Како да овозможите мерење на нивото на слушалките во реално време во iOS 14

Веќе знаеме дека за Apple здравјето е нешто што треба да се инвестира повеќе. Всушност, сите уреди што работат со iOS и iPadOS 14, покрај watchOS 7, вклучуваат функции и простории што овозможуваат подобрување на здравјето на луѓето. Во последната верзија, во iOS 13, Apple вклучи а анализа на аудио ниво на слушалки, тоа ни овозможи да видиме во просек од децибели со кои сме репродуцирале содржина на нашите уреди. Сепак, во iOS 14 и iPadOS 14 таа функција оди понатаму и ги интегрира a во живо анализа на аудио ниво од Контролен центар, да знаеме во реално време кои се децибелите што се репродуцираат во нашите слушалки.

Активирајте мерење во реално време на звукот на вашите слушалки во iOS 14

Претставува јачината на звукот на вашите слушалки измерени во децибели А (dBA). Може да ви помогне да разберете колку долго сте изложени на високо ниво на звук, факт што може да влијае на вашиот слух.

Здравствените власти и научната заедница се согласуваат во тоа повторените звуци со висок интензитет предизвикуваат оштетување на слушниот комплекс, производство на неповратна штета. Затоа е важно да знаеме на какви интензитети се изложуваме за да преземеме нешто или, ако не сме свесни, да одиме на лекар за да ги решиме нашите сомнежи.

Вклучен е во iOS 14 и iPadOS 14 Мерење во реално време на нивото на звук на нашите слушалки. Apple осигурува дека најдобрите слушалки се AirPods и AirPods Pro, но има и многу други кои ја поддржуваат оваа функција. За да го активираме, треба само да ги следиме следниве чекори:

  • Одете во Поставки и контролен центар
  • Додадете ја функцијата «Слух» во вашиот контролен центар

Иконата за уво веднаш ќе се појави на местото каде што сме ја позиционирале функцијата. Опцијата ќе остане неактивен сè додека не поврземе слушалки. Во моментот кога започнуваме репродукција со компатибилни слушалки, можеме да се вратиме во контролниот центар за да видиме како се менува изгледот на функцијата.

Ако притиснеме неколку секунди на иконата за уво, целата функција ќе се прикаже. Гледаме децибела скала што оди од 20 до 110. Во реално време гледаме како скалата се движи околу вредностите на интензитетот во кои репродуцираме содржина на слушалките. Кога надминуваме 80, бојата на функцијата станува жолта и предупредуваме дека е со висок интензитет и дека сме внимателни.

Во друга прилика ќе разговараме за друга функција што можеме да ја активираме веднаш под онаа за која разговаравме. Под името «Слушајте во живо». Му овозможува на корисникот да го репродуцира она што се слуша надвор на засилен начин, благодарение на микрофоните на AirPods.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.