помогне, ве молам ???

 26.   AGЕГЕР Д. dijo

  ха ха го сторив тоа !!!… за оние кои имаат Windows 8 патеката е: C: UsersUserAppDataRoamingApple ComputeriTunesiPhone Новости на софтвер

 27.   ккккк dijo

  ти благодарам се служам себе си

 28.   Луизмур8 dijo

  Не можам да ја најдам таа патека на маки ...

 29.   Бил Гејтс dijo

  C: \ Корисници \ ИМЕ КОМПЈУТЕР \ AppData \ Local \ Apple \ Apple Ажурирање на софтвер

  (ставете проверка видете ги датотеките и папките olcutes)

 30.   Палма dijo

  Ви благодарам господа, многу добар придонес ...

 31.   Џорџ dijo

  Благодарам, го најдов веднаш

 32.   PJ dijo

  благодарам, голема помош

 33.   Јован dijo

  C: \ Корисници \ jorgebg \ AppData \ Роаминг \ Apple компјутер \ iTunes \ iPhone Ажурирања на софтвер

 34.   Иван dijo

  Каде се зачувани ipsw-датотеките во копијата на машината за време?
  Ви благодарам. поздрав