Како работи споделената библиотека со фотографии во iOS 16

iOS 16 вклучува новитет што долго го чекавме: Заедничката фото библиотека. Сега можеме да ги споделиме сите наши фотографии со други луѓе, и сите можат да додаваат или бришат. Така е наместено и така функционира.

Поставете заедничка фото библиотека

За да ја поставите Заедничката фото библиотека што ви треба да се ажурира на iOS 16.1 на вашиот iPhone или iPadOS 16 на вашиот iPad. Оние со кои ја споделувате вашата библиотека ќе треба да се ажурираат и на овие верзии. Во случај на macOS ви треба да се ажурира на macOS Ventura. Друг услов е тоа да ги синхронизирате фотографиите со iCloud. Нема да можете да ја споделувате вашата библиотека ако вашите фотографии не се зачувани во облакот на Apple. Ако сакате да ја користите оваа функционалност и немате доволно простор во iCloud, ќе мора да го проширите просторот со плаќање за 50GB, 200GB или 2TB и да ги синхронизирате вашите фотографии. Откако ќе бидат поставени на iCloud, можете да ја користите опцијата Заедничка библиотека со фотографии.

Поставки за споделена фото библиотека

На вашиот iPhone или iPad пристапете до поставките на уредот, допрете на вашата сметка и пристапете на iCloud> Photos. На дното на екранот ќе ја најдете опцијата Shared Photo Library. Таму можете да го активирате и да конфигурирате кој сакате да има пристап до него. Можете да го споделите со најмногу 6 луѓе вкупно. На Mac мора да пристапите на истото мени во поставките на апликацијата Photos, во табулаторот „Shared Photo Library“.

Како функционира споделената библиотека со фотографии

Можете да ја споделите библиотеката со фотографии со пет други луѓе за да ја направите вкупно шест лица со пристап до таа фототека. Секој со пристап ќе може да додава, брише и уредува фотографии. Кои фотографии ќе ги споделите зависи од вас, може да биде од сите ваши фотографии до само неколку, ваша одлука е кога ја конфигурирате споделената библиотека со фотографии. Секако, имајте на ум дека можете да имате само еден. Фотографиите што ги споделувате зафаќаат простор само во iCloud сметката на организаторот од фототеката

Заедничка фото библиотека iOS 16

Откако ќе ја споделите вашата библиотека со фотографии, можете да вклучите во апликацијата Фотографии дали сакате да ја видите вашата лична или споделена библиотека. Ако сакате, можете да продолжите да додавате фотографии на споделената, дури и да го правите тоа автоматски ако сакате. Поставките за оваа функција ги имате во Поставките на вашиот iPhone и iPad, во делот посветен на апликацијата Photos. Можете исто така да изберете во камерата каде сакате да се зачуваат фотографиите што ќе ги направите, за што мора да кликнете на иконата на горниот дел од екранот со силуети на луѓе. ако е активирана во жолта боја, фотографиите ќе одат во заедничката библиотека со фотографии, ако се прецртани црно-бела, ќе одат во личната библиотека. Во рамките на апликацијата Фотографии, можете да преместувате слики од една во друга библиотека со фотографии со држење на фотографијата за да се појави контекстуалното мени.

Apple TV и iCloud.com

Цело време зборувавме за iPhone, iPad и Mac, но што е со Apple TV и iCloud на веб? Иако не можете да поставите ниту една од овие функции на Apple TV или iCloud на веб, можете. можете да ги видите фотографиите од Заедничката фото библиотека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.