Како да користите неофицијални кабли и додатоци на iOS

неофицијални додатоци

Повеќето читатели (и уредници) на iPhone News ги сакаат производите на Apple. Производите што ни доаѓаат од Купертино обично имаат одличен дизајн и нудат многу добро корисничко искуство. Но, мора да се признае дека не е сè што е поврзано со јаболкото. „Диктатурата“ што тие ја наметнуваат има своја позитивна страна, како што е поголема безбедност отколку во другите оперативни системи или дека сè, без разлика дали е развиено од „Епл“ или од трети страни, функционира на сличен начин. Но, од друга страна, наметнувањата на јаболкото не секогаш ги задоволуваат корисниците, како што може кога ќе не принудат да користиме додатоци официјален или MFi на нашиот iPhone, iPod Touch или iPad.

Во оваа статија ќе се обидеме да расчистиме многу од сомнежите во врска со додатоците на iPhone, и оние создадени од Apple, оние што имаат MFi сертификат и оние што ниту едното ниту другото. Иако постои една работа што веројатно веќе ја знаете: додатоци за јаболка Тие се најскапи, проследени со оние кои се MFi сертифицирани и потоа има други додатоци кои се многу поевтини, но се поопасни.

Која е разликата помеѓу официјален додаток и неофицијален?

Не се пронајдени производи

Одговорот е едноставен: зависен. На пример, има кабли од производители на додатоци кои се многу слични, скоро точни, со официјалните, но има и други кои, како што вели поговорката, „изгледаат како јајце до костен“. И јајцето и костенот имаат јајцевидна форма, но ниту лушпата, ниту внатрешноста немаат никаква врска со тоа.

Колку во додатоците на „Епл“, како и кај кој било друг производител, во едно може да биде јасно: компанија што прави уред точно знае процес што следи да го создаде, неговите димензии и кои се неговите слаби точки. Она што сакам да кажам со ова е дека ако користиме официјален додаток, како што се навлаки, потешко е да предизвикаат оштетување на уредот. Ако користиме неофицијален додаток, можно е овој додаток да присили некоја точка на уредот, нешто што, доколку се случи, во најдобар случај ќе изгреба некоја точка од него.

Во случај на кабел молња + iOS, кабелот има чип што ќе открие дали додатокот е официјален или е произведен од овластена компанија, која ќе му додели сертификација MFi (Made For iPhone). Ако iOS не открие одобрен чип, тој нема да работи.

Што се случува ако користам неоригинален кабел за полнење на iPhone?

Изгоре iPhone

Одговорот е ист како и во претходното прашање: зависи. Ништо не може да се случи И, всушност, тоа е она што се случува во повеќето случаи. Но, можеме да ризикуваме, како што се некои од споменатите погоре или посериозен: имало случаи на смрт за користење неофицијални кабли. Мора да биде јасно дека причината не е дека тие не се официјални, туку дека има неофицијални кабли кои се многу многу лоши, што може да резултира со слаба изолација и може да претрпиме електричен удар.

Од друга страна и исто така ставајќи се во најлош случај, кабел со слаб квалитет може да не се полни добро И ова може да предизвика кратки кола и батеријата трае многу помалку време, па затоа не вреди да се купуваат додатоци од непопуларни компании за да ги користите во уред кој надминува 600 €, не мислите ли?

Како да знаете дали оригиналниот кабел или додаток е сертифициран MFi?

Додаток за MFi

Најдоброто нешто што можеме да го направиме за да откриеме дали кабел или додаток е MFi сертифициран е погледнете во контејнерот. Како што можете да видите на сликата, додаток на трети лица MFi мора да има етикета во која ќе читаме „Направено за“ и подолу „iPod, iPhone, iPad“.

Ако сакате да идентификувате оригинален кабел за молња на Apple, мора да го погледнете кабел ставен „Дизајнирано од Applein California“ и „Собрани во Кина“, „Собрани во Виетнам“ или „Индостриа Бразилеира“ на растојание од околу 18 см (7 инчи) измерено од USB конекторот, проследено со 12-цифрен број.

Како совет, би рекол дека вреди да се купи во физички продавници кои уживаат некоја слава. Најважната онлајн продавница во светот за мене е Амазон, но се справува и со продажба на трети лица, па затоа може да купиме нешто што не е (како што ми се случи, купив мрежен кабел како CAT6 и беше CAT5e). Но, од друга страна, исто така е потешко ова да ни се случи ако она што го купуваме е производ Основи на Амазон.

Дали неоригиналните додатоци работат на iPhone?

