Како и каде да ги видите вашите просечни годишни чекори на iPhone

Епл Види

Една од предностите да се има паметен часовник како Apple Watch и iPhone на врвот е секогаш тоа што тие ни сметаат многу податоци за нашата физичка активност. Во овој случај, она што сакаме да го споделиме со вас е важен податок за нашето здравје што го надминува обуката што можеме да ја направиме или количината на вежба што предлагаме да ја правиме секој почеток на годината, без разлика дали сме дома, теретана или каде било.

Познавањето на бројот на чекори што сме ги направиле во просек за една година, месец, недела или дури и ден, ни овозможува да добиеме идеја за тоа што сме преместиле за ова време и токму во овој момент треба да се подобриме. Едноставно со одење можеме многу да го подобриме нашето здравје, па затоа е важно да се обидеме да го надминеме овој просечен број чекори секоја година. И, прашањето е: Како и каде можам да го видам просечниот годишен чекор на iPhone?

Па, одговорот е многу едноставен, во здравствената апликација на нашиот iPhone. Ако имаме Apple Watch и ја снимиме вежбата, многу информации за нашата активност ќе бидат зачувани таму и за да се види годишниот просек на чекори што сме ги направиле за една година, тоа е едноставно како да се следат овие чекори.

 • Внесете во Здравствена апликација iPhone
 • Кликнете на Краток преглед на дното
 • Пристапете до читањето на чекорите и кликнете на А (години) од врвот

Во овој случај, исто така е можно да кликнете на датумот што се појавува под «Дневниот просек на чекори» и побарајте претходна година за да ги споредите податоците:

Просечни чекори

Се чини покомплицирано отколку што навистина е и можеме да видиме многу интересни информации во оваа апликација за здравство. Без сомнение, ова се податоци што ни помагаат да го подобриме квалитетот на животот бидејќи нè мотивираат да продолжиме да се движиме дури и ако е само прошетка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Чави dijo

  Едно прашање, од каде е екранот на првиот часовник лево? Јас многу пешачам и не гледам мапи или релјефни профили, имам само 3 екрани; паузата, податоците и контролата на музиката. Благодарам

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Чави, екранот лево е од Викилок, апликација за следење рути

   однос на