Нов симфониск, уметност и добар звук споени во еден производ

ИКЕА и Сонос повторно соработуваат во создавањето на новиот Симфониск, оригинален звучник кој исто така е слика и кој покрај украсувањето на вашата соба ги има сите квалитети и карактеристики на звучник Sonos.

Со идеја да ги камуфлирате звучниците во заеднички предмети во куќата, ИКЕА и Сонос лансираа библиотека и светилка пред неколку години што н surprised изненадија со нивниот дизајн и тоа што беа најприфатливите звучници на Сонос. до тој момент. Два украсни објекти во кои беа сместени безжични звучници со целиот квалитет што го карактеризира еден од најважните брендови во секторот, Sonos. Летово на ред е нов звучник со иста филозофија, но овој пат наместо предмети за мебел одлучија звучникот да го стават во кутија.

Рамка

Како слика, ја работи својата работа. Достапно е во две бои (црно -бело) со модерен дизајн кој подоцна може да се размени за некои други фронтови што ИКЕА ги има на својата веб -страница. Тоа е точка во нејзина корист да можеш да го смениш платното кога ќе се измориш од оној што го имаш без да мораш да го смениш целосниот звучник, но сигурно би било уште подобро да можеш да го персонализираш со фотографии или сопствени дизајни , сепак тоа не е можно ниту знаеме дали ќе биде. во иднина. Промената на дизајнот е прашање на неколку секунди, како што можеме да очекуваме од производот на ИКЕА.

Можеме да го закачиме на wallид, или да го поставиме на некоја површина. Вклучени се и додатокот за закачување и гумените стопала, ако претпочитаме да го ставиме на нешто, како и долг кабел од 3 и пол метри во должина што ќе ни овозможи да користиме скоро секој приклучок што ги имаме во собата. Кабелот е покриен со плетена топка и е бел, дури и во црн модел, веројатно за подобро да се маскира на идот. Звучникот, исто така, вклучува простор за складирање на вишокот кабел, идеја што е едноставна, но и брилијантна.

Јас сум непријател на видливите кабли, ги имам само најважните, така што од првиот момент знаев дека овој звучник ќе биде поставен на некоја површина за да може да го скрие кабелот. Признавам дека ова е многу личен проблем што сигурно на повеќето од вас ни најмалку не им е грижа. Друга одлична идеја од ИКЕА беше да се вклучи можноста за хранење друг звучник од приклучок што се наоѓа на истиот звучник, за да не треба да барате друг приклучок. Тој кабел што директно ги поврзува двата звучници ќе треба да се купи одделно.

Откако ќе се постави, нема елемент што може да ви даде индиции за вистинската функција на оваа слика. Нема видливи контроли, нема светкави логоа или нешто слично. Само кабелот (во случај да се види) ќе може да го даде, или кога е во функција. Меѓу полицата за книги, светилката и сликата, без сомнение нај камелеонски е второто.

Звучник

Sonos има обемен каталог на звучници, каде што Sonos One може да се смета како репер според кој се споредува остатокот од опсегот, со звучници подобри од One и други полоши. Кога ги анализиравме претходните звучници, „Симфониск“ од ИКЕА, исто така во соработка со „Сонос“, коментираше дека полицата за книги „Симфониск“ (цена од 99 евра) звучела нешто полошо од „Сонос Оне“, и светилката навистина имала сличен звук. Па, оваа кутија на Симфониск има звук многу поблиску до светилката (и Сонос еден) отколку полицата за книги..

Поврзана статија:
Преглед на звучници SYMFONISK од IKEA и Sonos

Sonos се карактеризира со многу избалансирани звуци, иако подоцна можете да ги прилагодите со еквилајзерот што е вклучен во апликацијата iPhone. Оваа рамка на Симфониск ја исполнува оваа премиса, со бас, средни и високи тонови кои се однесуваат многу добро во секој вид музика. Како и кај звучниците Sonos One или другите Symfonisk, за голема просторија, многу е подобро да користите пар звучници што може да се поврзе стерео за подобар звук што ја исполнува просторијата. Како и Sonos One, немаме ниту Bluetooth, ниту помошен влез, само WiFi и Ethernet конекција.

Освен што не е можно да се инсталира асистент (Амазон или Google Assistant), останатите карактеристики на Sonos остануваат недопрени во овие симфонизи на ИКЕА, и тоа е одлична вест. Multiroom, стерео парови, компатибилност AirPlay 2, дури и можност да ги користите како сателити на Sonos Beam или Arc за да поставите домашно кино во вашата дневна соба. С Everything што можете да направите со Sonos One, можете да направите со Symfonisk. Помалку користете виртуелни асистенти, како што наведов претходно. Иако ако имате Amazon Echo, можете да го конфигурирате така што музиката ќе свири на вашиот Sonos, па не е премногу лошо.

Апликацијата Sonos е многу комплетна, со опции за изедначување. Исто така е компатибилен со која било услуга за стриминг музика што ја знаете, може да користите иста апликација за да слушате Apple Music, Spotify, Deezer или што и да сакате. Сите ваши листи за репродукција, преференции ... ќе ги најдете во апликацијата Sonos веднаш штом ќе ги поврзете вашите сметки во поставките на апликацијата. Како корисник само на Apple Music не го користам, но ако користите неколку услуги, ќе биде многу интересно.

Мислење на уредникот

Со сите карактеристики што ги карактеризираат звучниците Sonos и квалитетот на звукот што практично не се разликува од Sonos One, овој нов Symfonisk крие добар звучник под маската на кутија по многу интересна цена. Без разлика дали се користи сам, како двојка или како уште еден елемент од целата ваша опрема за Sonos, Овој Симфониск нема да ве изневери поради неговиот звук иако неговата цена не е евтина: 199 евра во ИКЕА (линк)

Симфониски
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • Симфониски
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Предности
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Сонос перформанси и квалитет
 • AirPlay 2
 • Оригинален дизајн
 • Можност за совпаѓање и групирање

Contras

 • Нема Bluetooth или аудио влез
 • Кабелот може да биде „досаден“

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.