Кинески кабел за iPhone

Краток одговор: не. Иако зависи од тоа што се подразбира како „оригинално“. Оригиналите се каблите што ги создава Apple, но има и неоригинални кабли, познати и како трети, тие работат. За додаток да работи на iPhone, тој треба да исполнува услов, кој не е никој друг, освен да има сертификација за MFi (Made For iPhone). Ако производителот сака да ги користи своите додатоци со iOS уред, мора да контактираат со Apple и да го создадат како што им е кажано од Купертино. Откако ќе се заврши сè што Тим Кук и компанијата го прашуваат производителот на додатоци, предметниот додаток (само тој) ќе добие сертификат за MFi и ќе работи без проблеми.

Во овој момент станува збор за додатоци, не само за кабли. Има додатоци за Bluetooth (како што се слушалки или контролори на игри) за кои не е потребна сертификација MFi за да функционираат.

Што да направите ако се појави пораката „Овој кабел или додаток не е сертифициран“

овој кабел или додаток не е заверен, па затоа може да не работи со овој iphone

Сигурно некогаш сте поврзале додаток со iPhone или iPad и се појави следната порака:

Овој кабел или додаток не е сертифициран затоа може да не работи со овој iphone

Првото нешто што ќе сториме ако ја видиме претходната порака е да се молиме додатокот што го купивме да не е многу скап. Но, може да има решение, сè додека го имаме Jailbreak направено на нашиот уред или инсталиравме верзија ранлива на Jailbreak.

Ако веќе го направивме Jailbreak, ние едноставно ќе го направиме следново:

 1. Отвораме Cydia.
 2. Ние пребаруваме и инсталираме tweak Поддршка на неподдржани додатоци 8.
 3. Ако не прашате на крајот од инсталацијата, ние се рестартираме уредот.
 4. И да уживаме во нашиот неофицијален додаток.

El tweak споменати es гратис и е достапна во складиштето BigBoss. Откако ќе се инсталира, можеме да ги користиме неофицијалните додатоци како да се произведени од самиот Apple и тоа ќе ни остави порака дека овој кабел или додаток не е сертифициран.

Зошто Apple нема да ви дозволи да користите лажни додатоци на iPhone?

iphone-6-plus-молња

Мислам дека има две главни причини:

безбедност

Како што споменавме претходно, една од причините е безбедноста, како за уредот, така и за корисникот. Случаите на смртност од употреба на неофицијални додатоци се примерок од тоа што може да се случи ако користиме кабел со слаб квалитет, нешто што исто така објаснивме не затоа што тие не се официјални, туку заради нивната лоша изработка.

Покрај тоа, како што споменавме, тоа е и за да ги заштитиме нашите уреди, бидејќи можеме да користиме кабел кој содржи „пиратски“ чип и нашите информации би можеле да бидат украдени благодарение на тој изменет чип.

Бизнис

Молња на кабел

Другата главна причина се парите, се разбира. Ако купиме сè во продавниците на Apple, или во физички продавници или во Apple Store Online, Apple ќе заработи многу повеќе пари. Всушност, продажбата на додатоци носи многу придобивки за компанијата Купертино, на што придонесува и премијата за цени на овие.

Јасно е дека никој не сака да му кажува кои додатоци треба да ги користи, но купувајќи ги од Apple забораваме на проблемите. Иако да, по повисока цена. Што мислиш? Дали повеќе сакате оригинални или неоригинални додатоци?

Ако имате проблеми со кабел за полнење или додаток, препорачуваме да ги погледнете овие се занимава со кабли за iPhone и вчитајте го без проблем од каков било вид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Frodo dijo

  Кога ќе поврзам „неспецифициран“ кабел, ја добивам пораката и тоа е тоа. Се вчитува и синхронизира непречено и имам неколку А што е со ризикот? Па, што сакаш да ти кажам? Тоа е кабел. Тоа е пасивен елемент, единственото нешто што може да се случи е дека ipad се полни побавно затоа што дебелината на кабелот е помала (и толку многу интензитет не може да циркулира). Но, за iPhone нема проблем. Ништо друго

  1.    Начо dijo

   Громобранските кабли воопшто не се пасивни, добро, тие се затоа што не се напојуваат самостојно, но внатре имаат чип со DRM и ако не е заверен од Apple, тој не работи или не работи како што треба. Имам кабли во кои пораката скока и продолжува да работи, во други пораката скока и директно ниту се полни ниту можам да го синхронизирам iPhone.

   Дури и тој неофицијален кабел што продолжува да се вчитува во iMac од 2009 година, престанува да го прави тоа ако го поврзам со МБА 2014. Apple ја користи технологијата за да напредува, но и да го направи својот екосистем уште позатворен, тоа е доказ.

