Како работи тајниот дизајн на тимот на Apple

јаболко кампус во купертино

El Дизајнот е нешто што Apple го зема не само како презентација на своите производи на пазарот, но како нешто што го разликува брендот од конкуренцијата. Сите производи што се на пазарот, и многу други што се чуваат во тајност или кои никогаш нема да ја видат светлината, се вршат според строгите политики за доверливост во таканареченото Secret Design Studio. Иако неговото име укажува на спротивното, сите знаеме дека постои затоа што „Епл“ се претстави во него во повеќе од една рекламна кампања, а runsони Ив е тој што ја води. Се разбира, знаењето за неговото постоење не значи да знаете како работи. Ние зборуваме за ова денес.

Вистината е дека овој таен оддел за дизајн се наоѓа во област на која очигледно мора да се пристапи преку акредитација. Во него, сè е дизајнирано така што апсолутно никакви податоци не излегуваат од таму. Студијата се наоѓа во LL2 на приземјето и е препознатлива по долгиот wallид. Всушност, за да се избегне секој curубопитен поглед однадвор, неговите прозорци се внимателно дизајнирани за да се избегне протекување на овој начин. Вистината е дека нејзината локација овозможува да се олесни независна работа и истовремено близу до сите оние кои ги прават можните дизајни креирани од Apple.

Но, ова не е сè. Не само доверливоста е она што го прави Специјално студио за дизајн на „Епл“. Yони Ив има специфична канцеларија во оваа област, од која управува со човечкиот тим и се грижи за започнување нови проекти. Тука работите со прототипови, со нови идеи и бура на идеи за да откриете што може да биде следно. Но, се анализира и пазарот за да се откријат вкусовите и потребите на потрошувачите со цел да се најде решение. И, од толку многу техника, од каде потекнува креативноста?

Некои го велат тоа голем дел од креативната компонента на одделот за таен дизајн на Apple Го става вашиот мебел и сите додатоци што го украсуваат. Во реалноста, на овие простори нема апсолутно ништо што не е рачно изработено. Сите елементи се изградени во деликатен занаетчиски процес што носи, иако не е секогаш видлив, дизајнот на „Епл“ при неговото создавање, бидејќи тие беа исти што создадоа „iPod“, „iPhone“ или „Macbook“ кои ги замислија. Што сметате за нај curубопитно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Paco dijo

  Која глупост. тотално, не велите ништо, како и секогаш ...

 2.   Од аеро23 dijo

  Тој е во право, иако не е глупав, но ако е вест за пополнување, тоа е исто како да се каже дека iPhone 7 ќе биде потенок и ќе излезе во септември, ако сите го знаеме тоа веќе