Како да ги видите снимените ЕКГ во здравството

Електрокардиограм на Apple Watch

Една од новите возбудливи одлики додадени на Apple Watch Series 4 и исто така достапна со најновите модели на паметен часовник на Apple, Apple Watch Series 5, е функцијата EKG, позната и како ЕКГ. Ова е интересна функција за сите луѓе дури и ако не страдаат од некој проблем со срцето или слично.

Во овој случај, она што ќе ве научиме е опцијата прегледајте ги сите записи на ЕКГ снимени на iPhone На лесен и брз начин. Сите овие информации и многу повеќе можеме да ги видиме во апликацијата Watch на нашиот iPhone.

ЕКГ

Едноставно, треба да пристапиме до апликацијата Гледајте на iPhone и да кликнете на опцијата Срце што се појавува во делот на достапните апликации. Веднаш штом ќе притиснете, се отвора менито "Здравје на срцето", кое ни нуди можност за активирање или деактивирање на оваа функција. Запомнете дека за да направите ЕКГ, тоа е едноставно како отворање на апликацијата на Apple Watch, ставање прст на дигиталната круна и чекање мирно и без зборување за време на процесот. Потоа добиваме известување на iPhone во кое објаснува дека е извршен електрокардиограм и кога сакаме да ја видиме целата историја на извршените едноставно треба да кликнеме на «Погледнете снимени ЕКГ во здравството» во срцето во апликацијата iPhone Watch.

Во овој момент можеме да пристапиме до податоците на секој ЕКГ, ќе го видиме времето и датумот на извршениот електрокардиограм и сите информации што ги снимивме. Се сеќавам дека Apple Watch и оваа одлика не предупредуваат на можни срцеви удари, па какви било чудни симптоми што треба да направиме е да одиме кај нашиот лекар. Потоа како превентивна мерка и во случај да имаме извршено повеќе ЕКГ, можеме да ги оставиме на лекар за да може да ги процени и да ги користи доколку е потребно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан dijo

  Тоа е ако сте од Северна Америка или Европа. Во Јужна Америка (точно Аргентина) тоа е ограничено и сè уште не можам да знам зошто.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Кристијан,

   се надевам дека ќе го активираат наскоро, ограничувањето не е разбрано ...

   поздрав

 2.   Sergio dijo

  И во Мексико сè уште е обоено