   Кога станува збор за ризик, јас никогаш не би користел кинески приклучок со часовник и будилник ако не е заверен од Apple. Секој што прави што сака, јас не играм со нискоквалитетни напојувања. Очигледно кабел сам по себе нема да ви го распрсне iPhone, но во зависност од тоа кои додатоци, ризиците се поголеми.

 2.   mR dijo

  Ставете го целото име на измени и ада. Поддржете Неподдржани додатоци 8, ​​што не се појавува само поради името што го ставате на прво место.

  1.    Начо dijo

   Подготвен, случајно го избришав во моментот на ставање на болдираното и не го сфатив тоа. Веќе е коригирано затоа ви благодарам многу за предупредувањето

 3.   Мигел Ангел dijo

  Здраво Начо:

  Многу добра статија, купив Apple сертифициран кабел Mfi од Амазон со логото на марката Bolse „направено за“, тој е најлон и 1,80 милиони, ме чинеше 18 € и го зедов затоа што е подолг и посилен од оригиналот.

  Моето прашање е дали овој кабел е добар за батеријата на мојот iPhone 6? Дали се влошува со тоа што не сте службени или наплатуваме помалку?

  Ви благодариме!

  1.    Начо dijo

   Ако кабелот е MFi, не мора да се грижите, тој ќе се наполни и работи исто како и да е оригинален. Што се однесува до времетраењето, тоа веќе зависи од прачката што ќе ја дадете и како ќе се однесувате. Поздрав!

 4.   Персеј Дедо Мраз (@PERSEOSANTA) dijo

  Те прашувам: дали е ова Твик, така што пораката не се појавува само? или системот да дозволи неофицијалниот кабел да работи нормално; Јас имам iPhone 5s и купив неколку кабли за да го полнам и не работат, се појавува пораката и не се вчитуваат Јас веќе купив оригинален но би било добро да знам дали другите кабли би работеле со твик.

  Ви благодариме.

  1.    Начо dijo

   Отстранете ја пораката и направете додаток да работи нормално. Поздрав!

   1.    Себастијан dijo

    Мојот 7.1.2 затворен ipod не работи

 5.   Раздели dijo

  На iPhone 5 со iOS 8.1 не работи, проверено.

 6.   Александар dijo

  На iPhone 5 не работи!

 7.   Лукас dijo

  Вистина.
  Со iphone 5 ios 8.1 jailbreak не се полни

 8.   лестатминјо dijo

  Кабелот Белкин на фотографијата е заверен.

  1.    Пепе dijo

   Нели, го имам.

 9.   Патуфет (@ Батиста_78) dijo

  Здраво Начо, во iPhone 6 ios 8.1, дотерувањето НЕ работи. Пораката постојано се појавува. Дали имате идеи? Се најдобро!

 10.   Јт Мартин dijo

  Престани да продаваш чад, не работи ..

 11.   Крокосерџо dijo

  iPhone 5C и iPad mini со iOS 8.1 сè уште не се вчитуваат дури ни инсталирајќи го овој измени, исто така, го тестираа iPhone 5S iOS 7.0.4 и дури не го ставаа дотерувањето за тој iOS.

 12.   Тетикс dijo

  Јас веќе го инсталирав во 7.1 и не работи и сега ниту во 8.1

 13.   Хуго 〰 (@hugo_loop) dijo

  Не успеав да го потврдам тоа затоа што имам iOS 8.1 и Apple веќе го објавија iOS 8.1.2, но очигледно Поддршка за неподдржани додатоци 8 работи само со iOS 8.1.1

 14.   Кинески чиноко dijo

  Ниту со IOS 8.1.1 проверен is .овој твик е мазга !!

 15.   Раул dijo

  Купив кабел за тестирани марки MFi, тежок е, го сакав кабелот, но по неколку месеци престана да работи, кабелот е во совршена состојба, се полни само ако имам исклучено ipad, пријател belkin MFi и истото му се случи, тогаш треба да го купиш USB кабелот Apple? што патем е ѓубре, лесно се крши ...

