Нов трик ви помага да го вратите просторот кога ви недостасува iPhone

Поправете го влажниот iPhone

Трик од Редит кој ветува дека ќе кружи низ мрежата деновиве ослободете простор на нашиот iPhone кога ќе истечеме, финтата е донекаде разработена и несвесна бидејќи би активирал системски механизам што не му е достапен на корисникот за рачно активирање.

Овој трик е многу корисен особено за оние кои имаат уред од 16 GB, бидејќи се склони да останат без простор пред останатите, а тоа би направило самиот iPhone ги исчисти своите „несакани датотеки“ или кеш на апликации кои се бескорисни или не се од суштинско значење, на овој начин можеме да вратиме дури и неколку GB простор.

Трикот е многу едноставен и се состои од измамник на системот, за ова треба да се обидеме да изнајмиме филм што зафаќа повеќе простор отколку што имаме на располагање, на пример Господарот на прстените: Двете кули o Марс (Марсовецот) кои зафаќаат околу 6 GB во неговата FullHD верзија.

Откако ова ќе биде готово, и бидејќи немаме доволно простор, системот ќе прикаже порака во која советува дека немаме доволно простор за да го завршиме процесот, и закупнината нема да се изврши.

После тоа, системот за чистење ќе започне да работи и ќе започне да испразнува некои мемории за да се обиде да го врати просторот.

Ова воопшто не е ново, тоа е дел од вест што веќе се појави одамна, би рекол дека уште од iOS 5, и е дел од оној чуден настан во кој некои апликации на социјалната мрежа (како што е Facebook, особено ова), го смени името на вашата икона во „Чистење“ и тие не можеа да се отворат за време на процесот, ова не е урбана легенда, тоа навистина се случува, иако е многу тешко да се види, а уште повеќе кога чиповите за складирање на нашите уреди се толку брзи што бришењето се прави за само неколку секунди .

Чистење ...

Процесот може да се повтори онолку пати колку што е посакувано, сè додека се обидувате да преземете датотека поголема од преостанатиот достапен простор на вашиот уред.

Порано имаше апликација во AppStore која вели дека треба да се исчистат мемориите на нашиот уред, а она што навистина го стори тоа беше пополнете го слободниот простор со случајни податоци додека не остана простор, тогаш iOS го активираше овој механизам за самочистење и самиот систем беше тој што се чистеше, тоа е нешто што малку луѓе го знаат, јас дури разговарав за тоа на одговорните за AVG на минатиот Светски мобилен конгрес откако ми рекоа дека подготвуваат апликација за чистење на iPhone.

За жал, се чини дека Apple не дозволува вакви видови дејства во апликација во вашата продавница, тоа може да биде затоа што тие индиректно се мешаат во информациите зачувани од други со бришење датотеки, нешто што верувам дека ги крши правилата на App Store.

Во секој случај, тоа е процес кој работи и тоа го користеле многу апликации и програми, бидејќи во моментов се користи и од програмата за чистење iMyfone, програма за Windows и OS X која меѓу своите функции една од нив пишува датотека што ја исполнува меморијата на уредот со случајни информации, сè додека не биде задолжен за расчистување на сопствените мемории.

Ако сте го пробале, известете ни, дали ви одговара?

Преку - reddit


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Келин dijo

  Неверојатно ,, благодарам, од 1.8 gb се искачи на 4.4. И кога го отворив мојот iphone јасно видов сафари, фејсбук инстаграм и други апликации, што рекоа, чистење ...

  1.    Хуан Колила dijo

   Благодарение на вас што ни раскажавте за вашето искуство, секогаш е задоволство да ви помогнам

 2.   Антони dijo

  Јас го сторив тоа и мојата музичка библиотека е избришана

 3.   аријалчевез dijo

  Потврдено дека апсолутно ништо не се случува.

 4.   IOS 5 засекогаш dijo

  Потврдено дека филмот е прикован за вас
  Најдоброто е џеилбрејк со icleaner

 5.   Кристијан dijo

  Јас го правам тоа чистење со Battery Doctor без да ризикувам да го вчитам филмот без jailbreak и моментално

 6.   Fran dijo

  Користам и Доктор за батерии и работи многу добро, затоа што го искористив овој трик и не добив никаква корист. Поздрав

 7.   iJuanma dijo

  Работи, од 2,5 до 4,5 и без да се наплаќа за филмот

 8.   Дарио Хименез dijo

  Совршено го направив тоа и ако работи, го видов на друга веб-страница и работи што го заработив повторувајќи го 4 пати 1,3 GB простор и досега проверив насекаде и ги имам непроменети сите податоци.

 9.   ICKK dijo

  Сета лага, човеку!

 10.   Умберто dijo

  Ако работи, имам iPhone 4S и кога ја направив процедурата, отидов од 2.2Gb на мојот iPhone. до 7.1Gb. Исто така, набудувајте како под одредени апликации излезе зборот чистење ... Количината на ослободениот простор ќе биде пропорционална со целата меморија што е на уредот, во некои ќе биде многу, а во други малку. Поздрав

 11.   Аријадна dijo

  Проверено и работи работи од 1.3 до 3.2 GB без да се вчита филмот. Благодарам

 12.   Роман dijo

  Одлично, навистина добро ми функционираше. Ви благодарам многу момци!

 13.   Сезитар Алварадо dijo

  Јас никогаш не коментирам овде, но тоа функционира, за една минута отидов од 4.4 GB на располагање на 5.8 GB, многу добар трик!

 14.   Елпаци dijo

  Заработив гига со правење на процесот, ви благодарам!

 15.   Карлос. dijo

  Одлично ми работеше, поминав од 2gb до 6.2gb по 2 обиди да го изнајмам филмот, не ми се верува дека имам толку ѓубре да исчистам. Исклучив и го вклучив мобилниот телефон за да го потврдам чудото и слободниот простор беше задржан без проблеми.

 16.   djchucky40 dijo

  простете го моето незнаење, јас сум ваш следбеник веќе неколку години, но од каде што треба да го направите процесот, бидејќи не можам да го сторам тоа.
  Тоа е од Iphone или од Itunes.

  1.    Arturo dijo

   Од ајтуните. Го барате филмот „Двете кули“ и се обидувате да го изнајмите.

 17.   Рафа dijo

  Здраво, точно е потврдено дека работи од тоа што благодарение на 169 MB оди на 1,5 GB

 18.   Arturo dijo

  Се обиде. Тотално е точно. Тестирано на iPhone 6 со 9.3.1. Од 730мб, отидов на 1.8 GB со тоа што го направив тоа двапати.
  Го гледате текстот „Чистење“ во апликациите што ги чисти. Јасно е во апликацијата за социјални медиуми: whatsapp, twitter, linkedin ... секој пат кога ќе направите трик исчистете друга апликација.
  Немам кредитна картичка поврзана со мојата сметка, па затоа беше невозможно да наплатат нешто.

 19.   Вилијам dijo

  Здраво, како или каде треба да одам за тој филм?

 20.   Charly dijo

  Па, ништо не ми се случи .. Сè уште имам 991 Mb бесплатно: ((