Како да ја проверите батеријата на вашиот AirTag

Помина нешто повеќе од една година од официјалното лансирање на AirTag и некои корисници веќе почнуваат да ја доведуваат во прашање неговата автономија, особено ако се земе предвид дека неговите батерии не се полнат. Сепак, времетраењето на оваа батерија е прилично долго и не само тоа, промената можеме да ја предвидиме добро однапред.

На овој начин можете да ја проверите преостанатата батерија на вашиот AirTag и да се понапредите со менување на батеријата за секогаш да ги наоѓате вашите предмети. Многу е едноставно, и како и секогаш, во iPhone News ќе ви ги кажеме сите чекори на наједноставен начин.

За почеток, треба да се напомене дека Apple не ни нуди прецизен начин, односно процентуално да знаеме колку батерија ни останала AirTag. Ќе мораме да се задоволиме со слика како онаа понудена во горниот десен агол на нашиот iPhone и ментално да направиме приближна пресметка. Теоретски, батеријата AirTag трае најмалку една година, иако тоа ќе зависи многу од употребата што ќе и ја дадете и колку ќе ја проверите нејзината локација, во мојот случај, ми остана уште многу автономија една година подоцна. Проверувањето е едноставно како ова:

  1. Внесете ја апликацијата Барај на вашиот уред Apple
  2. Изберете Објекти а потоа AirTag чија батерија сакате да ја проверите
  3. Кога ќе се отворат специфичните информации за AirTag, батеријата се прикажува во горниот лев агол, десно на локацијата „play sound“ и под името.

Така лесно ќе можете да ја проверите автономијата на вашиот AirTag. Ако треба да го замените, можете да го погледнете нашето видео каде ви прикажуваме чекор по чекор, но првото нешто што ќе ви треба е батерија CR2032 што можете лесно да ги купите на Амазон или на вашето вообичаено продажно место. Овие батерии (или ќелии) чинат нешто повеќе од едно евро по единица, иако обично доаѓаат во пакувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.