 16.   Sergio dijo

  Јас го инсталирав на Iphone 5 IOS 8.1.2 и најпрво не ми одговараше, сè додека не видов дека треба да одат во Поставки -> ПоддршкаUnsupportedAcce ... (друго не гледам на екранот) и активирајте ја функцијата, за мене стандардно бев оневозможен.
  Резултати?: Па, пораката за компатибилност на кабелот не се појавува, но ниту симболот дека се полни (молња).
  После 5 минути со приклучен кабел, се чини дека ако ме наплати. Не знам дали ќе биде како во претходните верзии на IOS во кои ви реков дека додатокот не е компатибилен, но сепак се вчитува многу побавно.
  Што се однесува до оригиналноста на кабелот „Епл“, вистината е дека јас дури и не ги платив тие пари за кабел што, иако ми овозможува да го полнам телефонот, завршува со распаѓање на белата пластика / гума што го штити за неколку месеци.
  Единствено што видов во кинеските кабли е дека лемењето на каблите од внатрешната страна на приклучокот од страната на телефонот е мрежесто, покрај тоа што гумениот заштитник што се наоѓа помеѓу овој приклучок и кабелот овозможува кабел да се ротира и тие завршуваат да одлемуваат некои од 4-те кабли што стигнуваат до малата PCB (каде е познатиот чип) понекогаш произведувајќи порака за некомпатибилност, (НЕКОГАШ!) лемење на нив добро (неопходен добар вид и подобар пулс) кабелот работи повторно совршено, но само понекогаш.

  1.    Даниел Рубио Рокамора dijo

   Па, Серхио е во право ... Се вчитува бавно, но се вчитува ... Тоа е нешто!
   Ви благодариме!
   Веќе мислев дека не можам да ги користам каблите од 10 € што ги купив во дилекстрем лол.
   Честитки!

 17.   Алекс dijo

  Преземав неовластен кабел за осветлување и работи

 18.   Серхио еспиноза dijo

  Некое решение, јас со iphone 6, ios 8.1 со jb не добив решение, ажурирај на ios 8.2 и без решение, има луѓе што ја спроведоа гаранцијата и ја сменија. Бидејќи сум во Аргентина, не можам да ја сменам, морам да одам во земја со продавница за јаболка која има iPhone

 19.   Тони dijo

  Не е потребно да има jailbreak, кабелот нема никаков чип, тој е адаптерот за напојување usb кој не ти овозможува да поврзуваш други неофицијални кабли, само стави друга стегалка, било да е тоа Samsung или бела марка и работи без проблеми

 20.   Мери. dijo

  Имам iPhone 4s и веќе купив 2 кабли и обајцата не се заверени од Apple, со iOS 7 ми наплаќаше кога го исклучив, но ажурирав на iOS 8.3 и сега не се полни или исклучува или во кој било начин и немам jailbreak. Што можев да направам?

 21.   Франциска dijo

  Пред некој ден во продавница за додатоци, продавачката ми рече дека подоцна iPhone нема да го препознае ниту оригиналниот кабел, бидејќи со ажурирањата на iOS тој ќе одбие кабел, а сега кога се сеќавам, мојот iPhone 5S пред да го ажурирам на 8.3 натоварен совршено со кинески кабел од чилеански пезоси $ 1500 (приближно 2 €), но по ажурирањето, тој повеќе не се вчитува. Таа рече дека треба да ја оневозможите функцијата за автоматско ажурирање, но јас никогаш не знаев каде и како да го сторам тоа

  1.    Тони dijo

   Не е потребно да има jailbreak, кабелот нема никаков чип, тој е адаптерот за напојување usb кој не ти овозможува да поврзуваш други неофицијални кабли, само стави друга стегалка, било да е тоа Samsung или бела марка и работи без проблеми

 22.   Чуви dijo

  Јас имам 5S, купив кинески кабли, а некои работат, а други не, што повеќе, некои работат во некои приклучоци, а не во други, некои работеа со месеци и веднаш од палката што не работат, други рај Како и да е, работев од првиот, мислам дека со кинеските кабли ризикувате да не работат, но ако тие работеа, тие имаат многу повеќе квалитет од оригиналите.

 23.   ivan dijo

  Здраво пријателе, сè уште добив известување дека не е компатибилен додаток, што можам да направам?

 24.   Франциско dijo

  Пред 2 месеци купив кабел «GRIFFIN Premium Flat USB кабел» кој работеше добро и сега престанува да се полни и постерот се чини дека не е компатибилен со I Phone 5. Пред да има ефтини кабли за 1-2 месеци се појави постерот, но сега со Грифин кој чинеше $ Arg 300 и јас го имам истиот проблем. Прашањето е дали ова е вообичаено или имам проблем со I телефонот? Гракас

 25.   шаховска мачка dijo

  Едно прашање… што се случува ако го користам оригиналниот приклучок со пиратски кабел? Дали е исто толку лошо? Затоа што слушнав дека проблемот е лажната пристаниште што испраќа неправилен напон.

 26.   Слика на зачувување на Антонио Флорес dijo

  Купив кутија за напојување за 5s и ми кажува дека додатокот не е заверен, што можам да направам?

