Како да го ажурирате HomePod до најновата достапна верзија

HomePod на Apple сè уште не е достапен во многу земји, но веќе сте го добиле првото ажурирање на софтверот. Заедно со објавувањето на iOS 11.3, Apple објави мала надградба за HomePod што автоматски ќе се инсталира на вашиот звучник.

Но, ако сте еден од оние кои едвај чекаат, а бидејќи автоматското ажурирање обично трае неколку дена, тние ви покажуваме како можете да го ажурирате вашиот HomePod до најновата достапна верзија од првиот момент кога е лансиран. Сите чекори со слики подолу.

Управувањето со софтверот HomePod се врши со апликацијата Home. Немајќи специфична апликација како што е Apple Watch, звучникот на Apple ја користи оваа апликација за нејзините опции за конфигурација и за да може рачно да ја ажурира. Тоа не е многу интуитивна постапка, но не е комплицирана. Ние мора да ја отвориме домашната апликација, кликнете на стрелката во горниот лев агол и кликнете на "Поставки за домот". Откако ќе заврши ова, ја избираме куќата во која е конфигуриран HomePod и на дното можеме да видиме „Ажурирање на софтвер“.

Во рамките на ова мени, можеме да активираме автоматски ажурирања за да заборавиме на ова прашање, но исто така можеме да го присилиме ажурирањето рачно откако ќе открие дека има нова верзија, со притискање на копчето за инсталација. Првото ажурирање е повеќе од 2 GB, нешто навистина изненадувачки за овој тип на уреди. По неколку минути, HomePod ќе биде подготвен. Ако кога пристапувате до менито за ажурирања на HomePod, не се појави достапно ажурирање за кое веќе знаете дека постои, обидете се да ги поставите вашиот iPhone или iPad на најновата верзија, бидејќи може да биде основно барање звучникот исто така да го прима. Apple веќе направи нешто слично со Apple Watch, за што е потребна најнова верзија на iPhone за ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Anton. Антонио dijo

  Ажурирано !!, изненаден сум што ажурирањето тежеше повеќе од 2 GB, додека ажурирањето на горниот дел од homepod беше поставено со бело светло и траеше 10-тина минути, забележав дека тие го зајакнаа басот малку повеќе и дека врската со телевизорот со јаболка е пофлуидна, пред да биде потешко да се совпадне или да не успее. Сири работи само на англиски јазик.

 2.   Ими имац dijo

  Здраво, која е верзијата? Имам 11.2.5, нели?

 3.   нано dijo

  Здраво… вчера купив homepod и ми треба ажурирањето бидејќи сум од Аргентина… но никогаш не ми оди, вчера повеќе од 2 часа чекав да се ажурира и ништо… сега го правам истото и ми треба повеќе повеќе од 30 минути