Како да го проверите нивото на dB во iOS 14 во реално време

ниво на dB во iOS 14

Apple може да биде критикуван за многу работи, особено покровителство на кинеската влада. Сепак, ние исто така мора да признаеме дека тоа покажува посебно внимание, така што неговите корисници можат да имаат знаење во секое време, и колку што е можно познато од прва рака информации за вашето здравје.

Но, покрај тоа, на располагање ни се и различни алатки за да спречуваат надворешните елементи да влијаат на нашето здравје, покрај тоа што нуди голем број опции за пристапност, така што проблеми со подвижноста, видот или слухот можат да ги користат нивните уреди без проблеми.

ниво на dB во iOS 13

Во оваа смисла, со iOS 13, Apple воведе функција во здравствената апликација која ги информира корисниците кои редовно користат слушалки доколку се изложени за подолг временски период на високо ниво на бучава.

Со iOS 14, Apple додава нова функција, функција што ни овозможува да додадеме a ниво на децибели кој во секое време го мери звукот што го репродуцираат нашите слушалки, било да е тоа музика, видеа или која било друга мултимедијална содржина, вклучувајќи игри.

Избегнувајте проблеми со слухот

Со оваа нова опција, Apple обрнува големо внимание здравствените опасности од изложеност на аудио со голем волумен. Слушањето на 80 dB повеќе од 40 часа во текот на една недела го зголемува ризикот од губење на слухот. Ако вклучите до 90 dB, здравјето може да се појави по 4 часа репродукција неделно. Ако го покачиме на 100 dB, првите симптоми можат да се појават со само неколку минути неделно.

Благодарение на оваа нова функција, можеме да проверуваме во секое време, дали е нивото на јачина на звук на содржината што се репродуцира во кое било време погоден за нашето здравје. Apple ја воведе оваа функција директно во Контролниот центар, така што од која било апликација можеме брзо да пристапуваме до оваа функција достапна во iOS 14.

watchOS 6 интегрира метар dB

db watchOS 6 метар

Apple Watch Series 5 е уредот што доби најмалку новости во споредба со претходните генерации со функционалноста на секогаш вклучениот екран како главна атракција. Со watchOS 6, Apple ја претстави, во Серија 4 и Серија 5, апликацијата Noise, апликација за која се грижи известете не ако сме изложени на високи нивоа на бучава за подолг временски период со мала вибрација (бидејќи очигледно нема да слушнеме известување).

Како да го додадете мерачот dB во контролниот центар

ниво на dB во iOS 14

  • Одиме до Поставките на нашиот уред и пристапуваме Контролен центар (се наоѓа веднаш под општата опција).
  • Во рамките на менито Контролен центар, ја бараме опцијата Сослушување и кликнете на зелениот + знак лоциран веднаш пред името.

Како работи мерачот iOS 14 dB

ниво на dB во iOS 14

Откако ќе го додадеме мерачот dB во Контролниот центар, да видиме како работи. Првото нешто што мора да направиме е да пуштиме песна, да отвориме, да извршиме игра (што не застанува кога ќе го отвориме Контролниот центар) или да отвориме видео (на пример од YouTube).

Следно, пристапуваме до Контролниот центар и кликнуваме на иконата Слух, претставена со уво. Кога ќе го отвориме, можеме да го видиме мерачот на децибели кој го известува тековното ниво на dB (прости вишок) според обемот што го утврдивме во тој момент.

ниво на dB во iOS 14

Ако ја подигнеме јачината на звукот, гледаме како се зголемува нивото на dB. Ако надмине 80 dB, бојата на метар ќе стане жолта. Само ако достигне 110 dB, бојата на метар ќе се смени во црвена. Препорачливо е нивото никогаш да не надминува 80 dB.

Бидејќи е функција што го мери нивото на dB што може да влијае на нашите перформанси на слухот, оваа функција е достапно ако претходно сме поврзани слушалки, тие не мора да бидат безжични, бидејќи исто така го мерат нивото на бучава преку врската на слушалките на постарите уреди кои сè уште уживаат во тоа.

Функција компатибилна со сите слушалки и звучници

Сепак, според Apple, поточното мерење на нивото на dB на аудиото што се репродуцира на нашиот уред секогаш ќе биде поправилно. со слушалките што Apple ни ги става на располагање.

Јас сакав проверете дали е точна препораката со Beats Solo3 Безжичен што го имам и морам да кажам дека нивото на dB што го добив е практично исто, едвај варира од 1 или 2 dB помеѓу жичните слушалки Solo3 Betas и Sony што ги тестирав за овој напис.

Но, оваа функција, не работи само со слушалки, но како додаток, тоа го прави и со звучници поврзани преку кабел (уредот не може да препознае дали се слушалки или звучници) или преку Bluetooth. Сепак, мерењето што ни го нуди ќе го означи нивото на dB што го имаме ако сме залепени на звучникот, па затоа не е репрезентативно во повеќето ситуации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.