Како да го заклучиме Apple Watch кога тренираме

Една од работите што може да ни се случи во секое време за време на нашиот тренинг е дека ја имаме случајно допирање на екранот на нашиот Apple Watch и можеме дури и да го прекинеме тренингот или ненамерно да го завршиме. Ова не е нешто што обично се случува редовно и јас лично можам да кажам дека дури и облечена во облека со долги ракави ретко случајно сум го притиснал екранот на „Епл часовник“, но знам дека има луѓе што му се случуваат и тоа е скучна

Поради оваа причина, денес ќе го видиме системот што го имаме на располагање на сите модели на Apple Watch да ги избегнеме овие неволни допири на екранот на часовникот додека тренираме со велосипед, трчање, пливање или со кој било тренинг што го правиме.

Заклучете го или отклучете го екранот на часовникот

Очигледно, кога ќе го заклучиме екранот, нема да можеме да допреме ништо на тоа и затоа треба да го покажеме и начинот на кој можеме да го отклучиме екранот за да завршиме со обуката или да извршиме какво било дејство од нашиот часовник. Начинот на заклучување на часовникот е многу едноставен и откако веќе започнавме активност, едноставно мораме следете ги овие два чекори:

  • Треба да се лизгаме надесно додека не излезе менито што го гледаме на сликата подолу
  • Кликнете на капката вода што се појавува во горниот лев дел „Блокирај“ и тоа е тоа

заклучете го Apple Watch

Откако ќе притиснеме, екранот е заклучен и да го отклучите е едноставно како вртење на дигиталната круна. Многумина од присутните можеби веќе знаат за оваа опција на обуките за Apple Watch, но сигурно за сите нови корисници на часовникот може да биде многу корисно да се знае овој трик со кој се избегнува несакани допири на екранот на уредот додека се вршат какви било физички активности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.