Бозе додава гориво на огнот: неговите тивки удобности се ослободуваат од каблите

Бозе QuietComfort 35

Во овој момент, не можам да замислам ниту една личност да се изненади кога „Епл“ објави дека iPhone 7 / Plus не вклучува 3.5 мм порта за слушалки. И тоа е дека веќе имало многу гласини, производители на додатоци, па дури и коментари од луѓе кои се посветени на светот на звукот што сугерираат дека е дојдено време да се направат промени. Последен што го стори тоа беше марката Бозе и тоа го стори со лансирање на слушалки QuietComfort 35 безжичен.

На Тивок комфор 35, достапно за 379,95 €Тие се практично исти како и претходниот модел, слушалки кои веќе беа многу добри, но го имаа она што за некои би било хендикеп на каблите, а јас велам дека „за некои“ затоа што други мислат дека звукот секогаш ќе патува подобро на физички пат отколку летање низ воздухот. Бидејќи не може да биде поинаку во квалитетни слушалки како оние произведени од Bose, QC35 исто така вклучува технологија на Откажување на бучавата.

QuietComfort 35, многу добар, убав, но не толку ефтин

Според Босе, QC35-ите имаат а автономија од 20 часа, што воопшто не е лошо, но тоа е повеќе или помалку иста автономија што ја нудат другите квалитетни безжични слушалки. Во секој случај, тоа е два часа повеќе од она што е Папагал зик, барем во својата втора верзија.

Кога започнаа гласините дека Епл нема да ја вклучува портата за слушалки од 3.5 мм, почнувајќи од iPhone 7, се сеќавам дека прочитав статија за мислење во која се тврди дека тоа е позитивен чекор, бидејќи тоа ќе ги принуди производителите на слушалки да ги подобрат своите производи, како и врските, да не спомнувам дека конечно можеме да уживаме во дигитален звук и оставете настрана приклучок кој е роден во деветнаесеттиот век. Останува да видиме дали сето ова е вистина и, што ми се чини поважно, дали Apple одлучи да користи USB-C.

Можеби е случајност, но многумина тврдат дека случајноста не постои и дека Босе ги лансираше овие слушалки три месеци пред презентацијата на iPhone кој скоро сигурно нема да користи 3.5 милиметарска порта само додава повеќе гориво на огнот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.