Како да ја вратите лозинката за Apple ID

лозинки

Првото нешто што ќе научите кога купувате уред на Apple е тоа треба да имате сметка на iTunes да може да има пристап до купување апликации, бекап на iCloud или набавки во App Store. Оваа сметка се нарекува Apple ID.

Ако не сте ја користеле лозинката подолго време или едноставно не можете да ја запомните, постојат неколку начини да ја вратите и ресетирате. Е ви требаат информации за да можат да го сторат ова, што е логично, бидејќи мораат да бидат сигурни во тоа тие ви даваат пристап до сметка што е ваша, но можно е да управувате со него од истиот iPhone.

Ресетирајте ја лозинката користејќи е-пошта за враќање

 1. Отворете го прелистувачот Safari на вашиот iPhone и одете на iforgot.apple.com.
 2. Внесете го вашиот Apple ID. Запомнете дека вашата лична карта може да биде адреса за е-пошта или само низа знаци што претходат на @.
 3. Кликнете на следниве во горниот десен агол на екранот.
 4. Изберете "Преку е-пошта".
 5.  Проверете ја е-поштата за враќање и следете ги упатствата за да ја ресетирате вашата лозинка.

 

Ресетирајте ја лозинката користејќи тајни прашања

 1. Отворете го прелистувачот Safari на вашиот iPhone и одете на iforgot.apple.com.
 2. Внесете го вашиот Apple ID. Запомнете дека вашата лична карта може да биде адреса за е-пошта или само низа знаци што претходат на @.
 3. Кликнете на следниве во горниот десен агол на екранот.
 4. Изберете "Со безбедносни прашања".
 5. Проверете вашиот датум на раѓање.
 6. Напиши го три безбедносни одговори и кликнете на следното.
 7. Напишете ја и потврдете ја вашата нова лозинкаЗапомнете дека лозинката мора да биде долга најмалку 8 карактери, не смее да содржи повеќе од 3 идентични знаци по ред, и мора да вклучува број, голема и мала буква.

Ресетирајте ја вашата лозинка користејќи верификација во XNUMX чекора

Со вклучена верификација во два чекора за вашиот Apple ID, секогаш ќе ви требаат најмалку две од следниве:

 • Вашата лозинка за Apple ID
 • Пристап до еден од вашите доверливи уреди
 • Клучот за обновување

Во случај да сте ја заборавиле лозинката, ќе мора да ги знаете другите два податоци.

 1. Отворете го прелистувачот Safari на вашиот iPhone и одете на iforgot.apple.com.
 2. Внесете го вашиот Apple ID. Запомнете дека вашата лична карта може да биде адреса за е-пошта или само низа знаци што претходат на @.
 3. Кликнете на следниве во горниот десен агол на екранот.
 4. Внеси го твојот клуч за обновување и притиснете следно.
 5. Изберете го доверлив уред во која сакате да го потврдите вашиот идентитет (по можност вашиот iPhone) и притиснете следно.
 6. Напиши го код за верификација привремено на избраниот доверлив уред и притиснете следно.
 7. Напиши го новиот лозинка и притиснете следно.

Ако имате активирано потврда во XNUMX чекора за вашата сметка, но имате Ја заборавивте вашата лозинка и го немате клучот за враќање, дури и ако сè уште имате пристап до доверлив уред нема да биде можно да се поврати лозинката. Во овој случај, ќе мора да креирате нов Apple ID и започнете одново.

Создадете Apple ID

 1. Пристапете до App Store
 2. Скролувајте до дното и кликнете на Поврзете се
 3. Изберете Создадете нов ID на Apple
 4. Пополнете ги полињата и ќе имате нов Apple ID.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувани места Мигел Малдонадо dijo

  Ја заборавив контрацината

 2.   3334470618 dijo

  Не можам да влезам во мојата ќелија до моето јаболко

  1.    3334470618 dijo

   и мојот одговор

 3.   Енедино Анџелино алонсо dijo

  Не можам да ја отворам сметката на iPhone

 4.   Alexa dijo

  Сакам нова сметка

 5.   Педро Антонио Гутиерез норгес dijo

  Пораката за враќање не е примена

 6.   Наум икегава dijo

  Бог е верен.

 7.   Виктор Агилеф dijo

  Не се сеќавам на моето јаболко, зашто можам да го ажурирам мојот оси, бидејќи ме прашува за лозинката

 8.   Вероника dijo

  Не можам да ја вратам мојата сметка на Apple, што треба да направам?

 9.   Јоланда dijo

  Здраво, не можам да пристапам до мојот мобилен телефон, бидејќи тој ме прашува за мојата лична карта, и вистината е, ја заборавив лозинката, како да ја вратам?

 10.   Јоланда dijo

  здраво Ја заборавив лозинката за лична карта во мојот мобилен телефон и немам пристап до неа затоа што ми бара лична карта, благодарам

 11.   Марта Басанте dijo

  Добро утро, сакам да знам како можам да го ресетирам ID-то на мојот iPhone 4s.
  Јас го поврзав со мојот лаптоп и се појави друга сметка освен мојата и ми беше невозможно да управувам со контактите и whatsapp.
  Кога го купив мобилниот телефон, тој веќе беше користен, но ми го дадоа бесплатно и можев да ставам нова сметка на мое име и онаа што се појави, не знам за кого станува збор и бидејќи немам лозинка, таа беше блокиран.
  Ве молам, ако имате решение за мојот проблем, ја ценам вашата соработка.

 12.   Elаел Ринкон dijo

  Сакам да ми помогнете да ја пронајдам мојата лозинка што заборавам што беше тоа 8 карактери за да ја избришам мојата сметка и да го оставам тел празен.
  Може да ми помогнете јас сум очаен.

 13.   Кармен dijo

  Мојот проект за јаболко е деактивиран, не знам зошто, бидејќи не сум заборавил лична карта или лозинка, влегов во мрежата и правам сè, ја сменив лозинката и сè е совршено, но кога ќе го пробам на телефон, јас не дозволува ништо

 14.   Луис dijo

  Мојот iphone 5 mini и внесен од мојот компјутер и тој беше форматиран со iTunes, но тој ме прашува за мојот ID и лозинка што веќе ги создадов и ги иклаудирам ID и лозинка како можам да направам на екранот сигналот што го постави чипот да излезе 3g но не можам да влезам Одлучно е да отворам за да можам да се јавам кажи ми што можам да направам Веќе направив многу обиди и ништо не ми дава една година дека можам да ги вратам мојата лозинка и мојот ID