Контролирајте беспилотни летала и ги вклучувате светлата со Apple Watch? Сега е можно

Дрон-Apple-Watch

Дали некогаш сте помислиле да стигнете контролирајте дрон со вашиот Apple Watch? Или, вклучете ги и исклучете ги светлата со цртање гестови во воздухот? Вистината е дека доаѓањето на технологијата и експанзијата во скоро сите области доведе до подобрувања во нашите животи и нови полиња на експериментирање со неа. Носените уреди се оние што овојпат ја означуваат иднината на технологијата што е секогаш таму, дури и ако не ја сфаќаме.

Група млади Тајванци, по повеќемесечна напорна работа, успеаја да дојдат до формулата што ви овозможува да управувате со мали системи од далечина. Таков е случајот со летачки беспилотни летала - кои толку многу се продаваат во последно време - или некои понови, како што е популарната „бубачка“ од последната рата на „Војна на вездите“, репликата на дроидот ББ-8.

Ова значи ослободување од дополнителни физички контроли и копчиња што се мешаат во нивната употреба. Но, опциите за ова откритие не се оставени таму, но исто така можеме контролирајте ги светлата во нашата куќа како никогаш порано. Ова е нешто што во моментов може да се направи со Сири и Филипс Хју, на пример, но ова оди понатаму.

https://www.youtube.com/watch?v=uCUSS06_xS8

Willе биде доволно тоа ајде да направиме форма на „R“ за „црвено“ во воздухот, така што светлото да стане црвено Ако направиме облик на „Y“ од „жолто“ (жолто на англиски јазик), бојата ќе стане жолта. Ние исто така можеме да извршиме активности како плескање за целосно вклучување или исклучување на светлата. Без сомнение, тоа е малку повеќе што ни дава увид во тоа каква ќе биде иднината за кратко време, правејќи повеќе со сè помалку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.