Како да користите WhatsApp и неговите нови функции со iOS 10

whatsapp

iOS 10 пристигна и пријатно изненадување за сите корисници на WhatsApp е што апликацијата за размена на пораки веднаш е ажурирана за да додаде многу подобрувања што новите функции на iOS 10 дозволуваат да ги имплементираат. Додатоци, Сири, интеграција во телефонските апликации и книгата за контакти ... многу се вестите што WhatsApp ги додаде на ова ажурирање, но некои од нив не се премногу очигледни, затоа чекор по чекор ќе објасниме како да ги искористите овие нови можности на вашиот iPhone.

Компатибилен со Siri

WhatsApp 2.16.10 станува првата верзија на апликацијата компатибилна со Siri, искористувајќи ги целосно можностите што ги нуди Apple со iOS 10 и неговиот виртуелен асистент. Пред да ја отворите апликацијата користејќи Siri, но Сега, без да мора да го отворите, можете да испраќате пораки до вашите контакти, па дури и да ги прочитате известувањата на WhatsApp што ги чекате.

whatsapp-siri

Испраќањето порака со помош на WhatsApp веќе не бара да пишувате нешто на екранот на вашиот iPhone, па дури и да го допрете. Повикување на Сири со „Еј Сири“ (или со притискање на копчето за дома неколку секунди) можете да му кажете да ви испрати порака со гласовната команда «Испрати WhatsApp до ...» користејќи кој било од вашите контакти, па дури и групи, како примач, сè додека го користите точно името на групата WhatsApp. Откако рече дека контактот Сири ќе ве замоли да го диктирате текстот, тој ќе ви го прочита подоцна за да провери дали сè е правилно и ќе ве замоли да ја потврдите пораката пред да ја испратите. Во текот на целиот процес нема да мора да го допирате iPhone, па дури и да го погледнете.

Иако ако ја замолите Сири да ви прочита порака, тоа ќе ви каже дека не може, Да, можете да побарате известувања во очекување имате, и ако WhatsApp има некакво известување во очекување да го прочита Siri, ќе се погрижи за тоа. Не е најдобриот можен метод, но е начин да ги прочитате пораките што чекаат. Се разбира, бидејќи пораката содржи многу емотикони, бидете трпеливи со темата затоа што ќе ги чита како што се „лице со солзи радосници“, „коктел чаша“, „кригла пиво“ итн.

Виџет со најновите разговори

Покрај интеграцијата со Сири, WhatsApp сега вклучува нов додаток што можеме да го поставиме лево од отскочна даска или во центарот за известувања за пристап до најновите разговори. Не е конфигуриран, нешто што би било пожелно да може да се избере помеѓу неодамнешните разговори или омилени контакти, но сепак е кратенка што може да биде корисна во многу прилики. Исто така, ќе покаже во кои разговори имате пораки што чекаат да ги прочитате.

Интеграција со апликацијата Контакти

whatsapp-контакти

WhatsApp оди понатаму и исто така ќе биде интегриран во вашата апликација Контакти, така што оние со кои ја користите апликацијата за пораки ќе вклучат можност да им испратите WhatsApp директно од самата апликација. Ако не сакате да чекате автоматски да бидат додадени бидејќи WhatsApp ги вметнува информациите во контактите, Секогаш можете да ги додавате рачно, уредувајќи го контактот и додавајќи ја апликацијата WhatsApp како апликација за пораки заедно со поврзаниот број на мобилен телефон. Штом информациите се појават на картичката за контакт, ќе имате можност да испратите порака користејќи ја оваа апликација со притискање на балонот за пораки што се појавува веднаш под името на контактот. За да го конфигурирате стандардното дејство да испраќа WhatsApp, а не конвенционална порака, држете го балонот додека не се појави паѓачкото и потоа изберете ја опцијата WhatsApp, како што е прикажано на сликите. Истото можете да го сторите и со повици.

Интеграцијата со контактите овозможува, на пример, Кога барате контакт користејќи Spotlight, можете да го притиснете балонот со порака и тој ќе ве однесе директно на разговорот во WhatsApp со тој контакт, дури и дека можете да креирате кратенки со вашите омилени контакти, како што објаснуваме подолу.

whatsapp-омилени

Веќе знаете дека iOS 10 вклучува додаток со вашите омилени контакти, што може да се конфигурира во апликацијата Телефон. Ако додадете омилен контакт со избирање на информациите за WhatsApp, како што е прикажано на сликата, кратенката што ќе се појави во графичкиот елемент ќе ве однесе директно на разговорот во WhatsApp со тој контакт. Многу брз начин да ги имате најкористените контакти на еден допир на екранот.

Подобрувања за повици

whatsapp-повици

WhatsApp исто така додадете подобрувања во повиците и сега нема да треба да го отклучувате уредот и да ја отворате апликацијата WhatsApp за да одговорите на повик за VoIP, но можете директно да одговорите како да е вообичаен повик. Исто така, сега ќе ги видите фотографиите од контактите на цел екран.

Други помали подобрувања

Покрај овие важни нови одлики, апликацијата вклучува и други подобрувања како што се избор на фотографии, гестови за брзо менување на камерите со двојно допирање на екранот итн. Како што можете да видите, во отсуство на мајчин апликација за Apple Watch, ажурирањето што WhatsApp ни го нуди денес е повеќе од изненадувачки земајќи ја предвид позадината што ја има апликацијата. Секако, за да можете да уживате во сите овие подобрувања, потребно е да имате инсталирано iOS 10 на вашиот уред и да ја преземете најновата верзија на апликацијата што е веќе достапна за преземање од App Store.

