Слика VR: очила за визуелна и виртуелна реалност за iPhone 6

фигмент-вер

На почетокот на следната година, добар број на уреди за уживање во виртуелната реалност во нашите домови. Веќе некое време, виртуелната реалност стана технологија на иднината и повеќето големи компании ги насочија своите напори кон развој на уреди за да уживаат во тоа.

Оваа технологија не е фокусирана само на гледање видеа, туку компании како Сони го создадоа PlayStation VR, кој ќе ни овозможи да уживаме во игри како никогаш порано, влегувајќи во играта како да сме дел од неа.

Целата оваа технологија ни овозможува удобно да уживаме во виртуелната реалност во нашите домови. Ако сакаме да уживаме во тоа, можеме да го искористиме Google Cardboard, но токму она што се вели пријатно за транспорт не се. Ова е местото каде што влегува Слика VR.

Figment VR е случај за заштита на нашиот iPhone 6, но исто така интегрира преклопен прегледувач на виртуелна реалност, за да не се меша кога го користите уредот во нашиот секојдневен живот, како и да се става во кој било џеб. Ако сакаме да го искористиме, треба само да притиснеме копче за да се расплетува опремата и да започнеме да уживаме во преносна виртуелна реалност.

Но, покрај тоа што го користите како очила за виртуелна реалност за да уживате во оваа содржина, исто така можеме да го користиме како штанд за прегледување филмови без да го поддржувате уредот. Навлаката е изработена од амортизерска пластика и алуминиум и е достапна во црно-бело. Во моментов, скинерите се определија само за платформата „Епл“, бидејќи во моментов има голем број апликации што ни овозможуваат и снимање и репродукција на содржини од овој тип.

Благодарение на овој случај / очила за виртуелна реалност Можеме да се искачиме на Монт Еверест, да пливаме со ајкули, да уживаме во концерти, да посетуваме урнатини, да шетаме низ вселената, да летаме како птици ... за цена од 55 долари на кампањата Кикстартер што штотуку започна. На уште 50 дена до крајот, компанијата веќе ги достигна 75.000 XNUMX американски долари што им беа потребни за да можат да го реализираат проектот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.