Изгледа дека iTunes ги има своите денови броени на macOS

Ако има апликација на Apple што собира едногласни негативни критики, тоа е несомнено iTunes. Апликацијата, достапна на macOS и Windows, некогаш беше неопходна за да може да ги ажурираме нашите уреди, да управуваме со нашата музика или да правиме резервни копии. Ова време е поминато и повеќето корисници сигурно не се ни сеќаваат кога последен пат го отворија.

Се чини дека плановите на „Епл“ за блиска иднина не се охрабрувачки за оваа апликација и бидејќи многу корисници бараа подолго време, компанијата ќе ја подели апликацијата во неколку независни апликации: Музика, ТВ, Подкасти и Книги.

Една од овие апликации веќе постои во macOS, Книги, иако сè уште не вклучува аудио книги, кои би станале дел од неа доколку се исполни оваа гласина. Веќе е најавен уште еден, ТВ, кој ќе ги содржи платформата Епл ТВ и услугата Епл ТВ + што ќе пристигнат оваа есен. Само би требало да ја видиме апликацијата Music and Podcasts на macOS, што би било огромно олеснување за многу корисници (вклучувајќи ме и мене) кои избегнуваат да ги користат овие услуги на macOS токму поради тоа колку е незгодно да се користи iTunes во споредба со тоа колку е едноставно да се користат самостојни апликации на iPhone или iPad.

Токму Стив Тротон-Смит ја објави оваа можност на Твитер врз основа на докази што тој не сакал да ги открие. Овој развивач во многу наврати ги анализирал кодовите iOS и macOS, предвидувајќи многу новини што подоцна ги откри Apple, па затоа неговата сигурност е висока. Покрај тоа, оваа гласина совршено се вклопува со доаѓањето на Марципан, проектот на Apple за да ги направи апликациите „универзални“ за iOS и macOS. ВЕREЕ имаме примери за апликации за iOS што се пренесени на macOS, како што се Home, Stocks, News или Voice Notes.


5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ими имац dijo

  Тој iTunes е незгоден? Штета што не сте имале момент да се замарате со тоа како работи iTunes, како да додавате корици, текстови, информации, групни албуми, за мене тоа е од суштинско значење и го користам секој ден за да слушам МОЈА музика додека користејќи мак.

  1.    Луис Падилја dijo

   Штета е што не сте се потрудиле да пребарувате пред да зборувате затоа што имам упатства за тоа како да го користите iTunes објаснувајќи како работи во длабочина. Дека тој смета дека е незгоден не значи дека знае како да се справи со тоа. Дека го користите не значи дека има многу луѓе кои сметаат дека е болна апликација.

 2.   Хуанма dijo

  Исто така, го користам секој ден, за да креирам или модифицирам мои плејлисти, да управувам со преземени филмови и серии и да можам да ги гледам на мојата Apple TV со споделената библиотека, итн ... Ако сакате да го поедноставите и да направите 3 апликации од еден, не гледам многу поедноставување на тоа.

 3.   Амбиент dijo

  Јас го користам главно за поставување фотографии од мојот Mac на апликацијата Фотографии. Дали знаете нешто за тоа како можеме да го сториме тоа ако го елиминираат? Бидејќи не сте коментирале за ниту една фотографија

 4.   Joaquin dijo

  Па, јас сум некој друг што го користи iTunes секој ден за да слуша музика и вистината е, за што ја користам (управување со мојата музичка библиотека, поставување на омоти на албуми, итн.) Не ми изгледа многу комплицирано.
  Друга работа е што Apple се чини дека е решен да се претплатите на Apple Music насилно. Го купив HomePod и иако звучи многу добро, ако претходно бев информиран и знаев дека е дизајниран под претпоставка дека ако го купите ќе платите фиксна претплата на Apple Music, јас не би го купил и би се одлучил за некои Сонови или слично, поевтино и стерео.
  Ако потегот на Apple за вчитување на iTunes е насочен кон добивање на замена што ќе ве присили да ја консумирате Apple Music ... ќе мора да бараме друга опција освен Apple за да слушате музика на iMac ... или да направите салто на компјутер , затоа што не сум подготвен да плаќам месечно кога имам голем сопствен клуб… и го имав и тримесечниот пробен период на Apple Music и тоа воопшто не ми се допаѓаше !!
  Јас би рекла еј Сири стави џез и јас би свирел Ења. Му реков да стави блуз и да стави било што ... и катастрофалниот интерфејс, таму се губам да најдам што ме интересира.