Курсот на Твитер повторно се менува: сега вработува

Преземете видеа на Твитер

Откако Илон Маск се појави на Твитер, компанијата со малата сина птица објавува вести секој втор ден. Отпуштања, нови функции, други неуспешни функции, скандали... но се чини дека конечно има малку светлина на крајот од тунелот и сето тоа не е лоша вест за новата компанија на тајкунот. Твитер почнува да вработува и го прави тоа во многу различни делови од оние на кои се фокусираше до денес.

Неодамнешните отпуштања и сите оставки по тврдењата на Маск за напорно работно време го оставија Твитер со многу мал број работници (помалку од 1000 и земајќи го „многу мал“ со претпазливост, се разбира). Твитер го намали својот персонал за две третини во споредба со тоа што беше пред доаѓањето на тајкунот. Се чини дека насоките од врвот не одговараат баш на сите и тоа се одрази на бројот на вработени.

Само нов вработен (иако тоа е само 12 недели) има Твитер: хакер Џорџ Хоц (Geohot). Илон отсекогаш бил голем обожавател на Geohot во минатото и, според The ​​Verge, овој договор за соработка е веќе потврден каде неговата работа ќе се фокусира на лошиот пребарувач што моментално го има Twitter.

Но, ова вработување не се очекува самостојно бидејќи Маск на состанок со целиот персонал на Твитер разговарал за намерите на компанијата како што дознава The Verge: компанијата ги прекина отпуштањата и активно регрутира за инженерски и продажни позиции и дека вработените се охрабруваат да упатуваат.

Од друга страна, се чини дека Twitter (или Илон Маск) има планира да интегрира гласовен и видео разговор во самата апликација. Нешто што би било придружено со веќе лансираната гласина дека на директните пораки ќе бидат шифрирани од крај до крај според намерите на Маск. The Verge не само што известува за ова, туку го споменува и следново добиено од снимка од интерен состанок:

Врамени во презентациски слајдови со наслов „Твитер 2.0“ во седиштето на Твитер во Сан Франциско во понеделникот, Маск им рече на вработените дека компанијата ќе ги шифрира ДМ-адресите и ќе работи на додавање шифрирани видео и гласовни повици помеѓу сметките.

Тие, исто така, работат (и многу напорно) во Сан Франциско за да го поправат еден од најпознатите неуспеси во ерата на Маск: Twitter Blue. Проверката за верификација на плаќањата доведе до многу кражби на идентитет на луѓе и компании, што има реални и фатални последици за бизнисите и оние кои се имитираат.

Функционалноста, која беше повлечена набргу по нејзиното лансирање и воведување на уште една сива проверка за верификација со текст „Официјално“, Повторно ќе излезе на 29 ноември. како што дозна и The Verge. Не знаеме многу повеќе детали за тоа како ќе се имплементира оваа функционалност, она што го знаеме е тоа ќе дојде со поправки, така што фишингот повеќе не е проблем на социјалната мрежа. Ова, и според гласините, може да се добие со проверка на картичките што се користат за плаќање на услугата од 8 долари, но никој не вели дека услуга како Revolut не може да се користи за користење на дигитални или „втиснати“ картички што го отежнуваат тоа. верификација од Твитер.

Додека се активира земјотресот на Твитер, Корисниците бараат алтернативи за сопствената социјална мрежа на птицата. Не само личности од светот на Apple како Фил Шилер ја избришаа својата сметка, има многу други кои исто така размислуваат за други алтернативи. До сега, Мастодон се покажа како најпопуларен од нив. Бидејќи лажните сметки се особено проблематични за новинарите, The New York Times известува дека Journa.host на Mastodon се надева дека ќе стане сигурна алтернатива. TechCrunch, од своја страна, известува дека Tumblr исто така додава поддршка за ActivityPub, друга платформа напојувана од Mastodon.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.