Creative Outlier Pro, премиум карактеристики под 90 евра

Ги тестиравме новите слушалки на Creative, моделот Outlier Pro за помалку од 90 евра ни нудат функции резервирани за многу поскапи модели.

Creative ни го нуди својот нов Outlier Pro со хибридно активно поништување на шум, автономија до 60 часа, безжично полнење, IPX5 сертификат и многу избалансиран звук го изедначуваат. Ако ги собереме сите овие функции и додадеме дека секоја од нив работи со висока нота, тешко е да се поверува дека неговата цена е под 90 евра, но за среќа, тоа е вистината. Ги тестиравме и ви даваме свое мислење.

карактеристики

Кога ја отвораме кутијата, првото нешто што го гледаме е футролата за полнење што исто така служи за да ги чува слушалките и секогаш да се користат. Случајот има а метален финиш што му дава поинаков изглед од вообичаените пластични карго кутии. Чувството на допир е многу добро и иако е поголемо куќиште од повеќето, неговиот заоблен и издолжен дизајн го прави лесен за носење во џеб.

Надвор има три LED диоди кои не го покажуваат статусот на полнење на слушалките и куќиштето. Додека слушалките одат само од црвено (полнење) до зелено (целосно полнење), централната LED диода што се однесува на куќиштето има три бои (зелена, портокалова и црвена) кои укажуваат на преостанатата батерија во неа. При полнење на куќиштето, црвената боја означува полнење, а зелената боја покажува дека полнењето е завршено. За да ги видите LED диодите, само треба да го отворите куќиштето, кое се лизга на страната покажувајќи ги слушалките.

Во кутијата имаме и ние два комплети силиконски врвови (плус оние што веќе доаѓаат во слушалките) за да ги користиме оние што најдобро одговараат на нашите уши. Вклучен е и кабелот за полнење (USB-A до USB-C), единственото нешто што ни недостасува е полначот, но можеме да користиме кој било што го имаме дома или приклучок на нашиот компјутер.

на спецификации Овие слушалки за во уво се навистина неверојатни со оглед на нивната цена:

 • Поврзување Bluetooth 5.2
 • AAC кодек
 • Хибридно активно поништување на шум
 • Амбиентален режим
 • Контроли на допир
 • 60 часа целосна автономија (40 часа со активно поништување на бучавата)
 • 15 часа со едно полнење (10 часа со активно поништување на шумот)
 • Безжично полнење
 • шест микрофони
 • Драјвери обложени со графин
 • Сертификација за IPX5

Хибридно поништување на шум

Досега можеби сте слушнале за два типа на поништување шум: активно и пасивно. Пасивноста се постигнува преку физичка изолација однадвор, или со употреба на слушалки кои целосно го покриваат вашето уво или преку силиконски приклучоци кои го изолираат ушниот канал. Активното откажување се постигнува со микрофони сместени во слушалките, кои го земаат надворешниот шум и го поништуваат. Овие микрофони може да бидат од надворешната страна на слушалката, што овозможува подобро откажување, но обично влијае на звукот што го слушате, или внатре, што обично нуди подобар звук, но откажувањето не е толку добро.

La Хибридното поништување на шумот се постигнува со комбинирање на микрофони однадвор и внатре, со кој го комбинирате најдоброто од двете опции. Покрај тоа, мора да го додадеме пасивното откажување благодарение на силиконските приклучоци. Крајниот резултат е добро поништување на бучавата, не најдобро на пазарот, но да најдобро што сум пробал во слушалки од тој сегмент, а пред се она што најмногу ми се допаѓа е тоа што звукот што го слушате едвај влијае со активирање или деактивирање на откажувањето, нешто што обично се случува кај слушалките во овој опсег на цени кога вклучуваат активно откажување (нешто необично во моментот).

Режимот на транспарентност е помалку задоволителен од поништувањето на бучавата. Квалитетот на звукот што го добивате однадвор не е кристално чист, па дури и неговото поставување на максимално ниво понекогаш го отежнува доброто да се слушне ако некој разговара со вас. Можете да се префрлате помеѓу трите режими (транспарентност, откажување, нормално) со помош на контролите на допир тоа е на надворешната површина на слушалките. И можете да ги регулирате нивоата на режимот на транспарентност и активното поништување на шумот од апликацијата за која е наменета Андроид y iOS.

А многу комплетна апликација

Апликацијата Creative за iOS ви овозможува да приспособите многу функции на слушалките. Исто така, не е многу вообичаено слушалките со оваа цена да имаат толку многу нивоа на прилагодување. Можете да го измените изедначувањето на звукот, за да се даде поголема релевантност на басот или токму спротивното. Можете исто така да ги менувате нивоата на поништување на бучавата и режимот на транспарентност, како што веќе ви кажавме.

Друго Опциите за прилагодување вклучуваат контроли на допир. Со различни опции за десната и левата слушалка, можеме да ја зголемиме и намалиме јачината на звукот, да го активираме режимот за откажување шум или транспарентност, да ја паузираме или продолжиме репродукцијата или да го стартуваме виртуелниот асистент (Siri на iPhone и Google Assistant на Android). Има многу опции за конфигурирање на контролите и тоа е многу ценето.

Квалитет на звук

Најважната точка на слушалките, а овие Creative Outlier Pro добиваат добра оценка. Без да се допре ништо од изедначувањето, звукот е забележлив со доминација на басовите, не е ништо многу претерано, но тие се доста евидентни. Ако не ви се допаѓа, можете да го измените изедначувањето или ако мислите дека се уште се малку, тогаш имате простор да ги зголемите. Мене лично ми се допаѓа звукот што го нуди стандардно, има добро ниво на гласност, а инструментите и гласовите се доста добро диференцирани. Неговиот звук се приближува до квалитетот на другите слушалки кои чинат повеќе од двапати.

Creative ни го нуди звукот Холографски SXFi, нешто што би можеле да го поистоветиме со „Dolby Atmos“ на Apple Music со AirPods Pro. За ова имаме специфична апликација која треба да ја преземеме (линк), а исто така поминете низ малку тежок процес на конфигурација, но крајниот резултат вреди. Штета е што работи само со музика зачувана на вашиот уред, не е компатибилен со стриминг услугите, па затоа неговата употреба во микрофоните е доста ограничена.

Мислење на уредникот

Creative Outlier Pro се издвојува по својата одлична автономија, со повеќе од прифатливо активно поништување на бучавата и прилично добар звук за опсегот на цени во кој се движиме. Апликацијата со многу опции за конфигурација го комплетира комплетот кој за вредност за парите е одлична алтернатива за оние кои бараат добри слушалки со премиум функции под 90 евра. Можете да го купите за 89,99 евра на веб-страницата на Creative (линк) а доколку го користите кодот за попуст OUTLIERPRO ќе имате 25% попуст со она што останува по спектакуларна цена.

Creative Outlier Pro
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
89,99
 • 80%

 • Creative Outlier Pro
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 23 април 2022
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • звук
  Уредник: 90%
 • Откажување
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Одлична автономија
 • Добро активно поништување на бучавата
 • Апликација со опции за прилагодување
 • Добар квалитет на звук
 • Безжично полнење

Contras

 • Нема детекција на уши што ја паузира репродукцијата кога се отстранува

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.