Новиот Wi-Fi стандард нуди поголем опсег и помала потрошувачка

Wi-Fi

Секогаш кога имам проблем со кој било Wi-Fi мрежа и има некој околу мене, се шегувам дека „кој измисли Wi-Fi, се одмори. Ние веќе влеговме во 2016 година, но повеќето мрежи имаат некој друг проблем, што се претвора во значителни падови или падови на брзината. Со сета искреност можам да ви кажам дека ова ми се случува од време на време, на помалку од пет метри од мене рутер и без никаков предмет што се наоѓа помеѓу него и кој било од уредите што ги користам. Затоа вестите како денешните се надежни за мене и сигурно за многу корисници.

Алијансата за Wi-Fi конечно го одобри очекуваниот стандард Wi-Fi 802.11 ах, стандард кој е наречен „HaLow“. Компатибилните уреди ќе работат на опсегот 900MHz нелиценциран, кој има опсег двојно поголем од оној на 2.4 GHz стандардот, додека троши помалку енергија и обезбедува поголема пенетрација. Последново е нешто што би сакал да го пристигнев порано, бидејќи, во мојот случај, завршив со кабел CAT 6 низ покривот на мојата куќа за да ја искористам брзината 300/30 што ја договорив.

Овој стандард ќе биде клучен во интернет на нештата и поврзани куќи, нешто што досега не ги достигна сите точки каде што се очекуваше. Проблем до сега беа некои електронски уреди како што се сензори на вратите, поврзани сијалици или фотоапарати, кои треба да имаат доволно енергија за да испраќаат податоци на големи растојанија. Сегашниот стандард не дозволува голема автономија или да оди толку далеку колку што би сакале, а да не ги спомнуваме падовите на брзината на секој wallид што треба да го помине сигналот.

Алијансата за Wi-Fi вели дека HaLow ќе биде компатибилен со постојните протоколи за Wi-Fi и дека многу уреди, како што се рутерите, ќе работат на традиционалните опсези од 2.4 и 5GHz, што, во теорија, ќе ја отвори вратата за голем број нови уреди компатибилни со 900MHz во блиска иднина. Со сето ова, се поставува прашањето: Кога можеме да ги имаме во нашите домови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јаранор dijo

  Но, ќе ви треба нов рутер што емитува брзина од 900mh, нели? И тогаш уредот има wifi ах. Велите дека тие се компатибилни со постојниот Wi-Fi.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво, Јаранор. Според она што го велат, тоа е исто, но помоќно. Она што треба да се смени, би бил испраќачот (рутерот).

   Честитка.

 2.   ГилерВкс dijo

  AC-Wi-Fi е тотален неуспех, бидејќи се оддалечувате повеќе од 5-6 метри, изгубени сте, освен ако немате Wi-Fi со две опсези и автоматски се префрла на N. Се надевам дека конечно ќе се реши со Wifi AH, како што гледам изгледа добро, во отсуство на познавање на повеќе технички податоци, но секако ... ќе ја видиме иднината како таква, и како сè ќе се прилагоди, бидејќи операторите ќе сакате да наплаќате за прекрасниот нов рутер што излегува освен ако не сте нов корисник.

  Честитки!