Како да го ажурирате iPad на најновата верзија

Ipad proДали сакате да го ажурирате iPad на најновата верзија? Производите на Apple се омилени на многумина бидејќи се препознатлив и многу избран бренд. Благодарение на постојаното ажурирање, неговата опрема успева да остане во првите редови на технологијата. Ако не знаете како да го ажурирате вашиот iPad, тогаш ќе ве научиме како да го направите тоа за да можете да го спасите уредот од заборав. Ти си спремен?

Чекори за ажурирање на iPad на најновата верзија

Постојат два начини за ажурирање на iPad на најновата верзија. Едниот е преку безжична врска, во овој случај WiFi, а другиот е користење на компјутерот. Ако сакате да го направите тоа безжично, мора да ги следите следниве чекори:

 1. Проверете дали iPad е поврзан на WiFi мрежата.
 2. Одете во делот „подесувања".
 3. Изберете во "Генерално".
 4. Ако ажурирањето е достапно, иконата за предупредување ќе се појави веднаш до „Ажурирање на софтвер“. Допрете за да продолжите.
 5. Следно, допрете на опцијата „Инсталирајте сега” за да започне инсталацијата.
 6. Ќе треба да го внесете вашиот код за пристап.
 7. Откако ќе се внесе, следново е Прифатете ги условите и условите за да започне преземањето.

Почекајте неколку минути за да заврши процесот и кога ќе заврши, ќе го ажурирате вашиот iPad на најновата верзија.

Сега ако сакате да го ажурирате користејќи компјутер, она што треба да го направите е следново:

 1. Поврзете го iPad со компјутерот и почекајте да биде препознаено од тимот.
 2. Внесете го препознаениот уред и побарајте ја опцијата „општа конфигурација".
 3. Пребарајте дали има достапно ажурирање и ако има, кликнете на „преземете и ажурирате".

Процесот ќе потрае неколку минути за да се заврши и на крајот, вашиот iPad ќе биде ажуриран на најновата верзија и подготвен за употреба.

Препораки при ажурирање на iPad на најновата верзија

ажурирајте го iPad на најновата верзијаПред да го ажурирате софтверот на вашиот iPad, имајте ги на ум следните аспекти што ќе ги видите подолу, за да избегнете уредот да претставува каков било проблем или грешка.

 • Потврдете дека е достапно ажурирање: Првото нешто што треба да направите е да бидете сигурни дека навистина има достапно ажурирање. За да го знаете ова, мора да отидете во „општи поставки“ и да кликнете на „проверете за ажурирања“. На тој начин ќе знаете дали ажурирањето е достапно и дали може да го преземете.
 • Проверете дали iPad не е толку стар: Ако вашиот iPad е од многу стар модел, најдобро е да не го ажурирате, бидејќи тоа може значително да влијае на перформансите на таблетот.
 • Направете резервна копија: Пред да извршите ажурирање, се препорачува да направите резервна копија. Така, ако некои информации се изгубат додека оперативниот систем се ажурира, можете да ги вратите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.