 27.   ПатоУ dijo

  Имам Jailbreak 9.1, но не можам да најдам дотерување за да користам не-заверени кабли. Дали некој знае за нешто? Она што е наведено на почетокот, не е компатибилно со iOS 9.1.

 28.   Даниел dijo

  Ateално е што толку скап уред има толку лош систем за полнење, имам уреди од разни брендови со нивните полначи од пред години и оние од Купертино сè уште работат, ќе бидат толку заебани што ќе треба да го направат „оригиналниот“ „кабелски глупости што траат неколку месеци? за жалење.

  1.    Мигел Ангел dijo

   Целосно се согласувам

 29.   Коса Луиза dijo

  Имам свој трет iPhone, iPad и два компјутери Mac. Кога препознава не-произведен кабел, тие го прават бескорисен иако работел до тој момент. Ми се има случено со неколку уреди. Ако ова продолжи, нема да купам друг производ од Apple. Дали има излез од оваа стапица?

 30.   Тито dijo

  хахаха на третата жица сфатив дека нешто се случува …… .. Сега треба да купам оригинал. Оваа компанија поминува, не ја купува оваа марка повеќе, имам iphone 6

 31.   Алекс Акосталекс dijo

  Бев многу тажен кога слушнав дека Самсунг експлодира. Но, вчера ја видов мојата поранешна девојка, нормална храна додека не ја однесов дома и и го поврзав ајфонот со полначот што го имам во мојот автомобил (неофицијално)… и телефонот грмна како кога правите поп пченка… ДЕМОНИ !!! Да, скоро и да не се случи, но му се случи на мојот поранешен кој заврши со треснување на вратата од мојот автомобил и треба да купам нов кабел затоа што неговиот iPhone ми го расипа кинескиот кабел ...

 32.   Франциско dijo

  Мислам дека со оваа политика на Apple ќе престанам да ги купувам нивните производи. Нивните кабли се ладни и супер скапи. Јаболко одат на пијалок.

 33.   Мигел Ангел dijo

  Извинете, но зошто Оригиналните кабли се ѓубре (буквално)? Користам iPhone со години и секогаш страдам со истиот проблем, мора да купувам и да купувам кабли и секогаш оригинални, а употребата што им ја давам е нормална, никогаш не ги барам толку многу ги изолирам, ставам работи да ги заштити но ништо, тие секогаш завршуваат сами по себе, затоа што ?? Она што најмногу ми пречи е што сè уште ги имам каблите за Андроид што ги користев пред околу 6 години и сè уште се како нови, тие сè уште работат, дури имам и кабел од Нокиа со Symbian, што е сосема во ред, но Ајфон не, велам не. wouldе се мачам да платам толку многу за нешто што трае барем неколку години, но тоа е само месеци, зошто се случува ова или дали некој знае како да го направи ова поподносливо? Ви благодарам

 34.   Диеголом dijo

  Здраво, купив женски USB кабел за ipad (не е оригинален), скокнува грешка во компатибилноста, но работи правилно, единственото нешто што не се вклопува лесно како оригиналниот кабел за полнач, се плашам дека ќе се расипе внатрешниот таб на ipad , некој знае дали е ризично да се продолжи со употреба? Благодарам

 35.   Хуан Роча dijo

  Здраво на сите. Само што купив полу-нов iPhone 6 со генерички кабел, со кој веќе не држам полнење, па морав да купам оригинал и изненадувањето беше што не работи; Го однесов на услугата и тие ми рекоа дека нема ништо што го ставија да се полни и работи со генерички кабел. Сакам да мислам дека можеби портата за полнење е променета со генерички од таму што се полни само со НЕ оригинален кабел. Оригиналниот кабел што го користам за полнење на ipad и ако работи.

 36.   ЛУИС МАНСИЛА dijo

  Дека „userубовта и благосостојбата на корисникот / клиентот“, загрижена од апарати за iPhone, е несмасно измислено лицемерие. Суштината е во тоа што тие навистина чувствуваат loveубов и идолопоклонство, но… за парите, со поставување навредливи цени; гротескно претерани, кои бегаат од секоја логика и човечка мудрост (по единечна цена на производство), сериозно оштетувајќи го буџетот на долготрпеливите клиенти. Вистински грабеж на вратоврска!

 37.   Фидиас Муноз dijo

  Повеќе би сакал оригиналите, но мислам дека „Епл“ треба да биде поподдржувачки и лојален кон своите лојални корисници, уште повеќе со додатоците кои побрзо штетат, мислам дека доколку цените се подобрат, луѓето претпочитаат да плаќаат малку повеќе за оригинал , проблемот е што за оригиналниот застанува не само малку повеќе, ако не и многу повеќе.