Најновата надградба на Gboard ни донесе нови емотикони и диктат на глас меѓу другите новини

Момците од Google штотуку најавија ново ажурирање на нивната тастатура за iOS, Gboard, тастатура која малку по малку стана една од најкористените од корисниците на iOS поради можностите што ни ги нуди. Gboard на Google ја интегрира можноста за пребарување директно од апликацијата каде што сме, покрај GIF-и, емотикони и многу повеќе. Најновата надградба на Gboard штотуку додаде 15 нови јазици, нови емотикони, гласовни диктати и Google Doodle, така што ќе можете да уживате во нив во секое време, без да мора да го посетувате пребарувачот.

Што има ново во верзијата Gboard 1.3.0

 • Момците на Гугл тие само додадоа 15 нови поддржани јазици со оваа фантастична тастатура од Google: каталонски, чешки, хрватски, дански, латиноамерикански шпански, фински, грчки, холандски, унгарски, малезиски, полски, романски, руски, шведски и турски.
 • Друга новина што ни ја донесува оваа надградба е поврзана со диктатот на гласот, кој дозволете ни да правиме прибелешки или да испраќаме пораки директно без оглед на тоа што правиме, идеално за оние времиња кога не можеме да ја користиме тастатурата.
 • Google Doodle исто така доаѓа во Гборд. На овој начин ќе можеме проверете ги најновите ажурирања од Google Doodle, Дудли што ги објавувате во спомен на посебни датуми, празници, настани, датуми на раѓање на познати луѓе. За да се консултираме со лавра на денот, само треба да кликнеме на копчето G кога ќе ни покаже мала анимација.
 • Во ова ажурирање не можеше да пропушти нови емотикони за iOS 10, емотикони што можеме да ги споделуваме директно од апликацијата за пораки на оваа верзија на iOS, верзија која се фокусираше на значително подобрување на апликацијата за пораки за да се обиде да им конкурира на најкористените апликации за пораки.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мартен dijo

  Не можам да го инсталирам ова најново ажурирање на Gboard… и тоа престана да работи за мене. Имам ажуриран iPhone 6. Ажурирањето е половина готово и ми вели „невозможно е да ја преземам апликацијата“. Имам простор ... Дали му се случува на некој друг?