На глобалниот пазар на паметни звучници доминира и Амазон

HomePod

Пред неколку дена разговаравме за пазарниот удел на секој производител во секторот за паметни звучници и каде Амазон доминираше на пазарот во САД, со учество од повеќе од 70%. Меѓутоа, ако зборуваме глобално, Амазон продолжува да доминира но со многу помал надоместок.

Момците од Strategy Analytics објавија нов извештај, што одговара на четвртиот квартал од 2019 година, каде можеме да видиме како испораките на паметни звучници достигнаа 146.9 милиони единици во 2019 година и каде, уште еднаш, Амазон е сè уште крал. Apple, со HomePod, е на шестата позиција, со удел на пазарот од 4,7%, 0,6 поени повеќе отколку во 2018 година.

Удел на пазарот на паметни звучници Q4 2019

Во текот на четвртиот квартал на 2019 година, Амазон испорача 15,8 милиони паметни звучници, што му овозможи да се здобие со 28,3% удел на пазарот, што претставува зголемување од 16% во споредба со истиот период од претходната година.

На втората позиција, го наоѓаме Гугл, чии пратки достигнаа 13,9 милиони единици и учество од 24,9%. Растот што го доживеа Google е 20% ако го споредиме со четвртиот квартал од 2018 година, четвртина во која испорача 11.5 милиони паметни звучници. Голем дел од растот што го доживеа Google се должи различни промотивни договори што ги постигна и со Spotify и со YouTube.

На третата, четвртата и петтата позиција, наоѓаме Бајду, Алибаба и Xiaomi, со удел на пазарот во текот на четвртиот квартал на 2019 година од 10,6%, 9,8 и 8,4%, соодветно. Овие паметни звучници се достапни само во Кина, за разлика од останатите модели што се достапни ширум светот.

Јаболко, не информира за бројот на уреди што ги пуштија на пазарот, при што аналитичарите треба да си го изгребат животот со синџири на снабдување за да се обидат да откријат барем бројот на уреди што ги испратиле на пазарот за продажба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.