Како да управувате со симболот за локација што се појавува на вашиот iPhone

Сигурно сте го виделе тоа симболот за локација се појавува од време на време на врвот на вашиот iPhone, веднаш до дигиталниот часовник или во самиот контролен центар до информациите за батеријата. Овој симбол ни кажува дека некоја апликација или самиот уред ја користи вашата локација поради некоја причина и, се разбира, имате можност да управувате со него. Подолу ви кажуваме како можете да го направите тоа.

Нашата приватност е една од точките што најмногу не загрижува кога го користиме нашиот мобилен уред и Apple го знае тоа. Покрај тоа што во најновите ажурирања на iOS е вклучена можноста да им се овозможи на апликациите да ни следат други податоци, таа веќе долго време ја вклучува можноста за управување со кои апликации ја користат вашата локација, кога ја користат, па дури и можеме да знаеме дали iPhone ја користи локацијата.локализација за да се подобри некој вид на системско работење.

За да управуваме со услугите за локација, секогаш мора да поминеме низ Поставки> Приватност и во списокот, Првата опција што ќе се појави е Локацијата, каде што ќе означи со „Да“ или „Не“ дали сме го активирале или не.

Откако ќе влеземе, првото нешто што ќе се појави е un вклучи да може да го активира или деактивира. Сè додека ги имаме активирани услугите за локација, можеби сме го идентификувале симболот за локација на врвот на нашите уреди, ако е деактивиран, никогаш нема да се појави бидејќи ниту една апликација нема да има можност да го лоцира нашиот уред и операцијата GPS ќе биде деактивирана .

На прво место и за целосно разбирање на симболот за локација што може да се појави (бидејќи има 3 можности), Apple вклучува легенда на дното на ова мени со три типа на симболи што можат да се појават врз основа на тоа кога некоја апликација ја користела нашата локација.

 • Шуплива виолетова стрела ќе се појави во менито што ќе го најдеме за управување со локацијата кога ќе ја конфигурираме таа апликација може да ја користи нашата локација во одредени околности.
 • Пополнета виолетова стрела кога некоја апликација има неодамна ја искористивте вашата локација.
 • Пополнета сива стрелка кога апликација ја користела вашата локација во одреден момент во Последните 24 часа.

Важно е да ги знаете овие икони како што се Во нашата „лента со задачи“ ќе можеме да видиме две: празната стрелка или пополнетата стрелка. Неговото значење ќе биде слично: празна стрелка кога сме активирале дека некоја апликација може да ја добие нашата локација под одредени околности (како што е апликацијата за времето) и стрелката се пополнува, кога апликацијата моментално ја користи. Но, внимавајте на ова, со неодамнешните промени на интерфејсот со iOS 15, Apple воведе уште една варијанта: исполнета стрелка со сина кружна позадина. Ова значи дека апликацијата што ја имате отворена ја користи вашата локација во точниот момент кога се појавува овој индикатор.

За да управуваме кога некоја апликација ја користи нашата локација, ќе имаме можност во менито до кое претходно сме пристапиле и Можеме да внесуваме апликација по апликација за да управуваме со дозволите за пристап до локацијата што ќе ја има секоја од нив. Откако ќе го направиме тоа, апликациите на кои е активиран на некој начин се тие што ќе предизвикаат симболот за локација да се појави на нашата лента со задачи. Ќе ги имаме следните опции за да дозволиме апликацијата да пристапи до локацијата:

 • Никогаш: апликацијата нема да може да ве лоцира и нема да користи GPS или да го прикажува симболот за локација.
 • Прашајте следниот пат или кога споделувате: апликацијата ќе бара пристап до апликацијата кога ја користите и, за одредена функционалност, тоа го бара.
 • Кога ја користите апликацијата: апликацијата ќе може да пристапи до вашата локација кога е отворена (или кога е во заднина ако имате вклучено освежување во заднина).
 • Кога користите апликација или виџети: апликацијата ќе може да пристапи до вашата локација кога е отворена (или кога е во заднина ако има активирано ажурирање во заднина) или кога сте го активирале графичкиот елемент на споменатата апликација.
 • Секогаш: апликацијата ќе биде и ќе ја користи вашата локација во секое време, дури и затворена.

Ќе имаме можност и во некои случаи на дозволете точна локација на нашите уреди или, напротив, сакаме приближна локација. Гледаме многу смисла во второто во апликациите како што се обложувалниците, кои ја користат вашата локација само за да ја знаат земјата во која се наоѓате и не бараат да се знае улицата, како што може апликацијата за навигација.

Дополнително, и не помалку важно, можеме да управуваме со употребата што самиот iPhone ја прави на нашата локација. Познати како „Системски услуги“, се појавува на крајот од целата листа и ќе ни овозможи да управуваме кога iPhone ја користи нашата локација. Дополнително, овој дел е еден од оние што ни овозможуваат да заштедиме батерија ако исклучиме некои од нив што не ги користиме многу често бидејќи, во спротивно, тие постојано ќе ја влечат нашата локација.

Забележително за системски услуги, имаме можност да го потиснеме симболот за локација да се појавува на нашите ленти со задачи, но не и за апликации. Ова може да го направиме со активирање или деактивирање на гугла кој се појавува на дното како Икона на лентата за статус.

Така, можеме да управуваме кога се појавува симболот за локација и кога не се појавува и ќе можеме малку подобро да ги разбереме моментите во кои се користи нашата позиција. Со правилна конфигурација, ќе можеме да се идентификуваме само со тоа што ќе знаеме дали се појавува симболот, која апликација не става на мапата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.