Споредба помеѓу Dash, Слушалките и AirPods

airpods-the-цртичка

Безжичните слушалки на Apple генерираа многу очекувања, не може да бидат помалку, сто проценти безжични слушалки со кои Apple има намера да создаде совршен додаток за нашиот iPhone. Сепак, споредбите се одвратни, но ние ги сакаме. Во овој случај, знаеме дека Samsung претходно нудеше сличен производ. Toе се фокусираме на производот создаден од Браги, наречен Цртичка. Значи ајде да погледнеме во оваа споредба помеѓу The Dash, Слушалките и AirPods, трите индивидуални, безжични слушалки за уво што во моментов ја претставуваат оваа палета на производи. Оваа споредба ќе ги понуди и можностите на производите и нивните крајни цени и компатибилност, не пропуштајте ја.

Во оваа споредба ги наоѓаме точките што Браги одлучи да размисли да ги спореди овие уреди. Можеме да најдеме официјална компаратива на Браги сепак, на нејзината официјална страница на Фејсбук, претпочитавме внимателно да го анализираме и да го донесеме на шпански јазик, за да одлучите сами. Да се ​​соочиме, вистинската споредба се појавува помеѓу The Dash, безжичните слушалки во ушите што ги нуди фирмата. Браги, и AirPods, секако поевтината алтернатива и со помалку функции од Apple. Меѓу категориите ќе го најдеме следново: Bluetooth, отпорност на вода, аудио прочистување, следење на фитнес, музички плеер, оперативен систем што може да се надополни, траење на батеријата, различни големини и што е најважно, цената.

Отсекогаш бргу зборувавме дека цената што ја нуди Apple за овие слушалки не е скапа, особено ако ги земеме предвид алтернативите на пазарот. Анализирајте сами дали ова е реалност или не. Toе ве оставиме веднаш под графиконот што го развивме во која можеме да ги видиме истите информации како и службеното лице Браги, но пренесени во нашата јазична заедница. Не пропуштајте ги деталите, ќе ги анализираме повнимателно.

Објективните податоци за споредбата

споредба-AirPods

Прво на сите, ќе застанеме на Компатибилност со Bluetooth. Иако Air Pods несомнено ќе се фокусираат на аудио од AirPlay конекцијата и NFC спарувањето, тие исто така имаат целосна компатибилност за секој уред што емитува аудио преку Bluetooth. Како би можело да биде поинаку, слушалките на Самсунг ја имаат и оваа целосна компатибилност. Меѓутоа, во следните функции и карактеристики, слушалките на Самсунг почнуваат да стекнуваат значителна предност во однос на нивните конкуренти, без сомнение далеку од јасен победник.

AirPods не нудат ниту водоотпорност, ниту имаат коментирано за пот, што автоматски ги отфрла за спорт. Од друга страна, тие немаат софтверски системи за прочистување на звукот, и покрај фактот дека AirPods имаат свој систем за вентилација што наследува од EarPods и дизајнот што ги прави неговите први чекори со аудио. Што се однесува до следењето на фитнесот, тоа е уште еден аспект во кој ги отфрламе AirPods, иако се разбира, AirPods се бескорисни без уред со кој се спарени, а за следење на фитнес, iPhone и Apple Watch знаат многу. AirPods исто така немаат внатрешен плеер за музика, нешто со што го имаат The Dash, за да можат да ги користат целосно независно. Во однос на големината, The Dash вклучува адаптери за мали, средни и големи димензии за нежни уши, додека AirPods имаат уникатен дизајн, кој и покрај тоа што е удобен за многу луѓе, не е за другите кои на крајот се ослободуваат од нив.

Одиме на последните два дела, каде AirPods се обидуваат да ја балансираат скалата. Првата е цената, Цртичката чини не помалку од 299 €, цена на висина на најспецијалните професионални слушалки, толку многу функции имаат цена, но секако, можеби сè што сакаме е удобно да слушаме музика. Од друга страна, AirPods чинат 170 €, скоро половина од нивната конкуренција, логична причина зошто тие нудат помалку функции. Последниот дел е батеријата, додека The Dash нуди 4h со своите полнења при движење, AirPods нудат 5h автономија, плус онаа на преносливата кутија.

Време е да процените сами и да споделите во коментарите кои од понудените слушалки ви се чинат подобра опција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јосеманкс21 dijo

  Да видиме, може некој да ми објасни каква врска има „Даш“ од Браги со Самсунг ??? Dash се слушалките на марката Bragi кои ги знам ... Samsung нема никаква врска со тоа. Ушите на марката од Јужна Кореја се нарекуваат Samsung gear iconX. Те молам, некој објасни ми што се случува тука!

 2.   Xavier dijo

  Од првиот пасус забележувате дека нешто не е во ред. Како што вели претходниот коментар, „Самсунг“? Ништо да се види! Како можете да напишете нешто без барем да го испитате минимумот? И тогаш обидете се да споредите со The Dash, кога во реалноста би било против Слушалките. За останатото, текстот не придонесува ништо .. Ах да, преводот на сликата, но подобро да одам до изворот.