WhatsApp Messenger (врска со AppStore)
WhatsApp Messengerслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафаел dijo

  Тие ја отстранија функцијата 3D Touch за да прегледаат разговор

  1.    Ману dijo

   Здраво Рафаел. Прегледот на разговорот со 3Д допир работи за мене.

 2.   Ману dijo

  Ажурирав на ios 10 и апликацијата whatsapp и се обидов со »еј сири испрати whatsapp до» и ми вели дека »извини што ќе мора да продолжиш во апликацијата». И тој не ми го отвора

 3.   Ману dijo

  Поправен проблем кога се обидувате да напишете whatsapp користејќи сири. Треба да направите резервни копии од разговори, а потоа да го деинсталирате WhatsApp и повторно да го инсталирате и тоа е тоа. Има повеќе луѓе со ист проблем.

  1.    Anais dijo

   Истото ми се случува и неодамнешниот додаток за разговори не работи за мене, и ако прашам дали имам известувања што чекаат, ми кажува дека немам ...

 4.   Езекиел dijo

  Здраво, имам барање за објавата пред некој ден дека не сум многу јасен, да ажурирам на iOS 10 прво ажурирам, а потоа враќам, или, прво го враќам iPhone на 0 и само потоа го ажурирам?

  1.    Луис Падилја dijo

   Ако вратите повеќе не мора да ажурирате, тој ќе го стави iOS 10 директно на вас

   1.    Ентони dijo

    Ви благодарам многу Луис, решено благодарение на вашиот предлог да го отстраните WhatsApp и повторно да го инсталирате.

 5.   Анисето dijo

  Дали пораките на WhatsApp можат да се читаат на Apple Watch?

  1.    Луис Падилја dijo

   Можете да ги видите известувањата, за да можете да ги читате, но нема посветена апликација WhatsApp за Apple Watch

 6.   Pablo dijo

  Се обидувам да го искористам трикот што го спомнавте за да прашам за известувањата што чекаат, но колку и да и кажувам на Сири да ги прочита известувањата, тоа ми кажува дека немам; (

  1.    Луис Падилја dijo

   Дали проверивте дали имате некое известување во очекување да прочитате?

   1.    Pablo dijo

    Ме чинеше, но конечно успеав.

    Фактот дека Сири не може да го прочита или одговори на новиот whatsapp е работа на Apple или WhatsApp?

    Благодарам

 7.   Луис dijo

  Не знам дали сум единствената погодена, но не мислам така. Со ова ново ажурирање, сопствените мелодии за известувања престанаа да работат. Му се случува на некој друг?

  1.    Морали на Јуриј dijo

   И мене ми се случи и го решив со рестартирање на телефонот. Се надевам дека ќе ти помогне

   1.    Луис dijo

    Јас го пробав и ми успеа. Благодарам многу. Имав видено преглед кој коментираше на истиот проблем, затоа и помислив дека е апликацијата

 8.   Хуанлу dijo

  Опцијата за додавање на WhatsApp како стандардна апликација за пораки не се појавува во моите контакти

 9.   MеМакс dijo

  Здраво, со ажурирањето на iOS 10 не можам да одговорам на пораките од известувањата. Како можев да го решам? Благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Повлечете го известувањето надолу или 3D Touch ако имате компатибилен уред

 10.   Lu dijo

  Во моментов Siri не работи за мене и испраќам пораки до WhatsApp и имам iOS и WhatsApp во најновата верзија, тоа е на iPhone 6S

 11.   Данте dijo

  Добро изговор прашање. Може ли да го сменам тонот на известување за whatsapp за персонализиран ???

 12.   Данте dijo

  Добро извинете, дали некој знае дали можам да го сменам тонот за известувањата за whatsapp за персонализирано ??? за IOS 10… многу ви благодарам

 13.   Купола dijo

  Не можам да одговорам на whatsapp од нотификациите со заклучен телефон, се појавува само опцијата за бришење, а не онаа што ќе видам некој може да ми помогне

 14.   Фернандо dijo

  Здраво, мојот неодамнешен додаток за разговор не работи за мене

 15.   Laura dijo

  Здраво за мене, моите неодамнешни разговори не се појавуваат во графичкиот елемент whatsapp, дали некој знае што можам да направам?

 16.   Sel dijo

  Како да го променам тонот на тревога на WhatsApp ??????

 17.   Patricia dijo

  Здраво. Пред да имав тон за whatsapp и одреден за некој друг и со ажурирањето на iOS сè ми звучи исто како звукот на Twitter. Не ми дозволува да го променам во поставките за whatsapp или оние во телефонот. Како можев да го поправам? Сакам мои звуци. Благодарам

 18.   Хозе Вила dijo

  За жал, вистина е, ги одземав и персонализираните известувања на IOS 10.

 19.   Вилсон dijo

  здраво, се обидувам да го прилагодувам тонот на ringвонење на секој контакт за пораките на „Васап“, но не ги зачувува благодарам

 20.   Ангел dijo

  Здраво, добро попладне.-Имам IPhone 6S и Apple watch 1, обајцата со нивниот ажуриран софтвер, но не можам да ги читам пораките што ми ги испраќаше WhatsApp на часовникот и затоа не можам да им одговорам. -Што да направам?

  1.    Луис Падилја dijo

   Сè додека WhatsApp нема апликација за Apple Watch, тоа нема да биде можно